Երեւանում կայացած «ՀԱՊԿ-ն եւ Հարավային Կովկասը. Տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության հեռանկարներ» միջազգային խորհրդաժողովին զեկույցով հանդես է եկել Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ Հայկ Քոթանջյանը:
Հաշվի առնելով քննարկված հարցերի կարեւորությունը` NEWS.am-ը ձեզ է ներկայացնում զեկույցն ամբողջությամբ.
«Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը կնքվել է 1992 թ. մայիսի 15-ին` եվրասիական տարածքում անվտանգային ճարտարապետության արմատական կերպափոխման բեկումնային փուլում: Դա մի ժամանակ էր, երբ տեղի էին ունենում «Արեւելք-Արեւմուտք» սառը պատերազմի առճակատումային հարացույցի վերաիմաստավորում, նորաստեղծ անկախ պետությունների համագործակցության ապագա հայեցակարգի նոր ելակետային պարամետրների որոնում: Տվյալ գործընթացն իրականացվում էր «համընդհանուր եւ միասնական անվտանգության» ժամանակակից մոդելի դեռ չբյուրեղացած, ուրվանկարային տեսլականի ձեւավորման նախաշեմին: Վարշավյան պայմանագրի վերացման եւ երկբեւեռ աշխարհի կերպափոխման պայմաններում Եվրաատլանտյան դաշինքը զուգահեռաբար նախաձեռնեց իր նոր արժեքային եւ անվտանգային-ճարտարապետական նույնականության որոնում:
Այս աղետալի համակարգային մարտահրավերների ու ծավալվող անցումային քաղաքական զարգացումների բարձր մակարդակի անորոշության համատեքստում, ինչպես նաեւ դրանց տուրբուլենտության եւ հնարավոր հակադարձելիության հաշվառմամբ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը պետք է ապահովեր հետվարշավյան տարածքի սահուն հրաժարումը երկբեւեռ դիմակայության անվտանգային դիրքային ճարտարապետությունից: Միեւնույն ժամանակ, անհրաժեշտ էր այդ տարածքը պաշտպանել տարածաշրջանային մասշտաբի նոր համաչափ սպառնալիքներից, որոնց դրսեւորումները արդեն նկատվում էին նախկին Վարշավյան պայմանագրի պատասխանատվության գոտու մի զգալի մասում` կապված դրա լուծարման հետ:
Այսօր վստահաբար կարելի է ասել, որ ընդհանուր առմամբ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը ոչ միայն հաջողությամբ լուծեց իր խնդիրը, այլեւ կուտակեց այնպիսի ինքնազարգացման համար անհրաժեշտ ռազմավարական ներուժ, որը համապատասխան էր ներքին եւ արտաքին անվտանգային միջավայրներում տեղի ունեցող փոփոխությունների դինամիկային: Սակայն հարկ է նշել, որ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագիրը դասական պաշտպանական դաշնագիր է, որը կնքել են զինված հարձակման ավանդական համաչափ սպառնալիքից կոլեկտիվ եղանակով պաշտպանվելու համար իրենց ուժերի միավորմանը ձգտող մի խումբ պետություններ: Տվյալ փաստաթղթի տրամաբանությունը պարունակում էր սառը պատերազմի ժամանակներին բնորոշ իներցիոն բլոկային մտածողության առանձին մնացուկներ:
Հետվերակառուցումային շրջանի առանձնահատկությունները հնարավորություն չտվեցին լիարժեք կերպով հաշվի առնելու նորանկախ պետությունների ռազմավարական շահերի ամբողջ բազմապիսությունը նաեւ նոր տարածքի համախմբման դոկտրինային հիմքերի` 1995 թվականի Հավաքական անվտանգության հայեցակարգի ստեղծման ժամանակ: Այդ պայմաններում համընդհանուր եւ տեղային ռազմական աղետների բացառման երաշխիքների որոնման պատճառով հետին պլան մղվեց Հավաքական անվտանգության հայեցակարգում անվտանգային գործոնների համակարգային հաշվառումը դրանց ամբողջ` քաղաքակրթական, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, պաշտպանական, տեղեկատվական, մշակութային եւ այլ բնույթի բազմազանությամբ: Այդ օբյեկտիվ դժվարությունները որոշակի չափով սահմանափակեցին ապագա ՀԱՊԿ-ի զարգացման հեռավոր հորիզոնների, ինչպես նաեւ նրա կառուցման երկարաժամկետ հեռանկարների մասին պատկերացումները:
