Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի այցը Հարավային Կովկասի տարածաշրջան ոչ մի իմաստով պատմական չէր, եւ որեւէ գերբնական նշանակություն այն չուներ: Նման կարծիք օգոստոսի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետն այս այցը նաեւ որպես է այցը որպես «հոսընթաց» եւ ինչ-որ չափով ծանուցողական անվանեց: «Ընդհանուր առմամբ, սա բավականին արձանագրային իրադարձություն էր: Այն վաղուց էր նախատեսված: Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այն նախատեսված էր դեռ նախկին իշխանությունների օրոք:
Այս այցի արդյուները երեք երկրների որեւէ մեկում չկան, առավել եւս՝ ինչ-որ հսկայական: Հետաքրքիր է միայն այն, որ երեք երկրների նկատմամբ մոտեցումը բոլորովին տարբեր էր»,- պարզաբանեց փորձագետը` հավելելով, որ ի տարբերություն Վրաստանի, հայերը Բեռլինից ոչինչ չեն խնդրել՝ ո՛չ վարկեր, ո՛չ էլ այլ նյութական օգնություն, ինչը շատ լավ քայլ էր Հայաստանի նոր կառավարության համար:
Ըստ Իսկանդարյանի՝ այս այցը վառ կերպով ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրները տարբեր են միմյանցից, եւ Գերմանիայի մոտեցումը դրանց նկատմամբ եւս տարբեր էր:
Այդպես, խոսելով Վրաստանի մասին, քաղաքագետը նշեց, որ այն իրեն համապատասխան կերպով է դիրքավորում եւ դրա դիմաց որոշակի նյութական օգնություն ստանալ Գերմանիայից: «Մյուս կողմից, փորձելով խոսել ՆԱՏՕ-ի մասին, նրանք սառը ցնցուղի արժանացան, ինչին կարելի էր սպասել, որեւէ անսպասելի բան տեղի չի ունեցել»,- կարծում է փորձագետը:
Անդրադառնալով Մերկելի՝ Ադրբեջան կատարած այցին՝ Իսկանդարյանը հայտարարեց, որ հայկական ԶԼՄ-ներում «լրագրողական փուչիկ» են ստեղծել Ադրբեջանից Եվրոպա գազի եւ նավթի մատակարարումների հարցով՝ նշելով խոսակցություններն այդ մասին լուրջ չեն, քանի որ առնվազն առաջիկա տարիների ընթացքում նավթի մատակարարումներ ԵՄ չեն լինելու, իսկ նավթի շուրջ բանակցությունները կարող են ինչ-որ փոքր նշանակություն ունենալ, բայց, ըստ քաղաքագետի, դրանից եւս որեւէ լուրջ ակնկալիք ունենալ չարժե:
«Ադրբեջանն այդքան մեծ քանակությամբ նավթ չունի, նույնիսկ եթե մատակարարումն ապահովված լիներ Գերմանիայի համար: Նրանք դա պարզապես չունեն, հատկապես՝ այդ քանակությամբ՝ Բեռլինին լրջորեն հետաքրքրելու համար»,- նշեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրենը:
Ընդ որում, նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ Գերմանիայի կանցլերի՝ Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում խոսակցություն է եղել մարդու իրավունքների թեմայով, ինչը, ըստ փորձագետի, սպասելի էր, քանի որ դա Ադրբեջանի յուրատեսակ առանձնահատկությունն է:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 23-24-ը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը պաշտոնական այց էր կատարել Վրաստան: Այնուհետեւ՝ օգոստոսի 24-ին, Գերմանիայի կանցլերն այցելել էր Երեւան, իսկ 25-ին՝ Բաքու:

Визит канцлера Германии Ангелы Меркель в регион Южного Кавказа не был историческим ни в каком смысле, и никакой сверхъестественной значимости он не имел. Такое мнение на встрече с журналистами 27 августа выразил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
Политолог данный визит также охарактеризовал как «поточный», и, в какой-то степени, ознакомительный. «В общем, это довольно протокольное мероприятие. Оно давно замышлялось и планировалось. Что касается Армении, то оно планировалось еще при прежних властях. Результатов этого визита ни в одной из трех стран нет. Тем более каких-то огромных. Интересно лишь то, что подход к трем странам был совершенно разный», - пояснил эксперт, добавив, что в отличие от Грузии, армяне ничего от Берлина не просили: ни кредитов, ни какой-либо другой материальной помощи, что было довольно удачным ходом для нового правительства Армении.
По словам Искандаряна, данный визит ярко демонстрирует, что все три страны региона очень сильно друг от друга отличаются, и подход к ним со стороны Германии также был разным.
Так, говоря о Грузии, политолог отметил, что она позиционирует себя соответствующим образом и за это они смогли получить определенную материальную помощь со стороны Германии. «С другой стороны, попытавшись заговорить о НАТО, они получили холодный душ, что, в общем, следовало предполагать, ничего неожиданного не произошло», - считает эксперт.
Перейдя к визиту Меркель в Азербайджан, Искандарян заявил, что в средствах массовой информации Армении раздули «журналистский пузырь» по вопросу поставок газа и нефти из Азербайджана в Европу, отметив, что разговоры об этом не серьезны, поскольку никаких поставок газа в ЕС не будет как минимум в ближайшие несколько лет, а переговоры по нефти могли иметь некоторое небольшое значение, однако, как считает политолог, из этого также ничего серьезного ожидать не следует.
«У Азербайджана нет такого количества нефти, даже если бы доставка была обеспечена для Германии. Ее у них просто нет. Особенно, в таком количестве, чтобы серьезно заинтересовать Берлин», - отметил директор Института Кавказа.
При этом он обратил внимание на то, что в ходе визита канцлера Германии в Азербайджан состоялась беседа на тему прав человека, что эксперт назвал ожидаемым, поскольку это своеобразная специфика Азербайджана.
Напомним, что канцлер Германии Ангела Меркель 23−24 августа с официальным визитом посетила Грузию. Затем, 24 августа, канцлер Германии посетила Ереван, а 25 отправилась в Баку.