Երեւանում հանդիսավորությամբ նշել են Ինդոնեզիայի անկախության 72-ամյակը եւ Հայաստանի ու Ինդոնեզիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Տոնական միջոցառմանը մասնակցել են ԻՆդոնեզիայի ԱԳՆ Ամերիկայի եւ Եվրոպայի բաժնի գլխավոր տնօրեն Մուհամմեդ Անշորը, ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Արմեն Պապիկյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ եւ մեր երկրում հավատարմագրված դիվանագետներ:
Հայաստանում Ինդոնեզիայի ատակարգ եւ լիազոր դեպան, պրոֆեսոր Յուդի Քրիսնանդին պաշտոնական ընդունելության ժամանակ իր ելույթի խոսքում ներկաներին է փոխանցել Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոյի ջերմ ողջույնը: «1945 թվականի օգոստոսի 17-ին Ինդոնեզիայի հիմնադիր հայրերը՝ նախագահ Սոյեքարնոն եւ փոխնախագահ Մուհամմադ Հաթան, հռչակեցին մեր երկրի անկախությունը: Այդ պահից սկսած ինդոնեզացի ժողովուրդն անդադրում աշխատել է՝ մեր անկախությունը իմաստավորելու համար: Որպես աշխարհում ամենախիտ բնակեցված 4-րդ եւ 3-րդ մեծ ժողովրդավարությունը, որտեղ իսլամն ու ժողովրդավարությունը զարգանում են ձեռք ձեռքի տված, Ինդոնեզիան նպաստում է տոլերանտությանը, պլյուրալիզմին եւ խաղաղությանը»,- նշել է դեսպանը:
Անդրադառնալով հայ-ինդոնեզական հարաբերություններին՝ Յուդի Քրիսնանդին ընդգծել է, որ երկու ժողովուրդների կապերը հարուստ պատմություն ունեն: «18-րդ դարից սկսած Ինդոնեզիայում հայերը հիմնականում բնակվել են Բատավիայում (նախկին պաշտոնական անունը Ջաքարթա), Սուրաբաեում, Մաքասարում, Բանդունգում եւ այլ խոշոր քաղաքներում: Հայերի մեծ մասն առեւտրականներ են եղել: Ինդոնեզիայում գործել են հայկական եկեղեցիներ, դպրոցներ, ակումբներ: Սուրաբաեում ամենահայտնի «Մաջափահիթ» հյուրանոցը հիմնադրել են Սարկիսյան ընտանիքի ներկայացուցիչները: Ջաքարթայի՝ Հարավարեւելյան Ասիայի վայրի կենդանիների ամենամեծ հանրահայտ «Ռագունան» կենդանաբանական այգու առաջին տնօրենն է եղել Բենջամին Գալստյանը»,- ասել է դիվանագետը:
Միջոցառման ավարտին հյուրերին հետաքրքիր ինդոնեզական հուշանվերներ են նվիրել՝ ազգային երաժշտական գործիքների, զարդատուփերի եւ էջանշանների տեսքով:

В Ереване торжественно отметили 72-летнюю годовщину независимости Индонезии и 25-летие установления дипломатических отношений Армении и Индонезии.
На праздничном мероприятии присутствовали генеральный директор отдела Америки и Европы Министерства иностранных дел Индонезии Мухаммад Аншор, заместитель министра иностранных дел Армении Армен Папикян, депутаты Национального Собрания Армении и аккредитованные в нашей стране дипломаты.
Чрезвычайный и полномочный посол Индонезии в Армении, профессор Юдди Криснанди, выступив с речью в ходе официального приема, передал присутствующим теплое приветствие президента Индонезии Джоко Видодо. «17 августа 1945 года отцы-основатели Индонезии – президент Соекарно и вице-президент Мохаммад Хата – провозгласили независимость нашей страны. С этого дня индонезийский народ работал, не покладая рук, с целью дать смысл нашей независимости. Как четвертая самая густонаселенная страна и третья большая демократия в мире, где Ислам и демократия процветают рука об руку, Индонезия содействует толерантности, плюрализму и миру», - отметил посол.
Затронув армяно-индонезийские отношения, Юдди Криснанди подчеркнул, что у связей между двумя народами богатая история. «Армяне в Индонезии проживали в основном в Батавии (бывшее официальное название Джакарты), Сурабае, Макассаре, Бандунге и других крупных городах, начиная с 18-го века. Большинство армян были торговцами. В Индонезии действовали армянские церкви, школы, клубы. Самый популярный отель в Сурабае под названием «Маджапахит» был основан представителями семьи Саркисян. Первым директором общеизвестного зоопарка «Рагунан» в Джакарте, самого большого парка диких животных в Юго-Восточной Азии, был Бенджамин Галстян», - рассказал дипломат.
А в завершение мероприятия гостям вручили интересные индонезийские сувениры в виде национальных музыкальных инструментов, шкатулок и закладок.