2002թ.` Պայմանագրի ստորագրումից տասը տարի անց, կոլեկտիվ ինքնապաշտպանության դաշնագիրը միջազգային տարածաշրջանային կազմակերպության  կերպափոխելու միջոցով ՀԱՊԿ-ի ստեղծման ժամանակ դարձյալ հիմնական նպատակը ռազմական անվտանգության կոլեկտիվ ապահովումն էր: 2005-2006 թվականներից ի հայտ է գալիս ՀԱՊԿ-ը բազմագործառույթ կազմակերպության կերպափոխելու միտում, մի կազմակերպության, որը նպատակադրված է կոլեկտիվ անվտանգությունն ապահովելու ոչ միայն ռազմական, այլեւ մյուս ոլորտներում ծավալվող համագործակցության միջոցով, այդ թվում` դիմագրավելու համակցված համաչափ եւ ոչ համաչափ սպառնալիքներին: Վերջիններիս ժամանակակից գործիքը 2009 թ. ստեղծված ՕԱՀՈՒ-ն է:
Վերջին տարիներին ավելի ու ավելի ակնհայտ էր դառնում, որ անդամ պետությունների կենսագործունեության ապահովման բոլոր կարեւոր ոլորտներն ընդգրկող եւ ամենաժամանակակից համաշխարհային ստանդարտներին համապատասխանող համալիր անվտանգային մոդելին անցնելու համար անհրաժեշտ են տվյալ համակարգի առաջադիմական զարգացման նկատմամբ առկա մոտեցումների վերագնահատում եւ հայեցակարգային վերանայում: Հավաքական անվտանգության խորհուրդը եւ ՀԱՊԿ-ի Քարտուղարությունը սկսել են ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել Կազմակերպության նորացման ռազմավարական հեռանկարներին: Այժմ որոնման հիմքում ավելի մեծ չափով է դրվում ռազմավարական պրագմատիզմը, որի ելակետային ուղենիշ կարող է դառնալ ՀԱՊԿ-ի անվտանգային ճարտարապետության` արդիականացման բոլոր մասնակիցների համար շահավետ ու համակարգայնորեն թարմացված տեսլականը, որը բացառում է ինչպես բլոկային մտածելակերպի իներցիոնությունը, այնպես էլ համընդհանուր անվտանգության համակարգին Կազմակերպության ինտեգրմանը վերաբերող կիսամիջոցային որոշումների ընդունումը:
Դրա հետ մեկտեղ, ակնհայտ է, որ ՀԱՊԿ-ը, կառուցողական համագործակցություն ծավալելով ՄԱԿ-ի, եվրոպական անվտանգային կառույցների, ԱՊՀ-ի, ՀՇԿ-ի, ԵվրԱզԷս-ի հետ, ինչպես նաեւ ստեղծելով իր խաղաղարար ուժերը եւ ՕԱՀՈՒ-ն, արդեն մուտք է գործել անվտանգության համընդհանուր համակարգ: Ըստ էության, նա ընտրել է այդ նոր անվտանգային ճարտարապետության ձեւավորմանը արդյունավետ մասնակցության ուղին: Դրա վկայությունն են ինչպես Կազմակերպության զարգացող համագործակցությունը ՄԱԿ-ի հետ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության Խորհրդի` 2010 թ. դեկտեմբերի 10-ի նիստում պետությունների ղեկավարների կողմից ընդունված փաստաթղթերը, որոնք կանխորոշում են կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի զարգացման հիմնական ուղենիշները: Այսպես. «ՀԱՊԿ-ի հավաքական անվտանգության համակարգի կատարելագործման եւ զարգացման վերաբերյալ ռազմավարական եւ հայեցակարգային փաստաթղթերի պատրաստման միջոցառումների մասին» որոշմամբ կոնկրետ խնդիր  է դրվել մշակելու համապատասխան փաստաթղթեր` Հավաքական անվտանգության ռազմավարություն, Հավաքական անվտանգության համակարգի զարգացման նոր հայեցակարգ, ինչպես նաեւ Ռազմավարական եւ օպերատիվ պլանավորման համակարգը:
Արդի իրողությունների բերումով մեր անվտանգային Կազմակերպության նորացման համար առանցքային պրոբլեմ են դառնում կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման արդիական պրակտիկայի իմաստավորումը եւ համաձայնության սկզբունքի ավելի ճկուն մեկնաբանումը: Ոչ այլընտրանքային ընդհանուր համաձայնության  հիման վրա որոշումների (բացի ընթացակարգայիններից) ընդունման սկզբունքը, որը գործում է ՀԱՊԿ-ում, ինչպես նաեւ այլ միջազգային կազմակերպություններում, կապված է քաղաքականության եւ իրավունքի այն հիմունքների հետ, որոնք իրենց հերթին խարսխվում են տվյալ կազմակերպության անդամ պետությունների ինքնիշխանության եւ իրավահավասարության սկզբունքների վրա: Կոլեկտիվ անվտանգության կազմակերպություն ստեղծող պետություններին իրենց անվտանգային շահերի իրացման նպատակով կենսականորեն անհրաժեշտ է, որ երաշխավորված կերպով ապահովվի նրանց իրավահավասար մասնակցությունը կարեւոր որոշումների ընդունմանը: Ինքնիշխան պետությունները, որոնք ներգրավվում են կոլեկտիվ անվտանգության համակարգում, կամովին հրաժարվում են իրենց ինքնիշխան իրավունքների մի որոշ մասից` ակնկալելով, որ այդ կորուստները կփոխհատուցվեն` ի հաշիվ ավելի բարձր մակարդակով իրենց անվտանգության ապահովման` կազմակերպության բոլոր անդամ պետությունների ջանքերի սիներգիկ միավորմամբ: Ընդ որում, չի կարելի բացառել այնպիսի իրավիճակների հավանականությունը, երբ փոքրամասնության կարծիքը, որը չի համընկնում անդամների մեծամասնության դիրքորոշման հետ, կարող է հակասել ոչ միայն այդ մեծամասնության, այլեւ ընդհանրապես կազմակերպության կենսականորեն կարեւոր կամ ռազմավարական շահերին:
Նման օրինակներ մեզ հայտնի են ինչպես ՆԱՏՕ-ի, այնպես էլ մեր կազմակերպության փորձից: Կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի կերտման ու դրա գործունեության ապահովման մեծ փորձ ունեցող ՆԱՏՕ-ում, քաղված դասերի հաշվառմամբ, արդեն նախատեսվում է որոշումների ընդունման այնպիսի մեխանիզմների մշակման ու ներդրման հնարավորություն, որոնք ապահովեն անդամ պետությունների մի մասի «դաշնադրային կամքի» դրսեւորումը միջազգային իրավունքի շրջանակներում եւ Դաշինքի առաքելությանը, նպատակներին ու խնդիրներին համապատասխան: Հարկ է նշել, որ նման կրճատ ձեւաչափով որոշումների ընդունման տարրեր արդեն փորձարկվել են ՆԱՏՕ-ի պետությունների դաշնադրային համագործակցության պրակտիկայում:
ՀԱՊԿ-ի դեպքում կարելի է փաստել, որ ՙհատյալ ձեւաչափով՚ որոշումների ընդունումը արդյունավետ գործիք է փակուղային իրավիճակների հաղթահարման համար այն դեպքերում, երբ փոքրամասնությունը չի ցանկանում մասնակցել որոշակի դաշնադրային գործողությունների, սակայն դեմ չէ դրանց կատարմանը: «Դաշնադրային կամքի» սկզբունքի մշակման եւ իրականացման համար լրացուցիչ համապիտանի ելակետային ռեսուրս կարող է դառնալ ՀԱՊԿ-ի համակարգաստեղծ սկզբունքներից մեկը` կոլեկտիվ անվտանգության համակարգի տարածաշրջանային կառուցման սկզբունքը: Այդ սկզբունքը, հավելված համաձայնության սկզբունքով, հնարավորություն է տալիս ճկունացնելու կոլեկտիվ անվտանգության առանձին տարածաշրջանների վերաբերյալ որոշումների ընդունումը:
Հույժ կարեւոր է թվում կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման համակարգում ռազմական բաղադրատարրի դերի, տեղի ու նախանշանակման ճշգրիտ որոշումը: Չնայած անվտանգային միջավայրի պարամետրների փոփոխությունների հետեւանքով տեղի ունեցող կերպափոխմանը, իսկ երբեմն նաեւ այլ բաղադրիչներով մասնակի փոխարինմանը` ռազմական բաղադրատարրը շարունակում է պահպանել իր կարեւոր նշանակությունը` քաղաքական գործոնի գերակայության պայմաններում էլ մնալով համակարգաստեղծ: ՈՒստի մեր Կազմակերպության առաքելության, նպատակների, գերակայությունների եւ խնդիրների նորացման հարցը լուծելիս պետք է անվտանգության համակարգի ռազմական բաղադրիչի արդիականացման պարամետրները որոշել խիստ կշռադատված եղանակով` ռեսուրսային բազա ապահովելով մարտահրավերների եւ սպառնալիքների հաշվեկշռի կրիտիկական փոփոխման դեպքում այդ բաղադրիչը երաշխավորված կերպով անհրաժեշտ մակարդակի հասցնելու համար:
