Եվրամիությունը որոշել է թարմացնել եւ ուժեղացնել կիբերանվտանգության միության ռազմավարությունը՝ կապված վերջին կիբերհարձակումների հետ: Այս մասին Բրյուսելում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Անվտանգության միության հարցերով եվրահանձնակատար Ջուլիան Քինգը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք կիբերանվտանգության ռազմավարություն ունենք 2013 թվականից: Սակայն վերջին հարձակումները ցույց տվեցին, որ անհրաժեշտ է այն թարմացնել եւ ուժեղացնել»,- ասել է նա:
ԵՄ նոր ռազմավարության առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի Կիբերանվտանգության եվրոպական գործակալության ստեղծումը՝ գոյություն ունեցող ցանցային եւ տեղեկատվական անվտանգության գործակալության հիմքի վրա: «Գործակալությունը կիբերհարձակումների կանխման եւ դրանց արձագանքելու նպատակով անդամ երկրներին օգնելու համար մշտական մանդատ կստանա»,- նշված է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ նոր գործակալությունն ամբողջ Եվրամիությունում կիբերպաշտպանության ամենամյա վարժանքներ կանցկացնի:

Евросоюз решил обновить и усилить стратегию сообщества по кибербезопасности в связи с последними кибератаками. Об этом сообщил на пресс-конференции в Брюсселе еврокомиссар по Союзу безопасности Джулиан Кинг, передает ТАСС
«У нас есть стратегия по кибербезопасности с 2013 года. Но последние атаки показали, что нам нужно обновить и усилить ее», - сказал он.
Одним из приоритетов новой стратегии ЕС должно стать создание Европейского агентства по кибербезопасности на базе существующего агентства сетевой и информационной безопасности. «Агентство получит постоянный мандат для помощи странам-членам в предотвращении кибератак и реагировании на них», - говорится в заявлении Еврокомиссии (ЕК).
В нем отмечается, что новое агентство будет проводить ежегодные учения по киберзащите во всем Евросоюзе. «Агентство улучшит готовность ЕС реагировать, организуя ежегодные панъевропейские учения по кибербезопасности и обеспечивая лучший обмен данными об угрозах и информацией посредством создания центров обмена и анализа информации», - пояснила ЕК.