ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործունեության վարկանիշը աճել է՝ չնայած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման առնչությամբ հնչող քննադատությանը, որին բախվեց ամերիկյան առաջնորդն այս շաբաթ, հայտնում է Wall Street Journal–ը։
Համաձայն WSJ/NBC News–ի վերջին հարցման տվյալների՝ նախագահի աշխատանքից գոհ են ամերիկացիների 45 տոկոսը, որն ամենաբարձր ցուցանիշն է նրա նախագահական ժամկետի մեկնարկից ի վեր, 1 տոկոսով ավելի բարձր, քան հունիսին։ Հարցումն անցկացվել է հուլիսի 15–ին՝ Պուտինի հետ հանդիպումից եւ մամուլի ասուլիսից մեկ օր առաջ, որի ժամանակ Թրամփը կասկածի տակ է դրել ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների եզրակացությունը 2016 թվականի ընտրություններին ՌԴ «միջամտության» մասին։
Թրամփին ցուցաբերվող աջակցությունը հանրապետական ընտրողների կողմից հասել է 88 տոկոսի։ Սպիտակ տան նախկին չորս «տերերից» միայն Ջորջ Բուշ կրտսերը սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչական ակտից հետո  իր նախագահության պահին ավելի  բարձր վարկանիշ ուներ սեփական կուսակցության կողմից։
Հարցվածների ավելի քան կեսը՝ 51 տոկոսը հավանություն չի տալիս Վաշինթոնի եւ Մոսկվայի հարաբերություններին, բացի այդ, ընտրողների նույնքան տոկոս էլ գոհ չէ Թրամփի որոշումներից սահմանային անվտանգության հարցերում։ 58 տոկոսը հավանություն չի տալիս ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի միգրանտներին երեխաներից բաժանելու քաղաքականությանը։
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ ժամանակակից նախագահների նախագահության առաջին ժամկետի համատեքստում Թրամփի ընդհանուր վարկանիշը շարունակում է ամենացածրերից լինել, հայտնում է Gazeta–ն։

Рейтинг одобрения деятельности президента США Дональда Трампа вырос, несмотря на критику встречи с президентом России Владимиром Путиным, с которой американский лидер столкнулся на этой неделе, сообщает Wall Street Journal.
Согласно данным последнего опроса WSJ/NBC News работой президента довольны 45% американцев, что является самой высокой отметкой с начала его президентского срока, на 1 процентный пункт выше, чем в июне. Опрос был проведен 15 июля, за день до встречи с Путиным и пресс-конференции, где Трамп поставил под сомнение заключение разведслужбы США о «вмешательстве» России в выборы в 2016 году.
Поддержка Трампа со стороны избирателей-республиканцев достигла 88%. Из четырех предыдущих хозяев Белого дома только Джордж Буш-младший после терактов 11 сентября имел более высокий рейтинг со стороны собственной партии в тот же момент своего президентства.
Более половины опрошенных — 51% — не одобряет отношения Вашингтона и Москвы, кроме того, такой же процент избирателей недоволен решениями Трампа в вопросах пограничной безопасности. 58% не одобряют администрацию президента США за разделение мигрантов с детьми.
Как отмечает издание, общий рейтинг одобрения Трампа продолжает оставаться одним из самых низких в истории современных президентов США на первом сроке, передает Gazeta.