Ճապոնիայում գազանանոցի աշտակիցը մահացել է սպիտակ վագրի հարձակման հետեւանքով: Միջադեպը տեղի է ունեցել երկուշաբթի երեկոյան Կագոսիմա քաղաքում:
Kyodo գործակալության տեղեկություններով՝ 40-ամյա տղամարդը վզի պատռված վերքով հայտնաբերվել է բացօթյա փարախում: Տուժածին օպերատիվորեն հոսպիտալացրել են, բայց բժիշկներին չի հաջողվել նրա կյանքը փրկել: Նշվում է, որ նա հասցրել է վագրի վրա կրակել տրանկվիլիզատորով տեգով:
Տղամարդու մահվան փաստով հիմա գազանանոցում ստուգում է անցկացվում: Ոստիկաններին հետաքրքրում են կենդանիների հետ շփվելու մեթոդները:
Սպիտակ վագրը բնածին մուտացիայով բենգալյան վագրն է: Այս կատվազգիները երկնագույն աչքեր ունեն եւ սպիտակ ֆոնին սեւ-դարչնագույն շերտագծեր: Սպիտակ վագրերի ծնվելու հավանականությունը կազմում է 1 առանձնյակ 10 հազար սովորական գունավորմամբ վագրին:

В Японии сотрудник зоопарка погиб в результате нападения белого тигра. Инцидент произошел в понедельник вечером в городе Кагосима.
По данным агентства Kyodo, 40-летний мужчина был найден с рваной раной шеи в загоне под открытым небом. Пострадавший был оперативно госпитализирован, одна спасти его врачам не удалось, пишет ТАСС. Отмечается, что погибший успел выстрелить в тигра дротиком с транквилизатором.
По факту гибели человека, в зоопарке сейчас проводится проверка. Полицию интересуют методы обращения с животными.
Белый тигр - это бенгальский тигр с врождённой мутацией. У этих кошек голубые глаза и чёрно-коричневые полосы на белом фоне. Частота появления белых тигров - 1 особь на 10 тысяч с обычным окрасом.