NEWS.am-ի թղթակցի հարցերին պատասխանել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի (ՌԳԱ) Համաշխարհային էկոնոմիկայի ու միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի (ՀԷՄՀԻ) ավագ գիտաշխատող, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վիկտոր Նադեին-Ռաեւսկին։
Վիկտոր Անատոլեւիչ, Հայաստանն ու Թուրքիան ձեռնարկում են հաշտեցման պատմական փորձ, որի հետեւանքը պետք է դառնա միջպետական հարաբերությունների հաստատումը։ Ձեր կարծիքով, որքանո՞վ է անկեղծ Թուրքիան այդ գործընթացում։ Որքանո՞վ է լուրջ նրա շահագրգռվածությունը այդ գործընթացի հաջող ավարտի հարցում։
Թուրքիան բազմապլան քաղաքականություն է վարում, եւ այդ քաղաքականությունը ամենեւին էլ այդքան թափանցիկ չէ, ինչպես ցանկանում են ցույց տալ թուրքերը։ Մյուս կողմից դա բազմանպատակ հարված է։ Հարված, քանի որ այն քանդում է թուրքական հասարակությունում ու պետությունում ձեւավորված կաղապարները։ Գործընթացը բավականին բարդ է, եւ հարկ է լինում ժամանակ առ ժամանակ այն հետ մղել Ադրբեջանի դիրքորոշման, ինչպես նաեւ հենց թուրքական վերնախավում առկա տարբեր մոտեցումների պատճառով։ Լիակատար համաձայնություն չկա։ Սակայն ամենակարեւորն այն է, թե ինչի՞ն է ուղղված այդ պայքարը։ Նախեւառաջ, իհարկե, դա Եվրոպան է, դա բանակցային լայն շրջանակ բացելու եւ արդյունքում ԵՄ-ի կազմում ընդգրկվելու ձգտումն է։ Այս առաջնահերթությունը Թուրքիայում երբեք չեն մղում երկրորդ պլան։ Եվ դա, իհարկե, շատ կարեւոր է։
Այդ կապակցությամբ թուրքերը Եվրոպայի վրա ճնշում գործադրելու շատ հետաքրքիր ոլորտներ են գտել։ Էներգետիկ «հանգույցի» գաղափարով Եվրոպային շահագրգռելու լուրջ փորձեր են ձեռնարկվում, որի դերում կարող է հանդես գալ Թուրքիան՝ այլընտրանքային խողովակաշարերի կառուցման հնարավորությամբ։ Այդպիսով, Թուրքիան, իհարկե, շատ լուրջ տեղ կզբաղեցնի եվրոպական քաղաքականության մեջ՝ ունենալով Ուկրաինայից առաջ անցնելու բոլոր հնարավորությունները։
Ընդ որում, իհարկե, թուրքերը չեն մոռանում նաեւ իրենց մասին։ Համաեւրոպական NABUCCO գազամուղի նախագծի 15%-ը Անկարայի առաջնահերթությունների շղթայի մի օղակն է։ Այստեղ են եւ հայերի հետ հարաբերությունների կարգավորման մտադրությունը, Կիպրոսի խնդիրը, հույների հետ հարաբերությունները, ժողովրդավարացումն ու քրդական խնդրի լուծումը, բանակը քաղաքականությունից հեռացնելու խնդիրը։ Դա շատ լուրջ ու համալիր ծրագիր է, եւ թուրք ղեկավարները մոտենում են դրա լուծմանը քայլ առ քայլ։ Եվ հենց այդ պատճառով եմ ես կարծում, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման Թուրքիայի մտադրությունն աչքակապություն չէ։
Ի՞նչ է սպասում Թուրքիային հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի ձախողման դեպքում։
Անհաջողության դեպքում, իհարկե, կասկածի տակ կդրվի համալիր այն ծրագիրը, որի մասին ես խոսեցի։ Եվ նաեւ փակ կմնա սահմանը։ Ի դեպ, այն փաստը, որ Հայաստանի հետ սահմանը չի գործում, որոշակի չափով բացասաբար է ազդում նաեւ Թուրքիայի վրա։
Հայկական տարածքը հարմար կլիներ տարածաշրջանների հետ կապի ու խողովակաշարերի կառուցման տեսանկյունից։ Նման ծրագրեր կան։ Այդ տեսանկյունից թուրքերը շատ չեն ցանկանում լինել ադրբեջանական քաղաքականության պատանդը։ Այո՝ լինելով դաշնակիցներ ու եղբայրներ, ինչպես իրենք են արտահայտվում, թուրք քաղաքական գործիչները ցանկանում են ազատ ձեռքեր ունենալ։ Դա զգացվում է։ Ընդ որում, կան բաներ, որոնց մասին նրանք չեն ասում։ Սակայն Ադրբեջանը փորձում է հետ խաղարկել, եւ Բաքվի նման փորձերը զգալի չափով խանգարում են Թուրքիային։
Կարծիք կա, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն ու երկու երկրների միջեւ սահմանի ապաշրջափակումը, բացասաբար կազդի Հայաստանում ու տարածաշրջանում Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա։ Որքանո՞վ է այն արդարացված։
