Խորհրդարանական ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի ստեղծմամբ կխախտվի Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքը, քանի որ նրա քննության թեմա չեն կարող լինել այն հարցերը, որոնք նախաքննության կամ դատավարության ինչ-որ փուլում են: Այս մասին սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ արտահերթ նիստում ասաց «Ելք» դաշինքի պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը:
Ընդ որում՝ նա կասկածի տակ դրեց ԱԺ Պետաիրավական եւ մարդու իրավունքների հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ, նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի մասնագիտական որակները իրավագիտության եւ իրավաբանության ոլորտում: «Հետո անունը ուզում եք դրեք տանձ, ուզում եք դրեք խնձոր, նույն բանն է քննարկվելու, որի հետ կապված երկու քրեական գործ է հարուցված, իսկ կանոնակարգ օրենքն արգելում է, ժողովուրդ, օրենք գոյություն ունի, ըտենց լավ իրավաբաններ էիք, պիտի իմանայիք, որ օրենք եք ուզում խախտել, անհնար է»,- ասաց պատգամավորը՝ դիմելով Կոստանյանին:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ օրեր առաջ համացանցում հրապարակվել էր ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի եւ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը, որտեղ նրանք անդրադառնում են «Մարտի 1»-ի գործին, այդ գործով որպես մեղադրյալներ անցնող Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման խնդրին, նաեւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի եւ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի դեմ հարուցված քրեական գործերին: Ձայնագրության իրական լինելը ընդունել է ինչպես վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այնպես էլ զրույցի մասնակիցները: Զրույցի ընթացքում Վանեցյանը զրուցակցին ասում է Քոչարյանին բանտարկելու անհրաժեշտության մասին: Դրանից բացի, զրուցակիցները քննարկում են Խաչատուրովի կալանավորման հարցը: Վանեցյանը նշում է, որ այս դեպքում պետք է զգույշ լինել, քանի որ Մոսկվայի հետ հարաբերությունները փչացնելու հավանականություն կա: ՀՔԾ ղեկավարը հանգստացնում է՝ վստահեցնելով, որ Խաչատուրովի կալանավորման համար բոլոր հիմքերը կան:

Регламент Национального Собрания будет нарушен созданием   временной парламентской комиссии по расследованию, так как предметом ее рассмотрения не могут быть вопросы, находящиеся на какой-либо стадии предварительного расследования или судопроизводства. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания заявил 13 сентября депутат от блока «Выход» Ален Симонян.
При этом он поставил под сомнение профессиональные качества председателя постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам и правам человека, бывшего генпрокурора Армении Геворка Костаняна в области правоведения и юриспруденции. «Хотите, называйте это грушей, хотите яблоком, но мы обсуждаем один и тот же вопрос, по которому уже возбуждено два уголовных дела. Люди, в конце концов, существует закон. Вы такие хорошие юристы. Посмотрели бы, чтобы осознать, что собираетесь нарушить закон», - сказал депутат, обращаясь к Костаняну.
Напомним, что 11 сентября в сети появилась запись телефонной беседы директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна и начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна. Ванецян и Хачатрян в ходе разговора обсудили арест второго президента Армении Роберта Кочаряна, а также уголовные дела, возбужденные против генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Микаела Арутюняна. Подлинность записи признали как премьер-министр Никол Пашинян, так и участники беседы. Во время беседы Ванецян говорит собеседнику о необходимости посадить Кочаряна. Помимо этого, собеседники обсуждают арест Хачатурова. Ванецян отмечает, что в этом случае надо быть осторожными, так как есть вероятность испортить отношения с Москвой. Глава ССС успокаивает его, уверяя, что для ареста Хачатурова есть все основания.