Այսպիսով` ՀԱՊԿ-ի կոլեկտիվ անվտանգության ավելի արդյունավետ համակցված համակարգին անցնելու համար անհրաժեշտ է մշակել եւ ընդունել նոր ռազմավարական հայեցակարգ, որում գերեւակշռող լինի բազմագործառութային անվտանգության անբաժանելիության եւ միջազգային համագործակցության միջոցով դրա ապահովման ոչ այլընտրանքայնության ըմբռնումը: Նման մոտեցումը, ըստ մեզ, նպատակաուղղված է ՀԱՊԿ-ի բոլոր անդամ պետությունների, ինչպես նաեւ համընդհանուր անվտանգության սուբյեկտների թվից այլ գործընկերների համար փոխշահավետ լուծումների որոնմանը:
Բավարար կոլեկտիվ անվտանգությունը պատշաճ մակարդակով ապահովելու խնդիրը ենթադրում է պատասխան այն հարցերին, որոնք վերաբերում են անվտանգության համընդհանուր համակարգին, կոլեկտիվ անվտանգության ինտեգրման գլխավոր պարամետրներին եւ պայմաններին: Խոսքը վերաբերում է կոլեկտիվ անվտանգության արժեքային նախապատվությունների, կենսականորեն կարեւոր եւ ռազմավարական սկզբունքների, առաքելության, նպատակների, շահերի եւ գերակայությունների տեսակետից ՀԱՊԿ-ի եւ միջազգային անվտանգության սուբյեկտների համախմբի համատեղելիությանը, Կազմակերպության քաղաքական, ռազմական եւ այլ բաղադրատարրերի տեղի նշանակության ու դերի, կառուցվածքի ու գործառույթների որոշմանը: Այս առումով առանձնակի կարեւորություն է ստանում ՀԱՊԿ-ի կոլեկտիվ անվտանգության նորացվող ճարտարապետությունում այդ բաղադրիչների օպտիմալ բովանդակության, հարաբերակցության եւ փոխհարաբերությունների որոշումը: Ընդսմին այդ ինտեգրումը զարգացնելու համար անհրաժեշտ է լուծել ՆԱՏՕ-ի հետ նոր հարաբերությունների ձեւավորման խնդիրը, մի կազմակերպության, որը ավելի փորձառու է, համընդհանուր անվտանգության համակարգում ունի իր առանցքային դերը եւ բազավորվում է կոլեկտիվ անվտանգության երկու կազմակերպությունների համար էլ ընդհանուր եվրասիական տարածքում:
Հարկ է նշել, որ ՀԱՊԿ-ը հանդես է եկել մի շարք նախաձեռնություններով` ուղղված ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հաստատմանը: Սակայն այս հարցում Հյուսիսատլանտյան դաշինքը ցուցաբերում է որոշակի զգուշավորություն եւ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում, որը ընդհանուր եվրասիական անվտանգային տարածության մասն է, անվտանգության ապահովմանն առնչվող իր համար գերակա խնդիրները լուծելիս առայժմ գերադասում է համագործակցությունը «28+1» բանաձեւով` ՆԱՏՕ–գործընկեր պետություն երկկողմ ձեւաչափով: Ընդ որում, Դաշինքի նոր ռազմավարական հայեցակարգում առանձնակի նշանակություն է տրվում համագործակցության զարգացմանը «Ռուսաստան–ՆԱՏՕ» Խորհրդի շրջանակներում: Հյուսիսատլանտյան դաշինքի Լիսաբոնյան գագաթնաժողովի որոշումների լույսի ներքո այդ Խորհրդի ակտիվացումը կարող է դառնալ միանգամայն ռեալ ելակետային հենադաշտ ՀԱՊԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ համագործակցության տարբերակների քննարկման ու փորձարկման համար: Գաղտնիք չէ, որ ՀԱՊԿ-ի համար Ռուսաստանի դերն ու ներուժը առանցքային են: Եվ այս հանգամանքի խելացի օգտագործումը կարող է նպաստել նաեւ կազմակերպությունների մակարդակով արդյունավետ համագործակցության գեներմանը: Թեեւ կան մտածողության իներցիոնությամբ, գաղտնապահական կարծրատիպերով եւ կասկածամտությամբ բնութագրվող կարծիքներ, որոնք ունեն հակառակ ուղղվածություն եւ  արգելակում են միմյանց նկատմամբ վստահության աճը, պետք է աջակցել այն առաջխաղացումներին, որոնք առկա են ինչպես «Ռուսաստան–ՆԱՏՕ», այնպես էլ «ԱՄՆ–ՀԱՊԿ» եւ «ՆԱՏՕ–ՀԱՊԿ» անհատական ու կոլեկտիվ ձեւաչափերում երկխոսության եւ համագործակցության վերալիցքավորման գործում:
2010 թ. Հարվարդի համալսարանի պետութենագիտության դպրոցի ՙԱնվտանգություն. ԱՄՆ–Ռուսաստան՚ ծրագրում իմ ստաժավորման ընթացքում պարզվեց, որ ռազմավարական հետազոտությունների բնագավառի ամերիկացի փորձագետները մասնագիտական հետաքրքրություն են ցուցաբերում ամերիկա-ռուսաստանյան համագործակցության վերալիցքավորումը ԱՄՆ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի  փոխգործությամբ հարստացնելու ուղիների որոնման նկատմամբ: Այս տեսակետից ամերիկյան վերլուծաբաններին որպես հնարավոր մեկնարկային ոլորտ հետաքրքրել է «Կանալ» ծրագիրը, որը հայտնի է որպես Աֆղանստանի եւ Եվրասիայի միջեւ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության միջինասիական խաչմերուկներում ՀԱՊԿ-ի հակաթմրանյութային պայքարի հաջողված փորձ: Հարվարդի ակադեմիական երկխոսության տվյալ համատեքստում նորարամուծորեն հնչեցին «ՆԱՏՕ–Ռուսաստան», կամ «28+1», ձեւաչափով գործընկերությանը զուգաչափ` ՀԱՊԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ «ՀԱՊԿ–ԱՄՆ», կամ «7+1», ձեւաչափով համագործակցության ենթադրական հնարավորության մասին գիտնականների պրագմատիկ մտորումները:
Ամփոփելով Հարվարդում անցած տարի տեղի ունեցած ԱՄՆ–Ռուսաստան ռազմավարական ակադեմիական երկխոսությունը, որում արտացոլված էր դրա կողմերի ՙխելամիտ ուժը՚, ես` որպես երրորդ բարեկամական երկիրը ներկայացնող միակ մասնակից, կարող եմ վկայել, որ իմ գործընկերների կարծիքով` տուրբուլենտորեն զարգացող արդի աշխարհում համընդհանուր անվտանգության շահերն իրենց ռազմավարական հեռանկարում չեն բացառում նաեւ Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի միջեւ հարաբերությունների վերալիցքավորումը` հօգուտ համագործակցության եւ ինտեգրման: Նման մոտեցումը արտացոլում  է ամերիկա-ռուսաստանյան փոխհարաբերությունների վերալիցքավորման ռազմավարության ազդեցությամբ համընդհանուր ու տարածաշրջանային անվտանգության նշված սուբյեկտների մերձեցման հնարավորությունը, ինչպես նաեւ դրանց զարգացման ռազմավարական հայեցակարգերի փոխադարձ ներգործության ու հարստացման ուղիների գիտական որոնման ընդլայնումը:
Տվյալ կանխադրույթի հաշվառմամբ ՀԱՊԿ-ի կոլեկտիվ անվտանգության նոր ռազմավարական հայեցակարգի մշակման հաջողությունն զգալի չափով պայմանավորված կլինի անվտանգության մասին գիտության արդյունավետ առաջադիմական մեթոդաբանությունների օգտագործման համակարգայնությամբ, մեթոդաբանություններ, որոնք փորձարկվել են ինտենսիվ կերպով արդիականացող ՀԱՊԿ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի, այդ թվում` նրանց անդամներ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, ինչպես նաեւ վերջիններիս դաշնակիցների ու գործընկերների կողմից:
Կարեւորն այն է, որ ՀԱՊԿ-ի Խորհուրդն ու Քարտուղարությունը նպատակադրվել են մեր Կազմակերպության նոր ռազմավարական հայեցակարգի նախագծի մշակում կազմակերպելու անվտանգության ժամանակակից քաղաքագիտության նորագույն տեսական-մեթոդաբանական ու գիտակիրառական նվաճումների համադրման հիմքի վրա: Այս կապակցությամբ օգտակար է թվում այն փորձը, որը ձեռք է բերվել Մոսկվայի, Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի առաջատար անվտանգային-քաղաքագիտական կենտրոնների հետ սերտ համագործակցության պայմաններում ՀՀ Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական համակարգմամբ Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարության նախագծի մշակման ժամանակ: Եվ մեր Ինստիտուտը պատրաստ է իր լուման ներդրելու Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի Կազմակերպության նոր ռազմավարական հայեցակարգի մշակման գործում»:

На международной научной конференции «ОДКБ и Южный Кавказ: Перспективы мира и региональной безопасности», которая состоялась 19-20 мая в Ереване, с докладом выступил член Научно-экспертного совета ОДКБ, доктор политических наук, действительный член Российской Академии военных наук, генерал-майор Гайк Котанджян.