Ռուսաստանի վախերը զգալի չափով չափազանցված են։ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները կատարյալ երբեք չեն լինի։ Թուրքերը չեն ճանաչում Հայոց Ցեղասպանությունը, եւ կփնտրեն միջանկյալ որոշումներ։ Ոչինչ չի պատահի եւ երկու երկրների ներքին ընդդիմությանը, որը մշտապես կարդիականացնի մեկդարյա հակամարտության փաստը։
Իսկ Հայաստանը պետք է ունենա վստահելի թիկունք, հենարան։ Եվ այլ հենարան, քան Ռուսաստանը, պարզապես գոյություն չունի։ Ամերիկայի հետ դուք ինքներդ գիտեք, թե ինչ կարող է կատարվել։ Հարեւան հանրապետությունը (Վրաստանը – NEWS.am) ԱՄՆ-ի հետ շատ սերտ հարաբերություններ էր կառուցում եւ մեծ հույսեր կապում։ Ինչով այդ ամենը վերջացավ, մենք բոլորս տեսանք։ Վաշինգտոնի ձեռքերը կարճ են օվկիանոսի պատճառով, իսկ Թուրքիան մոտ է, եւ այն մշտապես անմիջական վտանգ է ներկայացնելու։ Այդ պատճառով Հայաստանը պետք է խաղա հաշվեկշռի վրա։ Հայկական քաղաքականությունը պարզ չի լինի։ Այն այժմ էլ բավական ճյուղավորված ու հետաքրքիր է։ Եվ այդ քաղաքականության մեջ Ռուսաստանի գործոնը միշտ էլ անհրաժեշտ ու կարեւոր է լինելու Հայաստանում իշխող դասակարգի համար։
Իսկ ինչպիսի՞ն եք տեսնում Իրանի դիրքորոշումը հայ-թուրքական սահմանի ապաշրջափակման հեռանկարի կապակցությամբ։
Իրանը միշտ էլ բազմապլանային շահեր ունի աշխարհի ցանկացած կետում։ Այդ շահերի շարքում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում անվտանգության հարցերը։ Մենք բոլորս հիշում ենք այն պահը, երբ խոսվում էր Վրաստանի տարածքում իսրայելական Ռազմա-օդային ուժերի տեղակայման հնարավորության մասին։ Իհարկե, Իրանի շահերում նման տարբերակները չէին տեղավորվում եւ չեն տեղավորվում նաեւ հիմա։ Իրանը ակնհայտորեն շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ։ Սակայն այդ հետաքրքրությունը չի կարող որոշիչ լինել։ Այսօր իրանական կողմը մենաշնորհատեր է Հայաստանի համար հարավային տարանցման ուղղությամբ։ Կարելի է սպասել, որ հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ Հայաստանի մոտ կթուլանա Իրանի հետ կապերի զարգացման շահագրգռությունը։ Կարող է փոփոխվել նաեւ Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ դիրքորոշումը, թեպետ այդ հարցում, իհարկե, Հայաստանի խոսքը որոշիչ չէ։ Այստեղ խաղում են ուժի խոշոր կենտրոնները։
Այնուամենայնիվ, Իրանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում դաշնակիցներ ունենալու հարցում, եւ ինչպես նա կկառուցի իր դիրքորոշումները, դա, իհարկե, հարցական է։ Ես չեմ կարծում, որ իրանցիները կհրաժարվեն Հայաստանի հետ հարաբերություններից։ Եվ հայկական կողմի բազմավեկտորային ընթացքին նույնպես ոչինչ չի պատահի, դեռ ավելին, այն ներկայումս արդեն իրական է դառնում։ Այդ տեսանկյունից շատ հարցեր պետք է լուծի Երեւանը։ Եկել է կշռադատված դիրքորոշում մշակելու ժամանակը։
Ի՞նչ եք կարծում, որ մոդելով թուրքական պետությունը կփորձի լուծել քրդական խնդիրը։
Քրդերի հետ կապված մոդելներ շատ են եղել։ Էրդողանի ներկայիս կառավարությունը ընդհանուր առմամբ քրդերին բավական լայն մշակութային ինքնավարություն է առաջարկում։ Սակայն այդ հարցը վիճարկելի է։ Խոսքը նաեւ քրդերի քաղաքական կուսակցություններ ստեղծելու իրավունքի մասին է. ոչ թե ձեւական, որոնք համարվում են ահաբեկչական ու անջատողական, այլ իրական, քաղաքական գործընթացներում ընդգրկված կուսակցություններ։ Եվ տպավորություն է ստեղծվում, որ քաղաքականությանը պաշտոնապես մասնակցող քրդերի շարքում կան մարդիկ, որոնք պատրաստ են էական զիջումների գնալ սկզբունքային հարցերում։

Below is an interview with Victor Nadein-Raevsky, Senior Research Fellow, PhD, the Institute of World Economy and International Relations, RF Academy of Sciences.
