Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մայիսի 29-ին Ստրասբուրգում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Գիդո Ռայմոնդիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Հայաստանից նշանակված դատավոր Արմեն Հարությունյանը եւ դատարանի քարտուղար Ռոդրիկ Լիդելը:
ՄԻՊ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է Սահմանադրական դատարան հատուկ կարծիքներ ներկայացնելու, օրենսդրական նախագծեր մշակելու, Եվրոպական դատարանում քննվող գործերի առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հատուկ կարծիքներ ներկայացնելու առաջարկվող պրակտիկան եւ այլն:
Ըստ Եվրոպական դատարանի գործընկերների՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս նոր նախաձեռնությունները միջազգային լավագույն փորձի օրինակ են եւ ավելի կնպաստեն դատարանի իրավական չափանիշների ներդրմանը: Բարձր է գնահատվել Մարդու իրավունքների պաշտանի զեկույցների որակը, որոնք հաշվի են առնվում դատարանի կողմից վճիռներ կազմելիս:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցությունը դատարանի վճիռների կատարմանը եւ համագործակցությունը Նախարարների կոմիտեի հետ:
Արման Թաթոյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Գիդո Ռայմոնդիին աշխատանքը գնահատելու համար եւ նշել, որ այն շարունակաբար ուղղված է լինելու դատարանի իրավական չափանիշների ներդրմանը երկրի իրավական համակարգում:

YEREVAN. – The Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, on Tuesday had a working meeting with president Guido Raimondi of the European Court of Human Rights (ECHR), in Strasbourg, France.
In particular, the interlocutors underscored the proposed practice of giving special feedback to the Constitutional Court, developing draft legislation, and the ombudsman’s submitting special views with respect to the cases being examined by the ECHR, the Human Rights Defender’s Office informed Armenian News-NEWS.am.
As per the ECHR associates, such initiatives by the Human Rights Defender of Armenia are an example of the best respective international track-record, and they will further contribute to the introduction of the legal standards of the court.
Tatoyan, in turn, noted that his work will be continually geared towards the introduction of the legal standards of the court within the legal system Armenia.