NEWS.am-ի թղթակցի հարցերին պատասխանել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի (ՌԳԱ) Համաշխարհային էկոնոմիկայի ու միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի (ՀԷՄՀԻ) ավագ գիտաշխատող, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին։
Վիկտոր Անատոլեւիչ, Հայաստանն ու Թուրքիան ձեռնարկում են հաշտեցման պատմական փորձ, որի հետեւանքը պետք է դառնա միջպետական հարաբերությունների հաստատումը։ Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ է անկեղծ Թուրքիան այդ գործընթացում։ Որքանո՞վ է լուրջ նրա շահագրգռվածությունը այդ գործընթացի հաջող ավարտի հարցում։
Թուրքիան բազմապլան քաղաքականություն է վարում, եւ այդ քաղաքականությունը ամենեւին էլ այդքան թափանցիկ չէ, ինչպես ցանկանում են ցույց տալ թուրքերը։ Մյուս կողմից դա բազմանպատակ հարված է։ Հարված, քանի որ այն քանդում է թուրքական հասարակությունում ու պետությունում ձեւավորված կաղապարները։ Գործընթացը բավականին բարդ է, եւ հարկ է լինում ժամանակ առ ժամանակ այն հետ մղել Ադրբեջանի դիրքորոշման, ինչպես նաեւ հենց թուրքական վերնախավում առկա տարբեր մոտեցումների պատճառով։ Լիակատար համաձայնություն չկա։ Սակայն ամենակարեւորն այն է, թե ինչի՞ն է ուղղված այդ պայքարը։ Նախեւառաջ, իհարկե, դա Եվրոպան է, դա բանակցային լայն շրջանակ բացելու եւ արդյունքում ԵՄ-ի կազմում ընդգրկվելու ձգտումն է։ Այս առաջնահերթությունը Թուրքիայում երբեք չեն մղում երկրորդ պլան։ Եվ դա, իհարկե, շատ կարեւոր է։
Այդ կապակցությամբ թուրքերը Եվրոպայի վրա ճնշում գործադրելու շատ հետաքրքիր ոլորտներ են գտել։ Էներգետիկ «հանգույցի» գաղափարով Եվրոպային շահագրգռելու լուրջ փորձեր են ձեռնարկվում, որի դերում կարող է հանդես գալ Թուրքիան՝ այլընտրանքային խողովակաշարերի կառուցման հնարավորությամբ։ Այդպիսով, Թուրքիան, իհարկե, շատ լուրջ տեղ կզբաղեցնի եվրոպական քաղաքականության մեջ՝ ունենալով Ուկրաինայից առաջ անցնելու բոլոր հնարավորությունները։
Ընդ որում, իհարկե, թուրքերը չեն մոռանում նաեւ իրենց մասին։ Համաեւրոպական NABUCCO գազամուղի նախագծի 15%-ը Անկարայի առաջնահերթությունների շղթայի մի օղակն է։ Այստեղ են եւ հայերի հետ հարաբերությունների կարգավորման մտադրությունը, Կիպրոսի խնդիրը, հույների հետ հարաբերությունները, ժողովրդավարացումն ու քրդական խնդրի լուծումը, բանակը քաղաքականությունից հեռացնելու խնդիրը։ Դա շատ լուրջ ու համալիր ծրագիր է, եւ թուրք ղեկավարները մոտենում են դրա լուծմանը քայլ առ քայլ։ Եվ հենց այդ պատճառով եմ ես կարծում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման Թուրքիայի մտադրությունն աչքակապություն չէ։
Ի՞նչ է սպասում Թուրքիային հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի ձախողման դեպքում։
Անհաջողության դեպքում, իհարկե, կասկածի տակ կդրվի համալիր այն ծրագիրը, որի մասին ես խոսեցի։ Եվ նաեւ փակ կմնա սահմանը։ Ի դեպ, այն փաստը, որ Հայաստանի հետ սահմանը չի գործում, որոշակի չափով բացասաբար է ազդում նաեւ Թուրքիայի վրա։
