ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնության 5-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Վարչապետի աշխատակազմը։
«Շնորհավորում եմ Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրման 5-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Նախաձեռնության հիմնադիր անդամներին եւ ողջ անձնակազմին հղում եմ իմ ջերմ ողջույններն ու լավագույն բարեմաղթանքները:
Ավրորան, անշուշտ, երիտասարդ նախաձեռնություն է, և համոզված եմ դեռ երկար ու արգասաբեր ճանապարհ ունի անցնելու: Սակայն այսօր արդեն իսկ կարող ենք փաստել, որ այն իր անուրանալի լուման է ներդնում աշխարհում մարդասիրական արժեքների սփռման և այդ ճանապարհով խաղաղության ամրապնդման գործում: Այն իր գործունեությամբ նպաստում է մարդկության առաջընթացին և արդարության, խաղաղության ու համերաշխության սկզբունքների հաստատմանը:
Տարեցտարի ընդլայնվում են նախաձեռնության աշխարհագրությունը և գործունեության ոլորտները: Այն այլևս ճանաչելի է աշխարհում և հաստատուն տեղ է զբաղեցնում միջազգային այլ հեղինակավոր կառույցների շարքում:
Ավրորան իր գործունեության միջոցով նպաստում է նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի հեղինակության բարձրացմանն ու ճանաչելիության ընդլայնմանն աշխարհում: Այն անկասկած դարձել է մեր ժողովրդի յուրատեսակ այցեքարտերից մեկը:
Նախաձեռնության հիմնադիրներ Վարդան Գրեգորյանը, Նուբար Աֆեյանն ու Ռուբեն Վարդանյանը հիրավի մեծ և ազնիվ գործ են կատարել: Մարդասիրությունը փառաբանելու և խաղաղության ու մարդկության առաջընթացին ծառայելու անմնացորդ նվիրումը քաջալերելու միջոցով նրանք հասել են Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակն անմահացնելու իրենց գաղափարի իրականացմանը:
Ցավոք, ժամանակակից աշխարհում հակամարտություններն ու պատերազմների ողբերգություններն ամենուրեք են։ Ավրորայի մրցանակաբաշխությունը հենց այն գործիքներից է, որը հիրավի կարևոր ներդրում է կատարում մարդկային ողբերգությունների կանխարգելման և խաղաղության հաստատման գործում: Ավրորան սատարում ու մեծարում է այն անհատներին, ովքեր, անտեսելով բոլոր դժվարություններն ու վտանգները, գործում են հանուն մարդկային կյանքի, առողջության, արժանապատվության ու իրավունքների պաշտպանության, հանուն խաղաղության։
Կրկին շնորհավորելով Ավրորայի 5-րդ տարեդարձը՝ իմ հիացմունքն ու երախտագիտությունն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր աշխատում են այս նախաձեռնության ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание в связи с 5-летием гуманитарной инициативы «Аврора». Об этом сообщили в аппарате премьер-министра республики.
«Поздравляю с 5-летием основания гуманитарной инициативы «Аврора». Выражаю членам-основателям и всему составу инициативы наилучшие пожелания.
Аврора, несомненно, - молодая инициатива, и я уверен, что ей предстоит пройти еще долгий и плодотворный путь. Однако уже сегодня мы можем констатировать, что она внесла свой бесспорный вклад в дело распространения гуманистических ценностей по всему миру и укрепления мира этим путем.
Из года в год расширяются география и сферы деятельности инициативы. Она уже узнаваема в мире и занимает твердую позицию в ряду других авторитетных структур.
Посредством своей деятельности Аврора способствует также повышению авторитета Армении и армянского народа и известности в мире. Она несомненно стала одной из своеобразных визитных карточек нашего народа.
Основатели инициативы Вардан Грегорян, Нубар Афеян и Рубен Варданян сделали поистине великое и праведное дело. Посредством восхваления гуманизма и поощрения всецелой преданности миру и человеческому прогрессу они добились претворения в жизнь своей идеи увековечить память невинных жертв Геноцида армян.
К сожалению, в современном мире повсюду происходят конфликты и трагедии войны. Премия «Аврора» - именно один из тех инструментов, который вносит поистине важный вклад в дело предотвращения человеческих трагедий и утверждения мира. Аврора поддерживает и возвеличивает тех лиц, которые, игнорируя все сложности и опасности, действуют во имя человеческой жизни, здоровья, достоинства и защиты прав, во имя мира.
Вновь поздравляя с 5-летием Авроры, выражаю свое восхищение и благодарность всем тем, кто работает для реализации программ этой инициативы.
Желаю всем успехов и новых достижений», - отмечается в поздравительном послании премьер-министра Армении.