Վրաստանը մինչև արտակարգ դրության ավարտը՝ 2020թ․ մայիսի 22-ը, երկարաձգում է բոլոր ուղղություններով կանոնավոր ավիահաղորդակցության արգելքը, այսօր հայտնել է Քաղաքացիական ավիացիայի գործակալությունը:
Օդային հաղորդակցությունը վերականգնելու մասին որոշումը կընդունվի՝ ելնելով Վրաստանում և աշխարհում համաճարակային իրավիճակից՝ հաշվի առնելով առողջապահության նախարարության խորհրդատվությունները: Գործակալությունն այդ որոշման մասին արդեն հայտնել է ավիաընկերություններին, հայտնում է «Նովոստի Վրաստան»-ը:
«Մենք կոչ ենք անում քաղաքացիներին ձեռնպահ մնալ այս կամ այն ուղղությամբ տոմսեր գնելուց, մինչև պաշտոնական աղբյուրներից չհայտարարվի կանոնավոր օդային հաղորդակցության վերականգնման ամսաթիվը»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը գրանցվել է փետրվարի 26-ին: Վիրուսի տարածումը կանխելու համար մարտի 18-ին Վրաստանը փակել է իր սահմանները, ներառյալ կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը։ Այդ ժամանակից իրականացվում են միայն չարտերային չվերթներ:
Մարտի 21-ից երկրի իշխանությունները սահմանել են արտակարգ դրութան ռեժիմ, որի գործողության ժամկետը խորհրդարանն այսօր մինչև մայիսի 22-ը երկարաձգել է:

Грузия продлевает запрет на регулярное авиасообщение по всем направлениям до окончания чрезвычайного положения в стране – до 22 мая 2020 года, — сообщает сегодня Агентство гражданской авиации.
Решение о восстановлении регулярного воздушного сообщения будет принято исходя из эпидемической ситуации в Грузии и в мире с учетом рекомендаций Минздрава. Агентство уже сообщило об этом решении авиакомпаниям, передает Новости-Грузия.
«Мы призываем граждан воздержаться от покупки билетов в том или ином направлении, пока о дате восстановления регулярного воздушного сообщения не будет объявлено из официальных источников», — сказано в сообщении агентства.
Первый случай заражения коронавирусом в Грузии был зафиксирован 26 февраля. Для превенции распространения коронавируса Грузия 18 марта закрыла границы, в том числе и регулярное авиасообщение — с тех пор осуществляются только чартерные рейсы.
С 21 марта власти страны ввели режим чрезвычайного положения. Сегодня парламент продлил действие ЧП до 22 мая.