Հայկական տարածքը հարմար կլիներ տարածաշրջանների հետ կապի ու խողովակաշարերի կառուցման տեսանկյունից։ Նման ծրագրեր կան։ Այդ տեսանկյունից թուրքերը շատ չեն ցանկանում լինել ադրբեջանական քաղաքականության պատանդը։ Այո՝ լինելով դաշնակիցներ ու եղբայրներ, ինչպես իրենք են արտահայտվում, թուրք քաղաքական գործիչները ցանկանում են ազատ ձեռքեր ունենալ։ Դա զգացվում է։ Ընդ որում, կան բաներ, որոնց մասին նրանք չեն ասում։ Սակայն Ադրբեջանը փորձում է հետ խաղարկել, եւ Բաքվի նման փորձերը զգալի չափով խանգարում են Թուրքիային։
Կարծիք կա, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ու երկու երկրների միջեւ սահմանի ապաշրջափակումը, բացասաբար կազդի Հայաստանում ու տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա։ Որքանո՞վ է այն արդարացված։
Ռուսաստանի վախերը զգալի չափով չափազանցված են։ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները կատարյալ երբեք չեն լինի։ Թուրքերը չեն ճանաչում Հայոց Ցեղասպանությունը, եւ կփնտրեն միջանկյալ որոշումներ։ Ոչինչ չի պատահի եւ երկու երկրների ներքին ընդդիմությանը, որը մշտապես կարդիականացնի մեկդարյա հակամարտության փաստը։
Իսկ Հայաստանը պետք է ունենա վստահելի թիկունք, հենարան։ Եվ այլ հենարան, քան Ռուսաստանը, պարզապես գոյություն չունի։ Ամերիկայի հետ դուք ինքներդ գիտեք, թե ինչ կարող է կատարվել։ Հարեւան հանրապետությունը (Վրաստանը – NEWS.am) ԱՄՆ-ի հետ շատ սերտ հարաբերություններ էր կառուցում եւ մեծ հույսեր կապում։ Ինչով այդ ամենը վերջացավ, մենք բոլորս տեսանք։ Վաշինգտոնի ձեռքերը կարճ են օվկիանոսի պատճառով, իսկ Թուրքիան մոտ է, եւ այն մշտապես անմիջական վտանգ է ներկայացնելու։ Այդ պատճառով Հայաստանը պետք է խաղա հաշվեկշռի վրա։ Հայկական քաղաքականությունը պարզ չի լինի։ Այն այժմ էլ բավական ճյուղավորված ու հետաքրքիր է։ Եվ այդ քաղաքականության մեջ Ռուսաստանի գործոնը միշտ էլ անհրաժեշտ ու կարեւոր է լինելու Հայաստանում իշխող դասակարգի համար։
Իսկ ինչպիսի՞ն եք տեսնում Իրանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական սահմանի ապաշրջափակման հեռանկարի կապակցությամբ։
Իրանը միշտ էլ բազմապլանային շահեր ունի աշխարհի ցանկացած կետում։ Այդ շահերի շարքում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում անվտանգության հարցերը։ Մենք բոլորս հիշում ենք այն պահը, երբ խոսվում էր Վրաստանի տարածքում իսրայելական Ռազմա-օդային ուժերի տեղակայման հնարավորության մասին։ Իհարկե, Իրանի շահերում նման տարբերակները չէին տեղավորվում եւ չեն տեղավորվում նաեւ հիմա։ Իրանը ակնհայտորեն շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ։ Սակայն այդ հետաքրքրությունը չի կարող որոշիչ լինել։ Այսօր իրանական կողմը մենաշնորհատեր է Հայաստանի համար հարավային տարանցման ուղղությամբ։ Կարելի է սպասել, որ հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ Հայաստանի մոտ կթուլանա Իրանի հետ կապերի զարգացման շահագրգռությունը։ Կարող է փոփոխվել նաեւ Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ դիրքորոշումը, թեպետ այդ հարցում, իհարկե, Հայաստանի խոսքը որոշիչ չէ։ Այստեղ խաղում են ուժի խոշոր կենտրոնները։
Այնուամենայնիվ, Իրանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում դաշնակիցներ ունենալու հարցում, եւ ինչպես նա կկառուցի իր դիրքորոշումները, դա, իհարկե, հարցական է։ Ես չեմ կարծում, որ իրանցիները կհրաժարվեն Հայաստանի հետ հարաբերություններից։ Եվ հայկական կողմի բազմավեկտորային ընթացքին նույնպես ոչինչ չի պատահի, դեռ ավելին, այն ներկայումս արդեն իրական է դառնում։ Այդ տեսանկյունից շատ հարցեր պետք է լուծի Երեւանը։ Եկել է կշռադատված դիրքորոշում մշակելու ժամանակը։
