Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի ներկայացրած միջնորդությունը։ Օրեր անց հնարավոր է նա ազատ արձակվի կալանքից, քանի որ ապրիլի 25-ին լրանում է նրան կալանքի երկու ամիսը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, սակայն NEWS.am–ին հայտնեցին, որ դատախազությունը բողոքարկելու է դատարանի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ պետական գնումների գործընթացին առերեւույթ ապօրինի միջամտելու եւ օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության համար խոչընդոտներ ստեղծելու դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեականա գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել չորս անձի՝ այդ թվում Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին։
2019 թ. փետրվարի 27-ին պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ադյանին եւ նրա ղեկավարած վարչության աշխատակից Գեւորգ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելը)։ Այս գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ «Զորաշեն» ՍՊԸ–ի ներակայացուցիչ Տարոն Ավետիսյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելու եւ փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Երեքի նկատմամբ էլ դատարանը, որպես խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը։ Ավելի ուշ Գևորգ Խաչատրյանի նկատմամաբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել էր չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Նույն գործի շրջանակներում ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

Суд общей юрисдикции города Ереван отклонил ходатайство следователя Службы национальной безопасности относительно продления срока ареста и.о. начальника управления контроля за процессами закупок
Государственной контрольной службы Армении Самвела Адяна. Через пару дней его, возможно, освободят, поскольку 25 апреля завершится двухмесячный срок его ареста. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Генпрокуратуры республики, прокуратура собирается обжаловать решение суда.  Напомним, что Служба национальной безопасности  Армении в рамках дела о злоупотреблениях, выявленных в процессе госзакупок, предъявила обвинения четырем лицам, в том числе главе ГКС Давиду Санасаярну. И.о. начальника Управления контроля над процессами закупок Государственной контрольной службы Самвелу Адяну и главному специалисту того же управления Геворгу Хачатряну, в частности, предъявлены обвинения по ст. 308 ч.2 (злоупотребление должностными полномочиями, что привело к тяжким последствиям)  и  ст. 325 ч.2 УК Армении (подделка документов по предварительному сговору с группой лиц).
Представителю компании «Зорашен» Тарону Аветисяну же предъявлено обвинение за содействие злоупотреблению служебными полномочиями и подделку документов. Суд избрал в отношении трех лиц меру пресечения в виде ареста. Позже мера пресечения в виде ареста в отношении Геворга Хачатряна была заменена на подписку о невыезде.  Главе же Государственной контрольной службы Давиду Санасаряну 18 апреля было предъявлено обвинение по  ст.308 ч.1  УК Армении. В его отношении избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.