Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից 470 սպառողական ապրանքների գների ինդեքսի հաշվարկը լիարժեք չի արտահայտում իրական վիճակը եւ կրում է միակողմանի բնույթ։ Այսօր՝ փետրվարի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման հայտարարություն կատարեց ԱԺ նախագահի խորհրդական, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։
Նա ներկայացրեց մի շարք պարենային ապրանքների գների փոփոխության իր հաշվարկները, որոնք էապես տարբերվում են պաշտոնական տվյալներից։ Այսպես՝ ըստ Մանասերյանի՝ կարտոֆիլի գինը 2010 թ. դեկտեմբերին նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ բարձրացել է 100 տոկոսով, խնձորը՝ 500 տոկոսով, սոխը՝ 100 տոկոսով, միսը եւ հացը՝ 20 տոկոսով։
Բացի այդ, ըստ Մանասերյանի, գների հաշվարկն իրականացվում է հանրապետության 10 քաղաքներում՝ հաշվի չառնելով իրավիճակը գյուղերում։
Գնաճի դեմ պայքարելու համար, ըստ Մանասերյանի, անհրաժեշտ է, որպեսզի կառավարությունը կենտրոնացված կարգով սահմանի կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի մեջ մտնող ապրանքների գները։

Расчет индекса цен на 470 потребительских товаров Национальной статистической службой Армении не отражает реальную ситуацию и носит односторонний характер. Об этом на встрече с журналистами 23 февраля заявил советник председателя Национального Собрания Армении, экономист Татул Манасерян.
Он представил свои подсчеты изменения цен на ряд продовольственных товаров, которые значительно отличаются от официальных данных. Так, по словам Манасеряна, цена на картофель в декабре 2010 года, по сравнению с декабрем прошлого года, возросла на 100%, цена на яблоки – на 500%, цена на лук – на 100%, цена на мясо и хлеб – на 20%.
Кроме того, по словам Манасеряна, расчет производится в 10 городах республики, и не учитывается ситуация в селах.
Для борьбы с инфляцией, по мнению Манасеряна, необходимо, чтобы правительство в централизованном порядке установило цены на товары, входящие в минимальную корзину жизнеобеспечения.