Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Բրունո Լե Մերը նորից կոչ է արել թվային հարկ մտցնել, եւ ասել է, թե կոնոավիրուսի հետ կապված ճգնաժամը նման հարկերը դարձրել է ավելի արդիական քան երբեւէ, հաղորդում է Reuters-ը։
Մոտ 140 երկրներ բանակցում են միջազգային հարկային կանոնների առաջին խոշոր վերանայման շուրջ՝ հաճախ ավելի ցածր հարկեր ունեցող երկրներում գրանցվող խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների աճն ավելի լավ հաշվարկելու համար։
Մինչ ճգնաժամը Լե Մերը հայտարարում էր, որ եթե Փարիզում տեղակայված Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության կազմակերպած բանակցություններն անհաջողությամբ ավարտվեն, ապա Եվրոպական միությունը պետք է սեփական թվային հարկ մտցնի։
«Այս ճգնաժամը ցույց է տալիս, որ լավագույն արդյունքների հասնում են թվային հսկաները, քանի որ նրանք ընդունակ են պահպանել իրենց բիզնեսները եւ, միաժամանակ, հենց նրանց վրա են դրվում ամենաքիչ հարկերը»,- ասել է նա՝ հավելելով․ «Թվային հարկման իմ առաջարկն արդիական է, քան երբեւէ, եւ ես հույս ունեմ, որ մեր եվրոպական գործընկերները կգիտակցեն թվային հսկաների հարկման բացարձակ անհրաժեշտությունը»։

Министр финансов Франции Бруно Ле Мэр вновь призвал к введению цифрового налога, что кризис с коронавирусом сделал такие налоги более актуальными, чем когда-либо, передает Reuters.
Почти 140 стран ведут переговоры о первом крупном пересмотре международных налоговых правил, которые будут лучше учитывать рост крупных технологических компаний, которые часто регистрируют прибыль в странах с низкими налогами.
До кризиса Ле Мэр заявлял, что если переговоры, организованные базирующейся в Париже Организацией экономического сотрудничества и развития, потерпят неудачу, то Европейский Союз должен ввести собственный цифровой налог.
«Этот кризис показывает, что лучших результатов добиваются цифровые гиганты, просто потому, что они способны поддерживать свой бизнес, и в то же время именно они облагаются наименьшими налогами», - сказал он. «Мое предложение по цифровому налогообложению как никогда актуально, и я надеюсь, что наши европейские партнеры осознают абсолютную необходимость усиления налогообложения цифровых гигантов».