Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է հարձակողական զենք օգտագործելու եւ վաճառելու արգելքի մասին: Օրենքն ուժի մեջ է մտնում հայտարարման պահից, հաղորդում է Press Association-ը:
Այդ առնչությամբ Թրյուդոն թվիթերյան իր միկրոբլոգում թվարկել է զանգվածային հրաձգությունների դեպքերը, այդ թվում՝ Նոր Շոտլանդիա նահանգում կատարված ողբերգությունը, որի հետեւանքով զոհվել է 22 մարդ:
Ավելի վաղ Կանադայի վարչապետը հայտարարել էր, որ երկրի կառավարությունը պատրաստվում է օրենք ընդունել զենքը վերահսկելու շուրջ, սակայն այդ պլանները խախտվել էին կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով:

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо объявил о запрете использования и продажи штурмового оружия. Закон вступает в силу с момент объявления, сообщает Press Association.
В связи с этим Трюдо в своем микроблоге в Twitter перечислил случаи массовой стрельбы, в том числе и трагедию в провинции Новая Шотландия, в результате которой погибли 22 человека.
Канадский премьер ранее заявлял о том, что правительство страны собиралось принять закон о контроле над оружием, однако эти планы были нарушены в связи с пандемией коронавируса.