Մոսկվայի Նիկուլինսկի դատարանում հինգշաբթի շարունակվել է «օրենքով գող» Շաքրո Մոլոդոյի (Զախարիա Քալաշով) եւ նրա հանցակիցների շորթման գործով դատավճռի հրապարակունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Դատավոր Կոնստանտին Դուբկովը դատավճիռը սկսել է հրապարակել 2 օր առաջ, որի առաջին մասից հայտնի է դարձել, որ այն մեղադրական է: Դատարանի մամուլի ծառայության տեղեկացմամբ՝ հրապարակումը «կտեւի 2 կամ 3 օր»:
Մեղադրող կողմը պահանջել է Քալաշովին մեղավոր ճանաչել շորթման 2 դրվագով եւ նրան դատապարտել 10 տարվա ազատազրկման խիստ ռեժիմի գաղութում եւ 700 հազար ռուբլի տուգանքի:
Նրա մերձավոր համախոհ Անդրեյ Կոչույկովի («Իտալացի») համար մեղադող կողմը պահանջել է 9,5 տարվա ազատազրկում խիստ ռեժիմի գաղութում՝ 500 հազար ռուբլի տուգանքով:
Եվս 10 ամբաստանյալների համար դատախազը պահանջել է 7,5-ից մինչեւ 9,5 տարվա ազատազրկում եւ տարբեր չափերի տուգանքներ:
Երկու շորթումների միավորված գործով ընդհանուր անցնում է 14 մարդ: Երկուսը դատվել են հետմահու (նրանց սպանել են փոխհրաձգության ժամանակ), 11 մեղադրյալներ, ներառյալ Շաքրոն եւ Իտալացին, 2016-ի ամառվանից քննչական մեկուսարանում են: Ամբաստանյալների թվում ՌԴ ՆԳՆ Սեփականության անվտանգության գլխավոր վարչության գնդապետ Եվգենի Սուրժիկովը, որն աշխատել է Կոչույկովի անձնական թիկնազորում, տնային կալանքի տակ է
Ամբաստանյալները 2 խմբի են բաժանված, որոնցի մեկում տուժողը Elements ռեստորանի տնօրեն Ժաննա Կիմն է, մյուսում՝ ձեռնարկատեր Լեւ Գարամովը: Քննության վարկածով ամբաստանյալներին միավորում է այն, որ նրանք գործել են Շաքրո Մոլոդոյի ղեկավարությամբ:

Никулинский суд Москвы в четверг продолжил оглашать обвинительный приговор «вору в законе» Шакро Молодому (Захарий Калашов) и десятку его подельников по делу о вымогательствах, передает РИА Новости из зала суда.
Приговор судья Константин Дубков начал оглашать два дня назад, из первой части которого стало ясно, что он обвинительный. По сообщению пресс-службы суда, оглашение «займет два или три дня».
Обвинение просило признать Калашова виновным по двум эпизодам вымогательства и назначить ему десять лет колонии строгого режима и штраф в 700 тысяч рублей.
Его ближайшему соратнику — Андрею Кочуйкову по кличке Итальянец — обвинение запросило 9,5 года колонии строгого режима со штрафом 500 тысяч рублей.
Еще десятерых подсудимых прокурор попросил приговорить к срокам от 7,5 до 9,5 года колонии и различным штрафам.
Всего по объединенному делу о двух вымогательствах проходят 14 человек. Двое попали под суд посмертно (их убили в перестрелке), 11 обвиняемых, включая Шакро и Итальянца, с лета 2016 года содержатся в СИЗО. В числе подсудимых — экс-сотрудник ГУСБ МВД России полковник Евгений Суржиков, работавший в ЧОП Кочуйкова, содержащийся под домашним арестом.
Подсудимые делятся на две группы по двум эпизодам вымогательства: в одном потерпевшей стороной является директор ресторана Elements Жанна Ким, в другом — предприниматель Лев Гарамов. Объединяет же подсудимых, по версии следствия, то, что действовали они под началом Шакро Молодого.