Հայաստանում բուժաշխատողների մասնագիտական պարտականություններին խոչընդոտելը պետք է խստորեն պատժվի։ Այս մասին սեպտեմբերի 12-ին ԱԺ–ում ասել է ՀՀԿ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը։
Նրա խոսքով՝ ցավոք, վերջին տարիներին հանրապետությունում եղել են նման դեպքեր, ընդ որում, մահվան ելքով։
«Մեր քրեական օրենսգրքով պատիժ է սահմանված զինվորականների եւ ոստիկանների վրա հարձակման համար։ Նման իրավական պաշտպանություն պիտի գործի նաեւ բժիշկների համար։ Նրանց աշխատանքը շատ պատասխանատու է, պարտականությունները՝ շատ, իսկ իրավունքներ գրեթե չկան»,– ասել է պատգամավորը։

В Армении нужно установить строгое наказание за препятствие выполнению медработниками профессионального долга. Об этом заявил на часе депутатских выступлений в парламенте Армении 12 сентября депутат от правящей Республиканской партии Армении Карен Авакян.
По его словам, к сожалению, за последние годы в республике были такие случаи, причём со смертельным исходом.
Много таких случаев и в России (в 2016 г – 1 200), и на Западе.
«В нашем уголовном кодексе есть наказания за нападение на военных и полицейских. Такая же правовая защита должна быть у врачей. А то работа у них ответственная, обязанностей много, а прав практически нет», - заявил он.