Հայաստանից արտագաղթի պատճառը աշխատանքի, ապագայի եւ արդարության բացակայությունն է: Սեպտեմբերի 15-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, այսպիսի տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ «ապագա» ասելով նկատի չունի լավ եւ որակյալ կրթությունը: «Այլ նաեւ տեսլականը: Արդյոք մարդն իրեն այս երկրում տեսնում է: Աշխատանք, որը մարդիկ չունեն, որի պատճառով են նաեւ նրանք երկրից հեռանում: Այսինքն՝ ես չեմ կարող մարդուն ստիպել երկրում մնալ միայն այն պատճառով, որ նա պետք է հայրենասեր լինի: Դրանից բացի, այն, որ նա հայրենասեր է, նա նաեւ ամեն օր պետք է ինչ-որ բան ուտի: Սա այնքան տարրական բան է»,- արձանագրեց Քոչարյանը:
Արդարության մասին խոսելիս քաղտեխնոլոգը նշեց, որ հայրենիքում ապրող Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի ամեն օր բախվում է անարդարության այս կամ այն դրսեւորման հետ: Այս բոլոր խնդիրները, նրա կարծիքով, բերում են մեկ մեծ խնդրի:

Причиной высокой эмиграции из Армении стали отсутствие работы, будущего и справедливости. Такое мнение на встрече с журналистами 15 сентября выразил политтехнолог Карен Кочарян.
По его словам, за словом «будущее» он имеет в виду хорошее и качественное образование. «А также видение. Видит ли человек себя в этой стране. Работа, которой у людей нет, и по этой причине они покидают страну. То есть, я не могу заставить человека остаться в стране только по тому, что он должен быть патриотом. Кроме того что он патриот, он еще должен каждый день что-то есть. Это же элементарно», - констатировал Кочарян.
Говоря же о справедливости, политтехнолог отметил, что каждый гражданин Армении, проживающий на родине, ежедневно сталкивается с тем или иным проявлением несправедливости. Все эти проблемы, по его мнению, в конечном итоге, приводят к одной большой проблеме.