ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի հազարավոր կողմնակիցներ նախատեսում են նրա վիրտուալ «երկրորդ երդմնակալություն» անցկացնել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալության օրը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի քան 60 հազար մարդիկ Facebook-յան էջում նշել են, որ նախատեսում են մասնակցել միջոցառմանը, որը հայտարարվել է որպես «նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության երկրորդ արարողություն»: Եվս ավելի քան 260 հազար մարդիկ միջոցառման էջում «հետաքրքրում է» նշումն են դրել:
«Մենք 325 հազար թվաքանակով մասնավոր անձանց խումբ ենք, որ ցույց ենք տալիս մեր աջակցությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփին: Մենք որեւէ առնչություն չունենք որեւիցե պաշտոնական կազմակերպության հետ»,- նշված է էջի նկարագրության մեջ:
Նշվում է, որ միջոցառումը նախատեսված է հունվարի 20-ի կեսօրին: Հենց այդ ժամանակ է կատարվելու ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալությունը:
Facebook-ը միջոցառման էջում հիշեցում է հավելել. «Ջո Բայդենն ընտրված նախագահն է: Նրա երդմնակալությունը որպես ԱՄՆ 46-րդ նախագահ տեղի կունենա 2021 թվականի հունվարի 20-ին»:
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հաղթել է նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած պետության ղեկավարի ընտրություններում, վկայում են Ընտրիչների կոլեգիայի քվեարկության արդյունքները: ԱՄՆ Սահմանադրության համաձայն՝ ընտրիչների քվեարկության արդյունքները հունվարի 6-ին պետք է հաստատի Կոնգրեսը:
Երկրի գործող նախագահ Թրամփը նախկինի պես չի ընդունում իր պարտությունը եւ շարունակում է դատարանների միջոցով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման փորձերը:

Thousands of supporters of the incumbent President Donald Trump are planning to hold his virtual "second inauguration" on the day of the swearing-in of President-elect Joe Biden, The Hill reported.
More than 60 thousand people noted on their Facebook page that they plan to take part in the event, which is declared as the second inauguration ceremony of President Donald Trump.
“Disclaimer: We are a grassroots collection of private individuals 325,000 strong, showing our support for President Donald J. Trump. We have no affiliation with any formal organization,” says the page’s description.
The event is scheduled for the afternoon of January 20.
Democratic presidential candidate Joe Biden won the November 3 presidential election, according to the electoral college vote. In accordance with the US Constitution, the results of the electoral vote must be approved by Congress on January 6.
The current president of the country, Trump, still does not admit defeat and is challenging the election results through the courts.