Նիդերլանդներում եւ Ֆրանսիայում ահաբեկչական գործողություններ ծրագրելու մեղադրանք է առաջադրվել 2 տղամարդու, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով NL Timesсо  պարբերականը։
Պարբերականի փոխանցմամբ՝ ըստ Նիդերլանդների դատախազության տվյալների՝ երկու կասկածյալներն էլ մինչեւ 30 տարեկան տղամարդիկ են, Մարոկկոյի քաղաքացի։ Հաղորդվում է, որ նրանք ձերբակալվել են հունիսի 17-ին, սակայն ձերբակալության տեղեկությունը հրապարակվել է միայն հուլիսի 23-ին, երբ նրանց մեղադրանք է առաջադրվել։ Տղամարդկանց կալանավորման պահին նրանց մոտ չի նկատվել ո՛չ զենք, ո՛չ պայթուցիկ նյութեր։
Ձերբակալությունն իրականացվել է Հետախուզության եւ անվտանգության հոլանդական ծառայության այն տեղեկության հիման վրա, ըստ որի կասկածյալներից մեկը պատրաստվում է հարձակում գործել Փարիզի վրա Ռամադանից հետո։
«Չաթերից մեկի գրագրությունում կասկածյալներից մեկը հիշեցրել է հարձակման ծրագիրը։ Նա նաեւ ուղարկել է Ռոտերդամում Վերդենի ոստիկանության բաժնի լուսանկարը»,-հայտարարել է դատախազը։

Двум мужчинам предъявлены обвинения в планировании терактов в Нидерландах и во Франции, сообщает РИА Новости  со ссылкой на издание NL Timesсо .
Как передает издание, согласно данным прокуратуры Нидерландов, оба подозреваемых — мужчины до тридцати лет, граждане Марокко. Сообщается, что они были задержаны 17 июня, но информация о задержании была обнародована только 23 июля, когда им были предъявлены обвинения. Во время ареста мужчин при них не было обнаружено ни оружия, ни взрывчатых веществ.
Задержание было произведено на основе информации голландской службы разведки и безопасности (AIVD), которая выяснила, что один из подозреваемых собирался совершить атаку в Париже после Рамадана (священный для мусульман праздник окончания месяца поста прошел с 15 по 17 июня).
«В одной из переписок в чате один из подозреваемых упомянул план атаки. Он также отправил фото полицейского участка Веранда в Роттердаме», — заявил прокурор. «Он хотел умереть как мученик», — добавил он.
Шеф полиции Роттердама Франк Пааув отметил, что фотография местного полицейского участка их озаботила. Сотрудники участка в Веранде были оповещены об этом в понедельник.