Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը չի բացառել ապագայում եռակողմ գագաթաժողի հնարավորությունն ԱՄՆ–ի եւ Հյուսիսային Կորեայի հետ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
«Հարավի եւ Հյուսիսի միջեւ բարձրագույն մակարդակով բանակցություններից հետո ԱՄՆ–ի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ գագաթաժողովն ինքնըստինքյան պատմական իրադարձություն է, եւ կախված դրա արդյունքներից երկխոսությունը կարող է բերել նաեւ եռակողմ գագաթաժողովի Հարավի, Հյուսիսի եւ ԱՄՆ–ի միջեւ»,–նախագահի խոսքը փոխանցում է Ռյոնհապ գործակալությունը։
«Մենք պետք է լիովին լուծենք Կորեական թերակղզուց միջուկային զենքի հեռացման եւ առաջիկա եւ հետագա բանակցությունների միջոցով խաղաղության ապահովման հարցը»,–հայտարարել է Մուն Չժե Ինը։
Մուն Չժե Ինի եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը կկայանա հաջորդ ամիս Փհանմունջոմ ապամիջուկային գոտում։ Սրանից հետո նախատեսվում է կազմակերպել Կիմ Չեն Ընի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումը։

A three-way summit with North Korea and the United States is possible, said South Korean President, Moon Jae-in on Wednesday, Reuters reported.
“A North Korea-U.S. summit would be a historic event in itself following an inter-Korean summit.Depending on the location, it could be even more dramatic. And depending on progress, it may lead to a three-way summit between the South, North and the United States,” said the President adding that summits aim to complete the nuclear and peace issues on the Korean peninsula.
North Korean leader Kim, Jong Un, and South Korean, President Moon Jae-in, will reportedly meet at the end of April, while US President Trump has agreed to meet with North Korean leader by the end of May.