Question: Mr. Raevsky, Armenia and Turkey have made a historic attempt of rapprochement, which is supposed to result in the normalization of bilateral relations. How sincere is Turkey in this process? How much is it interested in success?
Answer: Turkey is implementing a multi-pronged policy, which is not so transparent as they would like to show it. On the other hand, it is a multi-pronged blow. It is a blow on the traditional stereotypes of the Turkish state and society. It is a rather complicated process, which has to be “played back” from time to time because of Azerbaijan’s position and various approaches displayed by the Turkish Establishment. There is not a complete accord. However, the most important question is: what is the aim of the struggle? First of all, it is Europe — a desire to carve out a niche for negotiations and eventually be admitted to the European Union (EU). Turkey never pushes this priority to the background, which is most important.
In this context, Turkey has found most interesting fields for exerting pressure on Europe. They are making serious attempts to stir up Europe interest in the idea of “energy hub”, with Turkey to play this role, as well as in the possibility of alternative gas mains. Thus Turkey will fill a most important niche in European policy, with every prospect of leaving Ukraine behind.
With all this, Turks do not forget about themselves. A 15% share in the NABUCCO project is a link is official Ankara’s “priority chain”. Among them is Turkey’s intention to normalize its relations with Armenia, the problem of Cyprus, relations with Greeks, democratization, resolution of the Kurdish problem, as well as the task of political neutrality of the Armed Forces. This is a most serious and comprehensive program, and the Turkish leaders are gradually carrying it out. That is the reason why I do not think Turkey’s intention to normalize its relations with Armenia is window-dressing.
Question: What awaits Turkey if the Armenian-Turkish rapprochement fails?
Answer: A failure certainly implies a challenge to the aforementioned comprehensive program. The border will remain closed as well. Incidentally, the Armenian-Turkish border being closed affects Turkey as well.
Armenia’s territory might well be used for regional communication and laying of pipelines – relevant plans do exist. From this aspect, Turkey is hardly willing to remain hostage to Azerbaijan’s policy. True, despite being “allies and brothers,” Turkish politicians want to have a free hand. It shows! They do not say some things point-blank. Azerbaijan is trying to put obstacles, which is a serious impediment to Turkey.
Question: There is an opinion that the normalization of Armenian-Turkish relations and reopening of border will affect Russia’s positions in the region. How well is it grounded?
Answer: Russia’s fears are rather exaggerated. Armenia and Turkey will never be “on perfect terms.” Turkey will not admit the Armenian Genocide and seek “interim solutions.” The Opposition forces in both countries will not “vanish” either – they will constantly be underlying the fact of centuries-long confrontation.
Armenia, in turn, needs a strong backup. And it has no backup, but Russia. As regards the USA, you yourself know what can happen. The neighboring country (Georgia) had been building close relations with the USA, being full of hopes. We all saw the end. Washington cannot do what it wants to from overseas, whereas Turkey is near and will always pose immediate threat. So Armenia should maintain balance. Armenia is not going to pursue a simple policy. Even now the country is implementing a rather interesting and multi-aspect policy, and the Russian factor will always be of importance for the ruling elite in Armenia.
Question: What is your point of view on Iran’s position on the prospective reopening of the Armenian-Turkish border?
Answer: Iran has always had multi-pronged interests in any part of the world. Security issues are an important component of Iran’s interests. We all remember the time when the possibility of deploying Israeli air forces in Georgia was being considered. Of course, plans like that have never met Iran’s interests. Iran is obviously interested in developing its relations with Armenia. But it is not its decisive interest. At present, Iran is the only transit country south of Armenia. We can expect Armenia’s interest in developing ties with Iran to wane if the Armenian-Turkish border is reopened. Armenia may also change its position on Iran’s nuclear program, which is not of importance though – major powerhouses are the key players here.
Nevertheless, Iran is interested in having allies in the South Caucasus. The question is how it is going to “built up” its positions. I think Iran will continue its relations with Armenia. In its turn, Armenia will continue its multi-pronged policy. Moreover, it is becoming obvious. In this context, official Yerevan has numerous issues to settle. It is time for working up a balanced position.
Question: What, in your opinion, is the model Turkey will follow in trying to resolve the Kurdish problem?
Answer: Many models have been proposed. The Erdogan-headed Government proposes a rather high degree of cultural autonomy to Kurds. However, it is a debatable issue. In question is also the Kurds’ right to establish political parties – not formal ones considered to be terrorist or separatist organizations, but parties actually involved in political processes. One gets the feeling that some of the Kurdish political figures are ready for essential concessions on matters of principle.