Учитывая важность обсуждаемых вопросов, Новости Армении – NEWS.am публикуют полный текст доклада Гайка Котанджяна «Стратегическая концепция развития коллективной безопасности ОДКБ»:
Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года был заключен в переломный период кардинальной трансформации безопасностной архитектуры на евразийском пространстве. Это было время переосмысления конфронтационной парадигмы холодной войны «Восток – Запад», поиска новых исходных параметров будущей концепции сотрудничества вновь созданных независимых государств. Данный процесс осуществлялся на подступах к еще не выкристаллизовавшемуся, эскизному видению современной модели «глобальной и неделимой безопасности». Параллельно, в условиях ликвидации Варшавского Договора и трансформирования двухполюсного мира Евроатлантический Альянс развернул поиск своей новой ценностной и безопасностно-архитектурной идентичности.
В контексте этих системных катастрофических вызовов и высокого уровня неопределенности в разворачивающихся переходных политических процессах, а также с учетом их турбулентности и возможной обратимости Договор о коллективной безопасности должен был обеспечить плавный отход постваршавского пространства от позиционной безопасностной архитектуры биполярного противостояния. Вместе с тем требовалось уберечь его от новых симметричных угроз регионального масштаба, проявления которых уже были заметны на значительной части зоны ответственности бывшего Варшавского Договора в связи с его распадом.
Сегодня с уверенностью можно сказать, что Договор о коллективной безопасности в целом не только успешно решил свою задачу, но и аккумулировал стратегический потенциал, необходимый для саморазвития в соответствии с динамикой изменений во внутренней и внешней безопасностных средах. Однако следует отметить, что Договор о коллективной безопасности является классическим оборонным пактом, заключенным группой государств, стремящихся объединить свои усилия с целью коллективной защиты от традиционной симметричной угрозы вооруженного нападения. Логика данного документа содержала отдельные рудименты инерционного блокового мышления, свойственного временам Холодной войны. Особенности постперестроечного периода не позволили учесть всю полноту разнообразия стратегических интересов новых независимых государств также при создании доктринальных основ консолидации нового пространства - Концепции коллективной безопасности 1995 года. В создавшихся условиях поиск гарантий недопущения глобальной и локальных военных катастроф отодвинул на задний план необходимость системного учета в Концепции коллективной безопасности всего разнообразия безопасностных факторов: цивилизационного, политического, экономического, социального, оборонного, информационного, культурного и т. д. Эти объективные трудности в определенной мере ограничили видение дальних горизонтов развития, а также долгосрочных перспектив построения будущей ОДКБ.
Через десять лет после подписания Договора в 2002 году - при создании Организации ДКБ путем трансформации пакта о коллективной самообороне в международную региональную организацию - основной целью все еще оставалось коллективное обеспечение военной безопасности. С 2005-2006 годов стала проявляться тенденция трансформирования ОДКБ в многофункциональную организацию, нацеленную на обеспечение коллективной безопасности путем сотрудничества не только в военной, но и в других областях, в том числе - на противодействие комбинированным симметричным и асимметричным угрозам, современным инструментом которого являются созданные в 2009 году КСОР.
В последние годы становилось все более очевидным, что для перехода к комплексной модели безопасности, охватывающей все важные сферы обеспечения жизнедеятельности государств-членов и соответствующей самым современным мировым стандартам, необходимы переоценка и концептуальный пересмотр подходов к прогрессивному развитию данной системы. Совет коллективной безопасности и Секретариат ОДКБ стали больше внимания уделять стратегическим перспективам обновления Организации. Во главу угла поиска ныне все больше ставится стратегический прагматизм, исходным ориентиром которого может стать выгодное для всех участников модернизации системно обновленное видение безопасностной архитектуры ОДКБ, исключающее инерцию блокового мышления, а также паллиативость решений по интеграции Организации в систему глобальной безопасности.
