Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մասը խիստ քննադատության է ենթարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտաքին քաղաքականությունը, փոխանցում է DW-ն:
Կլիմայի Փարիզյան համաձայնագրից դուրս գալը, Իրանի հետ միջուկային գործարքից հրաժարվելը, ԱՄՆ մաքսային քաղաքականությունը՝ սրանք միակողմանի որոշումներ են, որոնք Եվրոպային վնասում են, ասել է Մասը Süddeutsche Zeitung-ի հետ հարցազրույցում: «Տարաձայնություններ կան, որոնց մասին այլեւս չենք կարող լռել»,- շեշտել է նա:
Մասի կարծիքով՝ Թրամփը ելնում է միայն ամերիկյան շահերից եւ քաղաքականություն է վարում, որի դեպքում մի երկիրը մյուսից ավելի վեր է դասվում: «Դրանցից ոչ մեկը աշխարհն ավելի լավ, անվտանգ եւ խաղաղ չի դարձնի»,- նախազգուշացրել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը: Նա առաջարկում է նոր գործընկերներ փնտրել՝ հիշատակելով, մասնավորապես Կանադային, Աֆրիկայի, Ասիայի եւ Լատինական Ամերիկայի երկրներին:

Министр иностранных дел Германии Хайко Мас резко раскритиковал внешнюю политику президента США Дональда Трампа, передает DW․
Выход из Парижского соглашения по климату, отказ от ядерной сделки с Ираном, таможенная политика США - все это односторонние решения, которые вредят Европе, заявил Мас в интервью Süddeutsche Zeitung. «Есть различия, которые мы больше не можем замалчивать», - подчеркивает министр.
Трамп, по мнению Маса, исходит только из американских интересов и проводит политику, при которой одна страна ставится превыше другой. «Ничто из этого не сделает мир более хорошим, безопасным и мирным», - предостерегает глава МИД Германии. Он предлагает искать новых партнеров, упоминая, в частности, Канаду, страны Африки, Азии и Латинской Америки.