Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Սարգսյանը և Հյուպատոսարանում ՀՀ մարդասիրական խմբի ներկայացուցիչ Արկադի Տոնոյանը հուլիսի 3-ին հյուրընկալել են Ալ-Իհսան հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին։
Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հալեպ քաղաքում հումանիտար իրավիճակի հարցը, շեշտադրվել է հատկապես որակյալ բժշկական ծառայությունների խիստ պակասը քաղաքի առավել տուժած թաղամասերում։
Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակում, Սիրիայում հայկական հումանիտար առաքելության խմբի կազմում ընդգրկված մանկաբույժին և գինեկոլոգին հնարավորություն կընձեռվի իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնել ըստ ՄԱԿ-ի կարիքների գնահատման սանդղակի ընտրված վայրում՝ ծրագրի շրջանակում գործող բժշկական կենտրոնում։
Հուլիսի 7-ից հայ բժիշկները ծառայություններ կմատուցեն Հալեպի բնակչությանը՝ բացառապես անվճար հիմունքներով։

Consul General of Armenia in Aleppo Armen Sargsyan and representative of the Humanitarian Group of Armenia at the Consulate Arkady Tonoyan hosted today members of Al-Ihsan NGO.
The Armenian Center for Humanitarian Demining and Expertise told Armenian News-NEWS.am that the parties discussed the humanitarian situation in Aleppo and particularly stressed the great lack of quality medical services in the more devastated districts of Aleppo.
They reached an agreement on providing the pediatrician and gynecologist of the Armenian humanitarian mission in Syria with the opportunity to carry out their activities within the scope of the program financed by the United Nations Population Fund at the medical center operating in the place selected according to the UN needs assessment scale.
Starting from July 7, Armenian doctors will provide services to the population of Aleppo free-of-charge.