Вместе с тем очевидно, что вовлекаясь в процессы конструктивного сотрудничества с ООН, европейскими безопасностными структурами, СНГ, ШОС, ЕврАзЭС, а также создавая собственные миротворческие силы и КСОР, ОДКБ уже перешагнула через порог глобальной системы безопасности.(7) Она по сути вступила на путь эффективного участия в формировании этой новой безопасностной архитектуры. Свидетельством служат развертывающееся сотрудничество Организации с ООН и документы, принятые Главами государств на Совете коллективной безопасности ОДКБ 10 декабря 2010 года, которые предопределили главные ориентиры развития системы коллективной безопасности. Решением же «О мерах по подготовке стратегических и концептуальных документов по совершенствованию и развитию системы коллективной безопасности ОДКБ» поставлена конкретная задача разработки соответствующих документов: Стратегии коллективной безопасности, новой Концепции развития системы коллективной безопасности, а также Системы стратегического и оперативного планирования.
Под влиянием современных реалий одной из ключевых для обновления нашей безопасностной Организации становится проблема осмысления современной практики обеспечения коллективной безопасности и более гибкого толкования принципа консенсуса. Действующий в ОДКБ, как и в большинстве других международных организаций принцип принятия решений (кроме процедурных) на основе консенсуса - безальтернативного общего согласия - связан с фундаментальными основами политики и права, базирующимися на принципах суверенитета и равноправия государств-членов данной организации. Государствам, создающим организацию коллективной безопасности, необходима гарантия обеспечения их равноправного участия в принятии жизненно важных решений с целью реализации собственных безопасностных интересов. Суверенные государства, вступающие в систему коллективной безопасности и добровольно отказывающиеся от определенной части своих суверенных прав, рассчитывают на то, что смогут компенсировать данные потери посредством обеспечения своей безопасности на более высоком уровне - за счет синергического объединения усилий всех государств-членов организации.
При этом не следует исключать возможности возникновения таких ситуаций, когда мнение меньшинства, не совпадающее с позицией большинства членов, может войти в противоречие с жизненно важными или стратегическими интересами не только этого большинства, но и организации в целом. Нам известны подобные примеры как из опыта НАТО, так и нашей организации. В НАТО, имеющей солидный опыт построения и обеспечения деятельности системы коллективной безопасности, с учетом вынесенных уроков, уже предполагается возможность разработки и внедрения таких механизмов принятия решений, которые бы обеспечивали проявление "коалиционной воли" части государств-членов в рамках международного права и в соответствии с миссией, целями и задачами Альянса. Следует отметить, что элементы принятия решений в подобном редуцированном формате в определенной мере уже апробированы на практике коалиционного сотрудничества государств НАТО.
В случае ОДКБ можно констатировать, что принятие решений «в усеченном формате» является действенным инструментом для преодоления патовых ситуаций в таких случаях, когда меньшинство не желает принимать участия в определенных коалиционных действиях, однако не против их реализации. Дополнительным универсальным исходным ресурсом для разработки и осуществления принципа «коалиционной воли» может стать один из системообразующих в ОДКБ принцип регионального построения системы коллективной безопасности. Этот принцип, в дополнение к принципу консенсуса, дает возможность угибчать принятие решений в отношении отдельных регионов коллективной безопасности.
Очень важным представляется точное определение роли, места и предназначения военного компонента в системе обеспечения коллективной безопасности. Несмотря на трансформацию под воздействием изменений параметров безопасностной среды, а иногда и частичную замену другими составляющими, военный компонент продолжает сохранять свое важное значение, оставаясь системообразующим в условиях доминирования политического фактора. Поэтому при решении вопроса обновления миссии, целей, приоритетов и задач нашей Организации определение параметров модернизации военной составляющей системы безопасности необходимо производить исключительно взвешенно, с параллельным обеспечением потенциальной ресурсной базы для его гарантированного наращивания до необходимого уровня при критическом изменении баланса вызовов и угроз.
Таким образом, для обеспечения перехода к более эффективной комбинированной системе коллективной безопасности ОДКБ возникает необходимость разработки и принятия такой новой стратегической концепции, в которой бы учитывалось доминирование понимания неделимости многофункциональной безопасности и безальтернативности ее обеспечения путем международного сотрудничества. Такой подход, в нашем понимании, нацелен на поиск взаимовыгодных решений для всех государств-членов ОДКБ, а также других партнеров из сообщества субъектов глобальной безопасности.
