Գերմանացի դատախազները դիմել են դատարան՝ խնդրելով թույլատրել Կատալոնիայի նախկին նախագահ Կարլես Պուչդեմոնի արտահանձնումն Իսպանիային, փոխանցում է AP-ն:
Շլեզվիգ հյուսիսային քաղաքի դատախազները հայտարարել են, որ միջնորդություն են ներկայացրել մարզային դատարան Իսպանիայի կողմից կալանքի մասին եվրոպական որոշման «ինտենսիվ ուսումնասիրությունից» հետո:
Պուչդեմոնը Գերմանիայիում ձերբակալվել էր մարտի 25-ին: Իսպանիան 55-ամյա կատալոնցի քաղաքական գործչին մեղադրում է ապստամբության եւ անկախության մասին անօրինական հանրաքվեի կազմակերպման համար: Պուչդեմոնի արտահանձման վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար Շլեզվիգի դատարանից մի քանի օր կպահանջվի:

Немецкие прокуроры обратились в суд с ходатайством позволить экстрадицию бывшего  президента Каталонии Карлеса Пучдемонта в Испанию, передает AP.
Прокуроры в северном городе Шлезвиг заявили, что они подали ходатайство в областной суд после «интенсивного изучения» европейского ордера на арест, выданного Испанией.
Пучдемонт был задержан в Германии  25 марта. Испания обвиняет 55-летнего каталонского политика  в мятеже и организации несанкционированного референдума о независимости.
Суду Шлезвига потребуется несколько дней, чтобы принять решение о том, следует ли экстрадировать Пучдемонта.