Պուտինը կորոնավիրուսի տարածման ֆոնին հեռուստաուղերձ է հղել Ռուսաստանի բնակիչներին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այդ կապակցությամբ նա հանդես է եկել սահմանադրական փոփոխությունների հարցով քվեարկության ամսաթվի տեղափոխման օգտին: Նոր ամսաթվի մասին որոշումը կընդունվի ավելի ուշ մասնագետների հետ խորհրդակցությունից հետո:
- Կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար հաջորդ շաբաթը ոչ աշխատանքային է հայտարարվում (աշխատավարձերը կպահպանվեն);
- Հաջորդ կես տարին կպահպանվեն բոլոր սոցիալական վճարումներն ու արտոնությունները;
- Վետերաններին տրամադրվող վճարումները՝ կապված Հաղթանակի 75-ամյակի հետ, պետք է կատարվեն մինչեւ մայիսի 9-ը;
- Հիվանդանոցային վճարումները պետք է հաշվարկվեն ամսական առնվազն մեկ նվազագույն աշխատավարձի չափով;
- Գործազրկության նպաստը պետք է հավասարվի նվազագույն աշխատավարձի չափին;
- Ավելի քան 30 տոկոսով ամսական եկամտի անկման դեպքում քաղաքացուն պետք է արձակուրդ տրամադրվի սպառողական եւ հիփոթեքային վարկերով;
- Փոքր եւ միջին բիզնեսի համար պետք է կես տարով հարկերի հետաձգում տրամադրել, բացի ԱԱՀ-ից;
- Նախագահը կառավարությանը եւ ԿԲ-ին խնդրել է հավելյալ միջոցներ ձեռնարկել տնտեսության իրական հատվածի զարգացման համար;
Պուտինը նաեւ առաջարկել է 6 ամսով մորատորիում սահմանել բարդ իրավիճակում ձեռնարկությունների սնանկության համար:
Տոկոսների եւ դիվիդենդների տեսքով բոլոր վճարումները պետք է հարկվեն 15 տոկոս տոկոսադրույքով: Բանկային ավանդների տոկոսադրույքը հարկվում է 13% տոկոսադրույքով:
Նշենք, որ Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 658-ի (410-ը՝ Մոսկվայում), 29 պացիենտ է ապաքինվել, 122 000 պացիենտ բժիշկների հսկողության տակ է գտնվում:

Президент РФ Владимир Путин выступил с телеобращением к жителям России на фоне распространения коронавирусной инфекции, передает РИА Новости.
В связи с заболеванием он выступил за перенос даты голосования по поправкам в конституцию. Решение о новом дне будет принято позже после консультаций со специалистами.
— Для предотвращения распространения коронавируса следующая неделя объявляется нерабочей с сохранением заработной платы.
— В ближайшие полгода сохраняются все социальные выплаты и льготы без предоставления справок.
— Все выплаты ветеранам и труженикам тыла в связи с 75-летием Победы должны состояться до 9 мая.
— Выплаты по больничным листам должны рассчитываться по норме не менее одного МРОТ в месяц.
— Пособие по безработице должно быть приравнено к МРОТ.
— В случае падения месячных доходов более чем на 30% гражданину должны предоставить каникулы по потребительским и ипотечным кредитам.
— Малому и среднему бизнесу нужно предоставить отсрочку по налогам на полгода, кроме НДС, и по страховым взносам.
— Президент попросил правительство и ЦБ предложить и принять дополнительные меры по устойчивому развитию реального сектора экономики, включая госгарантии.
Путин также предложил ввести мораторий на шесть месяцев для банкротства предприятий в сложной ситуации.
Все выплаты доходов в виде процентов и дивидендов, уходящие за рубеж, должны облагаться налогом по ставке в 15%. Проценты с банковских вкладов облагаются налогом по ставке 13%.
Общее число больных COVID-19 в России достигло 658 (410 из них — в Москве), 29 выздоровели, 122 тысячи находятся под наблюдением.