Եվրամիությունը պետք է նոր անդամներ ընդունի ի դեմս Արեւմտյան Բալկանների երկրների, որպեսզի խուսափի նոր պատերազմի վտանգից: Այս մասին Եվրախորհրդարանում ելույթի ժամանակ հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Եթե մենք բարդ տարածաշրջանում այդ երկրների համար դուռ չբացենք, եթե մենք նրանց համար եվրոպական հեռանկար չբացենք, մենք կտեսնենք, որ պատերազմը կվերադառնա այնտեղ, ինչպես դա եղավ 1990-ականներին», - ասել է Ժան Կլոդ Յունկերը:
Ապրիլի 17-ին հրապարակված զեկույցում Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես առաջարկել է Ալբանիայի հետ անդամակցելու վերաբերյալ բանակցություններ սկսել, որը 2014 թվականին Եվրամիության պաշտոնական թեկնածու երկիր դարձավ:
ԵՀ-ն նաեւ առաջարկել է անդամակցության բանակցություններ Մակեդոնիայի հետ անցկացնել, սակայն այդ գործընթացը հետաձգվում է երկրի անվանման պատճառով Հունաստանի հետ տարաձայնությունների պատճառով:
Շատ պաշտոնատար անձինք հույս ունեն, որ հունիսին ԵՄ ղեկավարների գագաթաժողովին ԵՄ կառավարությունները կարող են Ալբանիայի եւ հնարավոր է նաեւ Մակեդոնիայի հետ անդամակցության մասին բանակցություններին հավանություն տալ:

Европейский союз должен принять новых членов в лице стран Западных Балкан, чтобы избежать риска новой войны. Об этом заявил глава Еврокомиссии Жан- Клод Юнкер, выступая в Европарламенте, передает Reuters.
«Если мы не откроем двери этим странам в сложном регионе, если мы не откроем для них европейскую перспективу, мы увидим, что война вернется туда, как это было в 1990-х годах», - сказал Жан- Клод Юнкер. «Я не хочу видеть, как война возвращается на Балканы, и поэтому мы должны открыть им двери», - отметил он.
В докладе, опубликованном 17 апреля, Европейская комиссия официально рекомендовала начать переговоры о членстве с Албанией, которая стала официальной страной-кандидатом в ЕС в 2014 году.
ЕК также рекомендовала переговоры о членстве с Македонией, но этот процесс задерживается, из-за разногласий с Грецией по поводу названия страны.
Многие официальные лица надеются, что правительства ЕС могут дать зеленый свет для переговоров о членстве с Албанией и, возможно, также Македонией во время для саммита лидеров ЕС в июне.