Ի՞նչ եք կարծում, որ մոդելով թուրքական պետությունը կփորձի լուծել քրդական խնդիրը։
Քրդերի հետ կապված մոդելներ շատ են եղել։ Էրդողանի ներկայիս կառավարությունը ընդհանուր առմամբ քրդերին բավական լայն մշակութային ինքնավարություն է առաջարկում։ Սակայն այդ հարցը վիճարկելի է։ Խոսքը նաեւ քրդերի քաղաքական կուսակցություններ ստեղծելու իրավունքի մասին է. ոչ թե ձեւական, որոնք համարվում են ահաբեկչական ու անջատողական, այլ իրական, քաղաքական գործընթացներում ընդգրկված կուսակցություններ։ Եվ տպավորություն է ստեղծվում, որ քաղաքականությանը պաշտոնապես մասնակցող քրդերի շարքում կան մարդիկ, որոնք պատրաստ են էական զիջումների գնալ սկզբունքային հարցերում։

На вопросы корреспондента Новости Армении – NEWS.am ответил старший научный сотрудник Института мировой экономики и международных отношений ИМЭМО РАН, кандидат философских наук Виктор Надеин-Раевский.
Виктор Анатольевич, Армения и Турция предпринимают историческую попытку примирения, результатом которой должно стать налаживание межгосударственных отношений. Насколько, по вашему мнению, искренна Турция в этом процессе? Насколько серьезна ее заинтересованность в успешном исходе этого процесса?
Турция ведет многоплановую политику, и эта политика далеко не так прозрачна, как турки хотят показать. С другой стороны — это многоцелевой удар. Удар, потому что он ломает сложившиеся стереотипы в турецком обществе и государстве. Процесс достаточно сложный, и его приходится время от времени отыгрывать назад, из-за позиции Азербайджана, и из-за различных подходов в самом турецком истеблишменте. Согласия полного нет. Но самое главное — на что нацелена эта борьба? Прежде всего, конечно, это Европа, это стремление открыть широкую переговорную нишу и в итоге вступить в ЕС. Данный приоритет в Турции никогда не сбрасывают на второй план. И это, конечно, очень важно.
В этой связи турки нашли очень интересные сферы давления на Европу. Предпринимаются серьезные попытки заинтересовать Европу идеей энергетического «хаба» (узла), в роли которой может выступить Турция, возможностью прокладки альтернативных трубопроводов. Таким образом, Турция, конечно, займет очень серьезное место в европейской политике, имея все шансы опередить Украину.
При этом, конечно, турки не забывают и о себе. Пятнадцать процентов в проекте общеевропейского газопровода NABUCCO – звено в цепи приоритетов Анкары. Здесь же – намерение урегулировать отношения с армянами, кипрская проблема, отношения с греками, демократизация и решение курдской проблемы, задача устранения армии от политики. Это очень серьезная и комплексная программа, и турецкие руководители идут к ее решению ступенька за ступенькой. Именно поэтому я и считаю, что намерение Турции нормализовать отношения с Арменией – это не профанация.
