Բարենպաստ կլիմայական եւ աշխարհագրական պայմանները, հարուստ մշակույթը եւ խոհանոցի բազմազանությունը լավ խթան են Հայաստանում գյուղական զբոսաշրջության զարգացման համար։ Այս մասին ապրիլի 17-ին Արենիում «Գաստրո-բակի» բացումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանի տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ նման նախադեպերը կարող են երկրի զբոսաշրջային բրենդներից մեկը դառնալ։ «Մեր երկրի ամեն մի անկյուն իր առանձնահատկությունն ունի»,- նշել է նախարարը։
Նա ավելացրել է, որ դա կարող է լավ օրինակ հանդիսանալ եւ ոգեշնչել գյուղական այլ բնակավայրերին։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 17-ին Արենի գյուղում տեղի է ունեցել «Գաստրո-բակի» բացում։ Նախագիծը ֆինանսավորում է Ռուսաստանը։

Благоприятные биоклиматические и географические условия, богатая культура и большое разнообразие кухни являются хорошим подспорьем для развития сельского туризма в Армении. Об этом в беседе с журналистами 17 апреля после открытия «Гастро-дворика» в Арени заявил министр территориального управления и развития Армении Сурен Папикян.
По его словам, подобные прецеденты могут стать одним из туристических брендов страны. «Каждый уголок нашей страны имеет свою особенность», - отметил министр.
Он добавил, что это может стать хорошим примером и воодушевить другие сельские населенные пункты.
Напомним, 17 апреля в селе Арени состоялось открытие «Гастро-дворика». Проект финансируется Россией.