Обеспечение надлежащего уровня достаточной коллективной безопасности предполагает изыскание ответов на вопросы, касающиеся главных параметров и условий ее интеграции в глобальную систему безопасности. Речь идет о совместимости ОДКБ с сообществом субъектов международной безопасности с точки зрения ценностных предпочтений, жизненно важных и стратегических принципов, миссий, целей, интересов и приоритетов коллективной безопасности, места, значения и роли политического, военного и других компонентов, структуры и функций Организации. В связи с этим особо важное значение приобретает оптимальное определение содержания, пропорций и взаимоотношений между этими составляющими - в обновляемой архитектуре коллективной безопасности ОДКБ.
Между тем для продвижения этой интеграции необходимо решать задачу выстраивания новых отношений с НАТО - более опытным актором, имеющим свою устоявшуюся ключевую роль в системе глобальной безопасности и базирующимся на общем для обеих организаций коллективной безопасности евразийском пространстве. Следует отметить ряд инициатив ОДКБ, нацеленных на установление сотрудничества с НАТО. Однако Североатлантический альянс в данном вопросе проявляет определенную настороженность и при решении приоритетных для себя задач по обеспечению безопасности в зоне ответственности ОДКБ как части общего евразийского безопасностного пространства пока предпочитает сотрудничество в двустороннем формате НАТО-государство партнер по формуле «28 + 1». При этом, в новой стратегической концепции Альянса особое значение придается продвижению сотрудничества в рамках Совета «Россия-НАТО».
Активизация этого Совета в свете решений Лиссабонского саммита Североатлантического Альянса может стать вполне реальным исходным плацдармом для обсуждения и апробации вариантов сотрудничества между ОДКБ и НАТО. Ведь не секрет, что роль и потенциал России для ОДКБ являются стержневыми. И умелое использование данного обстоятельства может способствовать генерации продуктивного сотрудничества также на уровне организаций. Несмотря на существование мнений противоположной направленности, характеризующихся инерционностью мышления, конспирологическими стереотипами и скепсисом, тормозящими процесс наращивания доверия друг к другу, следует замечать и поддерживать подвижки в перезагрузке диалога и сотрудничества в индивидуальных и коллективных форматах как «Россия – НАТО», так и «США – ОДКБ» и «НАТО – ОДКБ».
Мое участие в Программе «Безопасность: США-Россия» Школы государствоведения Гарвардского университета в 2010 году выявило профессиональный интерес американских экспертов в области стратегических исследований к поиску путей обогащения перезагрузки американо-российского сотрудничества - взаимодействием США с ОДКБ. В этом плане в качестве возможной стартовой сферы американских аналитиков привлекала программа «Канал», известная своим успешным опытом антинаркотической борьбы ОДКБ на среднеазиатских перекрестках наркотрафика между Афганистаном и Евразией. В данном контексте Гарвардского академического диалога по-инновационному звучали прагматичные размышления ученых о гипотетической возможности сотрудничества ОДКБ с США в формате «ОДКБ-США», или «7 + 1», соразмерного параллельному партнерству в формате «НАТО-Россия», или «28 + 1».
Обобщая прошлогодний Гарвардский стратегический интеллектуальный диалог США-Россия, представлявший «умную силу» ее сторон, я, как единственный участник из третьей дружественной страны, могу свидетельствовать, что по мнению моих коллег интересы глобальной безопасности в современном турбулентно развивающемся мире в своей стратегической перспективе не исключают также перезагрузку отношений между Россией и НАТО, США и ОДКБ, а также НАТО и ОДКБ в пользу сотрудничества и интеграции. Подобный подход отражает возможности сближения этих субъектов глобальной и региональной безопасности под влиянием стратегии перезагрузки американо-российских взаимоотношений, а также расширения академического поиска путей взаимовлияния и взаимообогащения стратегических концепций их развития. С учетом данного посыла, успешность разработки новой стратегической концепции коллективной безопасности ОДКБ в значительной мере будет определяться системностью использования передовых эффективных методологий науки о безопасности, апробированных интенсивно модернизирующимися ОДКБ и НАТО, в том числе их членами - Россией, США, а также их союзниками и партнерами.
Важно то, что Совет и Секретариат ОДКБ нацелены организовать процесс разработки проекта новой стратегической концепции нашей Организации на базе синтеза новейших теоретико-методологических и научно-прикладных достижений современной политологии безопасности. В этой связи представляется полезным опыт разработки проекта Стратегии национальной безопасности Республики Армения при научной координации Института национальных стратегических исследований Министерства обороны Республики в тесном сотрудничестве с ведущими безопасностно-политологическими центрами Москвы, Вашингтона и Брюсселя. И наш Институт готов внести свою лепту в разработку новой стратегической концепции нашей Организации Договора о коллективной безопасности.