Գերմանիայի մայրաքաղաքում կանցլեր Անգելա Մերկելի նստավայրի մոտ այսօր տեղի է ունեցել հանրահավաք՝ ի պաշտպանություն հայ ժողովրդի եւ Ղարաբաղի: Ակցիային մասնակցել է մի քանի հարյուր մարդ՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշներով: Ցուցարարները «Կանգնեցրեք Ալիեւին», «Խաղաղություն Ղարաբաղի համար», «Դադարեցրեք Ադրբեջանի ագրեսիան» գրություններով պաստառներ են ունեցել:
Ակցիան կազմակերպել են Գերմանիայի հայերի Կենտրոնական խորհուրդը եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին հանձնվել է նամակ, որում ներկայացվել է իրավիճակը Ղարաբաղում, ինչպես նաեւ պահանջներ են ներկայացվել Գերմանիայի կառավարությանը:
«Գերմանիայի դաշնային կառավարությունից պահանջում ենք՝ 1. Միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի հարձակումը եւ նրա կողմից մարդու իրավունքների ոտնահարումը, 2. ազդել թուրքական կառավարության վրա՝ այս երկրի իշխանություններին իրենց քաղաքականության համար զսպելու նպատակով, 3. կոչ անել ադրբեջանական կողմին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար՝ ի շահ մարդկանց եւ ամբողջ տարածաշրջանի»,- գրված է նամակում:

В столице Германии около резиденции канцлера Ангелы Меркель сегодня состоялся митинг в поддержку армянского народа и Карабаха. В акции приняли участие несколько сотен человек с флагами Республики Армения и Нагорно- Карабахской Республики. В руках у демонстрантов были постеры с надписями «Остановите Алиева», «Мир для Карабаха», «Остановите агрессию Азербайджана».
Акция организована Центральным советом армян Германии и епархией Армянской Апостольской Церкви в ФРГ.
Канцлеру Германии Ангеле Меркель было передано письмо, в котором представлена ситуация в Карабахе, а также написаны требования к правительству ФРГ.
«Требуем от федерального правительства Германии: 1. Однозначно осудить нападение Азербайджана и попрание им прав человека; 2. Повлиять на турецкое правительство с целью обуздать власти этой страны за проводимую политику; 3. Призвать азербайджанскую сторону вернуться за стол переговоров, чтобы решить конфликт мирным путем во благо людей и всего региона», - написано в письме.