Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը հայտարարել է, որ երեք տարի շարունակ գաղտնի բանակցություններ է վարել Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունների հետ, գրում է Telegraph–ը։
Պատվիրակության ղեկավար Նիրժ Դեյվը պատմել է, որ այդ երեք տարիների ընթացքում Եվրախորհրդարանի պատգամավորները 14 անգամ հանդիպել են Հյուսիսային Կորեայի պաշտոնյաների, այդ թվում՝ նախարարների հետ։ Գաղտնի երկխոսությունն ուղղված է եղել միջուկային զենքից Փհենյանին հրաժարվել համոզելուն։
Դեյվի խոսքով, որոշել է հրապարակել այդ տեղեկությունը Հյուսիսային Կորեայի նախագահ Կիմ Չեն Ընի հետ հանդիպելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատրաստակամության մասին հայտարարության ֆոնին։

Делегация Европейского парламента заявила, что на протяжении трех лет вела тайные переговоры с властями КНДР, сообщает Gazeta  со ссылкой на Telegraph.
Лидер делегации Нирж Дейва рассказал, что за три года депутаты Европарламента 14 раз встречались с северокорейскими чиновниками, в том числе министрами. Тайный диалог был направлен на то, чтобы убедить Пхеньян отказаться от ядерной программы.
«Мы тайно встречались с высокопоставленными северокорейцами 14 раз. Мы объясняли наши причины для беспокойства, а они объясняли свои», — сказал депутат.
Дейва отметил, что решил обнародовать эту информацию после заявлений президента США Дональда Трампа о готовности встретиться с лидером КНДР Ким Чен Ыном.