Հայաստանի իշխանությունները, ինչպես նախկին, այնպես էլ ներկա, թերագնահատում են Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման եւ փոխհատուցման կարեւորությունը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ Հայ Դատի եւ քաղաքական գործերի հարցերով գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունների ծրագրում Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման դրույթ չկա, սակայն 100 տարի անց չի կարելի խոսել միայն ճանաչման եւ կանխարգելման մասին: Կա պահանջների շրջանակ եւ հարկավոր է առաջ գնալ:
«Այժմ մենք այն փուլում ենք, որ Ցեղասպանության հարցը ոչ մի լուրջ կառույցի կողմից չի վիճարկվում: Եվ անգամ Թուրքիան վիճարկում է հանցագործության որակավորումը, սակայն չի վիճարկում ողբերգական իրադարձությունները: Եթե կան էլ մի քանի այդպիսի երկներ՝ Բրիտանիան, Իսրայելը, դա անում են բացառապես նրա համար, որ չանհանգստացնեն Թուրքիային», - նշեց Մանոյանը՝ հավելելով, որ Հայոց ցեղասպանության մասին, ընդհակառակը, խոսել են այնպիսի երկրներ, ինչպիսին Եգիպտոսն է:
Ինչ վերաբերում է իրավական քայլերին, նախքան դրանք սկսելը, հարկավոր է մանրակրկիտ նախապատրաստել ինչպես իրավական, այնպես էլ քաղաքական տեսանկյունից, հատկապես որ թուրքական հասարակության մի մասը այլեւս չի հավատում իշխանություններին եւ չի վախենում խոսել: «Պետք է շարունակել աշխատել թուրք հասարակության հետ:
Նման  հնարավորություն կա, եւ փոխհատուցման հարցը քննարկելիս պետք է նրբանկատ մոտեցում ցուցաբերել: Մարդիկ կարող են մտածել, որ դա պետք է կատարվի իրենց հաշվին, եւ դա դեր կխաղա ճանաչման հարցում », - ավելացրեց Կիրո Մանոյանը:
«Ավանդական հարցն է, թե ինչ  կասի ԱՄՆ նախագահը: Թրամփի դեպքում կանխատեսումը ավելի դժվար է: Բայց պետք է նշել, որ արդեն մի քանի տասնամյակ ԱՄՆ նախագահները ապրիլի 24-ին ելույթ են ունենում, եւ կրկին, որպեսզի չանհանգստացնեն Թուրքիային, չեն օգտագործում ցեղասպանություն բառը», - նշեց ՀՅԴ ներկայացուցիչը:
Միեւնույն ժամանակ, նա հիշեցրեց, որ ստորին պալատն արդեն մի քանի անգամ ճանաչել է ցեղասպանությունը եւ օրակարգում կան բանաձեւեր: Ամերիկյան նահանգների ճնշող մեծամասնությունը այսպես թե այնպես ճանաչել են ցեղասպանությունը, օրենսդիր մարմինը պետք է հետեւի իրենց օրինակին », - ասաց Մանոյանը:
«Ինչ ակնկալել Թուրքիայից: Լավատեսության համար հիմքեր չկան: Թուրքիան մերժում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելու նախաձեռնությունները եւ ակնկալիքներ չկան, որ մոտ ապագայում իրավիճակը կփոխվի», - ասաց ՀՅԴ ներկայացուցիչը`  միաժամանակ նշելով արխիվները, մասնավորապես` Վատիկանի արխիվը ուսումնասիրելու կարեւորությունը:
ՀՅԴ  ներկայացուցիչը նշեց երկրների լայն աշխարհագրությունը, որտեղ իշխանությունները, հայ համայնքների հետ միասին, նշում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ինչ վերաբերում է արեւելյան երկրների հետ աշխատանքին, Կիրո Մանոյանը նշեց, որ Արեւելյան երկրներում հայ համայնքները կամ փոքրաթիվ են կամ  չկան:
Դրան ավելանում է  Արեւելքի բնակիչների մտածելակերպը: «Բայց դա չի նշանակում, որ աշխատանք չի տարվում: Օրինակ, Չինաստանը չի ճանաչել, բայց չի էլ ժխտում: Շեշտադրումը դրվում է Արեւմուտքի կամ Մերձավոր Արեւելքի վրա միայն այն պատճառով, որ խաղացողները այդ իրադարձությունների կամ ականատեսը կամ մասնակիցն են եղել  », - հիշեցրեց Մանոյանը:

Власти Армении, как прежние, так и нынешние, недооценивают важность устранения последствий Геноцида армян и возмещения. Об этом заявил руководитель офиса по политическим вопросам и Ай дата АРФД Киро Маноян на встрече с журналистами.
По его словам в программах властей нет положения об устранении последствий Геноцида, однако по прошествии более чем 100 лет нельзя говорить только о признании и предотвращении. Есть круг требований и необходимо идти дальше. «Сейчас мы на том этапе, что факт Геноцида ни одной серьезной структурой не оспаривается. И даже Турция оспаривает квалификацию преступления, но не оспаривает трагические события. Если и есть несколько таких стран – Великобритания, Израиль, делают это исключительно, чтобы не беспокоить Турцию», - отметил Маноян, добавив, что о Геноциде армян, напротив, заговорили такие страны, как Египет. Что касается правовых шагов, до их начала необходимо тщательно подготовиться как в правовом, так и политическом плане тем более, что часть турецкого общества уже не верит властям, и не боится говорить. «Необходимо продолжить работу с турецким обществом. Такая возможность есть, и проявить деликатный подход при обсуждении вопроса компенсации. Люди могут думать, что это должно произойти за их счет, и это сыграет роль в вопросе признания», - добавил Киро Маноян.
«Традиционный вопрос - что скажет президент США. В случае с Трампом прогнозировать еще сложнее. Но надо отметить, что уже несколько десятилетий президенты США дисциплинированно выступают с заявлениями 24 апреля и опять, чтобы не беспокоить Турцию, не используют слово геноцид», - отметил представитель АРФД. При этом он напомнил, что нижняя палата уже несколько раз признавала геноцид, и есть резолюции на повестке. Подавляющее большинство американских штатов так или иначе признали геноцид, законодательный орган должен последовать их примеру, - отметил Маноян.
«Чего ожидать от Турции? Поводов для оптимизма нет. Турция отвергает инициативы налаживания отношений с Арменией, и нет оснований для того, чтобы в ближайшее время ситуация менялась», - констатировал представитель АРФД, одновременно отметив важность изучения архивов, в частности, архива Ватикана.
Представитель АФРД отметил широкую географию стран, где власти вместе с армянскими общинами отмечают день памяти жертв Геноцида армян.  Что касается работы с восточными странами, Киро Маноян отметил, что в странах востока армянские общины либо малочисленные, либо их вообще нет. К этому прибавляется менталитет жителей Востока. «Но это не значит, что работа не ведется. К примеру, Китай не признал, но и не отрицает. Акцент ставится на Западе или Ближнем Востоке просто потому, что игроки либо были свидетелями, либо участниками событий», - напомнил Маноян.