Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի ներկայացրած միջնորդությունը։ Օրեր անց հնարավոր է նա ազատ արձակվի կալանքից, քանի որ ապրիլի 25-ին լրանում է նրան կալանքի երկու ամիսը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, սակայն NEWS.am–ին հայտնեցին, որ դատախազությունը բողոքարկելու է դատարանի որոշումը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ պետական գնումների գործընթացին առերեւույթ ապօրինի միջամտելու եւ օրինական ձեռնարկատիրական գործունեության համար խոչընդոտներ ստեղծելու դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեականա գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել չորս անձի՝ այդ թվում Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանին։
2019 թ. փետրվարի 27-ին պետական վերահսկողական ծառայության գնումների գործընթացների վերահսկողության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Ադյանին եւ նրա ղեկավարած վարչության աշխատակից Գեւորգ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր կեղծելը)։ Այս գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաեւ «Զորաշեն» ՍՊԸ–ի ներակայացուցիչ Տարոն Ավետիսյանին՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն օժանդակելու եւ փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Երեքի նկատմամբ էլ դատարանը, որպես խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը։ Ավելի ուշ Գևորգ Խաչատրյանի նկատմամաբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել էր չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Նույն գործի շրջանակներում ապրիլի 18-ին Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:

The Court of General Jurisdiction of Yerevan has rejected the motion filed by the investigator of the National Security Service to extend the term of remand in custody of acting Head of the Department of Procurement Oversight of the State Oversight Service of Armenia Samvel Adyan. He may be released in a couple of days since April 25th marks two months since he was remanded.
However, the Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia told Armenian News-NEWS.am that the Prosecutor General’s Office will appeal the court’s decision.
Four persons, including Head of the State Oversight Service Davit Sanasaryan, are charged within the scope of the criminal case instituted in relation to the cases of prima facie illegal interference in public procurement and creation of obstacles for legal entrepreneurial activities by way of misuse of official powers on the part of officials of the State Oversight Service of the Republic of Armenia.
On February 27, 2019, acting Head of the Department of Procurement Oversight of the State Oversight Service Samvel Adyan and his Department’s employee Gevorg Khachatryan were charged under different Articles of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Representative of Zorashen LLC Taron Avetisyan was also charged for assisting in the misuse of official powers and for falsifying documents. The court selected remand in custody as a preventive measure for all three of them. Later, remand in custody was replaced with signature to not leave the country as a preventive measure for Gevorg Khachatryan.
Within the scope of this case, on April 18, Davit Sanasaryan was charged with part 1 of Article 308 of the Criminal Code of the Republic of Armenia and a signature to not leave the country was selected as a preventive measure for him.