Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը իր ղեկավարած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության նահանգային առաջնորդների հետ հանդիպման ժամանակ խոսել է Աֆրինի գործողություններից։
Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահը պնդել է, թե իրենք Աֆրին չեն մտել օկուպացնելու, այլ այնտեղ գտնվող «ահաբեկիչներին» չեզոքացնելու համար, որից հետո նախատեսում են շարունակել Մինբիջում եւ հասնել Իրաքի հետ սահման։
Էրդողանը, նշելով, որ ցանկանում են Աֆրինի գործողությունները ԱՄՆ–ի հետ միասին անել, շարունակել է. «Մենք 7 օր է՝ Աֆրինում ենք, իսկ ԱՄՆ–ը Իրաքում 18, Աֆղանստանում 20 տարի է հաստատված»։

Мы хотим нейтрализовать находящихся в Африне «террористов». Об этом заявил во время встречи с руководителями региональных структур правящей Партии справедливости и развития президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Как сообщает сайт турецкой газеты «Cumhuriyet», Эрдоган заявил о том, что турецкие войска вошли в Африн не с целью оккупации, а нейтрализации находящихся там «террористов». Президент Турции также подчеркнул, что они хотят провести операцию в Африне вместе с Соединенными Штатами Америки. «Мы находимся в Африне 7 дней, а США в Ираке – 18, Афганистане – 20 лет», - отметил Эрдоган.