Что ожидает Турцию в случае провала процесса армяно-турецкого примирения?
В случае неудачи, конечно, будет поставлена под сомнение та комплексная программа, о которой я говорил. Ну и останется закрытой граница. Кстати говоря, тот факт, что граница с Арменией не работает, в определенной степени негативно влияет и на Турцию.
Армянская территория могла бы стать удобной для связи с регионами и прокладки трубопроводов. Такие планы есть. С этой точки зрения туркам не очень хочется быть заложниками азербайджанской политики. Да, будучи союзниками и братьями, как они выражаются, турецким политикам хочется иметь свободу рук. Это чувствуется. Причем есть вещи, о которых они прямо не говорят. Но Азербайджан пытается отыграть назад, и такие попытки Баку в значительной степени мешают Турции.
Бытует точка зрения, что налаживание армяно-турецких отношений и разблокирование границы между двумя странами, негативным образом скажется на позициях России в Армении и регионе. Насколько она оправдана?
Страхи России в значительной степени преувеличены. Идеальными отношения между Арменией и Турцией не будут никогда. Турки не признают армянский Геноцид, будут искать промежуточные решения. Никуда не денется и внутренняя оппозиция в двух странах, которая будет постоянно актуализировать факт векового противостояния.
Армения же должна иметь надежные тылы, фундамент. И иного фундамента, кроме России, просто не существует. С Америкой вы сами знаете, что может произойти. Соседняя республика (Грузия – NEWS.am) строила с США очень тесные отношения и связывала большие надежды. Чем все это кончилось, мы все видели. Из-за океана у Вашингтона руки коротки, а Турция рядом, и она всегда будет представлять непосредственную опасность. Поэтому Армении надо играть на балансе. Армянская политика не будет простой. Она и сейчас достаточно разветвленная и интересная. И в этой политике российский фактор всегда будет нужен и важен для правящего в Армении класса.
А каковой вам видится позиция Ирана в связи с перспективой разблокирования армяно-турецкой границы?
У Ирана всегда свои многоплановые интересы в любой точке мира. Важное место в этих интересах занимают вопросы безопасности. Мы все помним момент, когда шла речь о возможности размещения израильских ВВС на территории Грузии. Конечно, в интересы Ирана такие варианты не входили и не входят сейчас. Иран явно заинтересован в развитии отношений с Арменией. Но этот интерес не может быть определяющим. Сегодня иранская сторона — монополист в южном транзитном направлении для Армении. Можно ожидать, что с открытием армяно-турецкой границы заинтересованность в развитии связей с Ираном у Армении ослабнет. Может быть и изменение позиции по иранской ядерной программе, хотя в этом вопросе, конечно, слово Армении не решающее. Здесь играют крупные центры силы.
Тем не менее, Иран заинтересован в союзниках на Южном Кавказе, и как он будет выстраивать свои позиции – это, конечно, вопрос. Я не думаю, что иранцы откажутся от отношений с Арменией. И многовекторный курс армянской стороны тоже никуда не денется, более того, он сейчас становится уже реальным. Много вопросов в этом плане предстоит решать Еревану. Пришло время для выработки взвешенной позиции.
Как вы думаете, в какой модели турецкое государство постарается решить курдскую проблему?
Моделей по курдам было много. Нынешнее правительство Эрдогана в общем-то предлагают курдам достаточно широкую культурную автономию. Но вопрос этот дебатируемый. Речь также идет о праве курдов создавать политические партии — не формальные, которые считают террористическими и сепаратистскими, а реальные, втянутые в политический процесс. И есть ощущение, что среди курдов, официально участвующих в политике, есть люди, готовые идти на значительные уступки в принципиальных вопросах.