ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի հազարավոր կողմնակիցներ նախատեսում են նրա վիրտուալ «երկրորդ երդմնակալություն» անցկացնել ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալության օրը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
Ավելի քան 60 հազար մարդիկ Facebook-յան էջում նշել են, որ նախատեսում են մասնակցել միջոցառմանը, որը հայտարարվել է որպես «նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության երկրորդ արարողություն»: Եվս ավելի քան 260 հազար մարդիկ միջոցառման էջում «հետաքրքրում է» նշումն են դրել:
«Մենք 325 հազար թվաքանակով մասնավոր անձանց խումբ ենք, որ ցույց ենք տալիս մեր աջակցությունը նախագահ Դոնալդ Թրամփին: Մենք որեւէ առնչություն չունենք որեւիցե պաշտոնական կազմակերպության հետ»,- նշված է էջի նկարագրության մեջ:
Նշվում է, որ միջոցառումը նախատեսված է հունվարի 20-ի կեսօրին: Հենց այդ ժամանակ է կատարվելու ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենի երդմնակալությունը:
Facebook-ը միջոցառման էջում հիշեցում է հավելել. «Ջո Բայդենն ընտրված նախագահն է: Նրա երդմնակալությունը որպես ԱՄՆ 46-րդ նախագահ տեղի կունենա 2021 թվականի հունվարի 20-ին»:
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը հաղթել է նոյեմբերի 3-ին տեղի ունեցած պետության ղեկավարի ընտրություններում, վկայում են Ընտրիչների կոլեգիայի քվեարկության արդյունքները: ԱՄՆ Սահմանադրության համաձայն՝ ընտրիչների քվեարկության արդյունքները հունվարի 6-ին պետք է հաստատի Կոնգրեսը:
Երկրի գործող նախագահ Թրամփը նախկինի պես չի ընդունում իր պարտությունը եւ շարունակում է դատարանների միջոցով ընտրությունների արդյունքների վիճարկման փորձերը:

Тысячи сторонников действующего президента Дональда Трампа планируют провести его виртуальную «вторую инаугурацию» в день приведения к присяге избранного президента США Джо Байдена, передает Интерфакс.
Более 60 тыс. человек указали на странице в Facebook, что планируют принять участие в мероприятии, которое заявлено как «вторая церемония инаугурации президента Дональда Трампа». Еще более 260 тыс. человек поставили отметку «интересует» на странице мероприятия.
«Мы группа частных лиц численностью 325 тыс., демонстрирующих нашу поддержку президенту Дональду Трампу. Мы не имеем никакого отношения к какой-либо официальной организации», - говорится в описании страницы.
Отмечается, что мероприятие запланировано на полдень 20 января. В это же время должен быть приведен к присяге избранный президент США Джо Байден.
Соцсеть Facebook добавила напоминание на странице мероприятия: «Джо Байден - избранный президент. Его инаугурация в качестве 46-го президента США состоится 20 января 2021 года».
Кандидат в президенты США от Демократической партии Джо Байден одержал победу на состоявшихся 3 ноября выборах главы государства, свидетельствуют итоги голосования коллегии выборщиков. В соответствии с Конституцией США, результаты голосования выборщиков должны быть утверждены Конгрессом 6 января.
Действующий президент страны Трамп по-прежнему не признает поражение и продолжает попытки оспорить результаты выборов через суды.