Գերմանիայի մայրաքաղաքում կանցլեր Անգելա Մերկելի նստավայրի մոտ այսօր տեղի է ունեցել հանրահավաք՝ ի պաշտպանություն հայ ժողովրդի եւ Ղարաբաղի: Ակցիային մասնակցել է մի քանի հարյուր մարդ՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դրոշներով: Ցուցարարները «Կանգնեցրեք Ալիեւին», «Խաղաղություն Ղարաբաղի համար», «Դադարեցրեք Ադրբեջանի ագրեսիան» գրություններով պաստառներ են ունեցել:
Ակցիան կազմակերպել են Գերմանիայի հայերի Կենտրոնական խորհուրդը եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանիայի թեմը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին հանձնվել է նամակ, որում ներկայացվել է իրավիճակը Ղարաբաղում, ինչպես նաեւ պահանջներ են ներկայացվել Գերմանիայի կառավարությանը:
«Գերմանիայի դաշնային կառավարությունից պահանջում ենք՝ 1. Միանշանակ դատապարտել Ադրբեջանի հարձակումը եւ նրա կողմից մարդու իրավունքների ոտնահարումը, 2. ազդել թուրքական կառավարության վրա՝ այս երկրի իշխանություններին իրենց քաղաքականության համար զսպելու նպատակով, 3. կոչ անել ադրբեջանական կողմին վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար՝ ի շահ մարդկանց եւ ամբողջ տարածաշրջանի»,- գրված է նամակում:

With the flags of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic and signs reading “Stop Aliyev”, “Peace For Karabakh”, “Stop Azerbaijan’s Aggression”, several hundreds of Armenians held a rally in defense of the Armenian people and Nagorno-Karabakh near the residence of German Chancellor Angela Merkel in Berlin today.
The rally was organized by the Central Council of German-Armenians and the German Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church.
A letter presenting the situation in Nagorno-Karabakh and demands to the German government was submitted to German Chancellor Angela Merkel.
“We demand that the German federal government 1. Unequivocally condemn Azerbaijan’s offensive and its violation of human rights, 2. Impact the Turkish government to restrain the authorities of this country for their policy, 3. Call on Azerbaijan to return to the negotiating table for a peaceful resolution of the conflict that will favor people and the whole region,” the letter reads.