Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի այցը Հարավային Կովկասի տարածաշրջան ոչ մի իմաստով պատմական չէր, եւ որեւէ գերբնական նշանակություն այն չուներ: Նման կարծիք օգոստոսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետն այս այցը նաեւ որպես է այցը որպես «հոսընթաց» եւ ինչ-որ չափով ծանուցողական անվանեց: «Ընդհանուր առմամբ, սա բավականին արձանագրային իրադարձություն էր: Այն վաղուց էր նախատեսված: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այն նախատեսված էր դեռ նախկին իշխանությունների օրոք:
Այս այցի արդյուները երեք երկրների որեւէ մեկում չկան, առավել եւս՝ ինչ-որ հսկայական: Հետաքրքիր է միայն այն, որ երեք երկրների նկատմամբ մոտեցումը բոլորովին տարբեր էր»,- պարզաբանեց փորձագետը` հավելելով, որ ի տարբերություն Վրաստանի, հայերը Բեռլինից ոչինչ չեն խնդրել՝ ո՛չ վարկեր, ո՛չ էլ այլ նյութական օգնություն, ինչը շատ լավ քայլ էր Հայաստանի նոր կառավարության համար:
Ըստ Իսկանդարյանի՝ այս այցը վառ կերպով ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրները տարբեր են միմյանցից, եւ Գերմանիայի մոտեցումը դրանց նկատմամբ եւս տարբեր էր:
Այդպես, խոսելով Վրաստանի մասին, քաղաքագետը նշեց, որ այն իրեն համապատասխան կերպով է դիրքավորում եւ դրա դիմաց որոշակի նյութական օգնություն ստանալ Գերմանիայից: «Մյուս կողմից, փորձելով խոսել ՆԱՏՕ-ի մասին, նրանք սառը ցնցուղի արժանացան, ինչին կարելի էր սպասել, որեւէ անսպասելի բան տեղի չի ունեցել»,- կարծում է փորձագետը:
Անդրադառնալով Մերկելի՝ Ադրբեջան կատարած այցին՝ Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ հայկական ԶԼՄ-ներում «լրագրողական փուչիկ» են ստեղծել Ադրբեջանից Եվրոպա գազի եւ նավթի մատակարարումների հարցով՝ նշելով խոսակցություններն այդ մասին լուրջ չեն, քանի որ առնվազն առաջիկա տարիների ընթացքում նավթի մատակարարումներ ԵՄ չեն լինելու, իսկ նավթի շուրջ բանակցությունները կարող են ինչ-որ փոքր նշանակություն ունենալ, բայց, ըստ քաղաքագետի, դրանից եւս որեւէ լուրջ ակնկալիք ունենալ չարժե:
«Ադրբեջանն այդքան մեծ քանակությամբ նավթ չունի, նույնիսկ եթե մատակարարումն ապահովված լիներ Գերմանիայի համար: Նրանք դա պարզապես չունեն, հատկապես՝ այդ քանակությամբ՝ Բեռլինին լրջորեն հետաքրքրելու համար»,- նշեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրենը:
Ընդ որում, նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Գերմանիայի կանցլերի՝ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում խոսակցություն է եղել մարդու իրավունքների թեմայով, ինչը, ըստ փորձագետի, սպասելի էր, քանի որ դա Ադրբեջանի յուրատեսակ առանձնահատկությունն է:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 23-24-ը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը պաշտոնական այց էր կատարել Վրաստան: Այնուհետեւ՝ օգոստոսի 24-ին, Գերմանիայի կանցլերն այցելել էր Երեւան, իսկ 25-ին՝ Բաքու:

YEREVAN. – The visit of German Chancellor Angela Merkel to the South Caucasus region was not historical and had no supernatural significance, the director of the Caucasus Institute, political scientist Alexander Iskandaryan told reporters on Monday.
According to him, it was more a study visit.
“In general, this was more a protocol event. As for Armenia, it was planned even under the previous authorities. There are no results of this visit in any of the three countries. It is only interesting, that the approach to the three countries was completely different,” the expert explained, adding that unlike Georgia, Armenians did not ask anything from Berlin: no loans, no other material aid.
According to him, this visit clearly demonstrates that all three countries in the region are very different, and German approach was also different.
Speaking about Georgia, Iskandaryan noted that the country managed to receive some aid from Germany. According to him, the sides, however, did not reach any agreement while trying to talk about NATO, and it was expected.
Speaking about Merkel’s visit to Azerbaijan, Iskandaryan noted that Armenian media made fuss about gas and oil supplies from Azerbaijan to Europe. According to him, there will be no serious talks about gas supplies from Azerbaijan to the EU in the next few years.
“Azerbaijan does not have that much oil to seriously interest Berlin,” said the director of the Caucasus Institute.
He noted that during the German Chancellor's visit to Azerbaijan, the sides touched upon the topic of human rights and it was expected, since this is typical for Azerbaijan.
As reported earlier, German Chancellor Angela Merkel visited Germany on August 23-24, then Yerevan on August 24 and headed to Baku on August 25.