Թուրքիայի նախագահը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին մեղադրել է «ահաբեկչին պաշտպանելու մեջ» այն բանից հետո, երբ որոշում կայացրեց, որ Թուրքիան պետք է անհապաղ ազատ արձակի հայտնի քուրդ քաղաքական գործչին, փոխանցում է AP-ն:
Ելույթ ունենալով իր իշխող կուսակցության օրենսդիրների առջեւ` նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քուրդ քաղաքական գործիչ Սելահաթին Դեմիրթաշին «ահաբեկիչ» է անվանել: Էրդողանը Դեմիրթաշին մեղադրում է նաեւ Թուրքիայում օրենքից դուրս հայտարարված քուրդ ապստամբների հետ կապերի մեջ: Քուրդ քաղաքական գործչին 142 տարվա ազատազրկում է սպառնում ահաբեկչության մեղադրանքով, բայց նա հերքում է մեղադրանքները:
Դեմիրթաշը մեծությամբ երկրորդ ընդդիմադիր Ժողովրդադեմոկրատական ​​կուսակցության (ԺԴԿ) առաջնորդներից էր մինչեւ իր ձերբակալությունը 2016-ի նոյեմբերին: Նա երկու անգամ առաջադրվել է նախագահի պաշտոնում Էրդողանի դեմ եւ կառավարության մոլի քննադատ է:
ՄԻԵԴ-ի Մեծ պալատը որոշում է կայացրել այն մասին, որ Դեմիրթասի չորս տարվա ազատազրկումը խախտում է նրա իրավունքները հինգ հիմնական կատեգորիաներով, այդ թվում` կամարտահայտման ազատության: Դատարանը հայտարարել է, որ Դեմիրթաշի երկարատեւ կալանքը երկու կարեւոր ընտրությունների ժամանակ ցույց տվեց, որ Թուրքիան «բազմակարծությունը ճնշելու եւ քաղաքական բանավեճի ազատությունը սահմանափակելու թաքնված նպատակ էր» հետապնդում:
Էրդողանն ասել է, որ Եվրոպական դատարանը չի կարող որոշումներ կայացնել` շրջանցելով Թուրքիայի դատական ​​համակարգը, իսկ թուրքական դատարանները «միայն» կգնահատեն ՄԻԵԴ-ի որոշումները: «Այս քայլերը քաղաքական դրդապատճառներ ունեն»,- ասել է Էրդողանը` հավելելով, որ դատարանը «երկակի ստանդարտներ է» կիրառել: Ընդ որում, ՄԻԵԴ-ը հայտարարել է, որ իր կայքը «լայնամասշտաբ» կիբերհարձակման է ենթարկվել Դեմիրթասի որոշման ընդունումից հետո, ինչի հետեւանքով կայքը մի քանի ժամով անհասանելի էր:

Президент Турции обвинил Европейский суд по правам человека в «защите террориста» после того, как он постановил, что Турция должна немедленно освободить из тюрьмы известного курдского политика, передает AP.
Выступая перед законодателями своей правящей партии, президент Реджеп Тайип Эрдоган назвал курдского политика Селахаттина Демирташа «террористом». Эрдоган также обвиняет Демирташа в связях с курдскими повстанцами, объявленными в Турции вне закона. Курдскому политику грозит до 142 лет тюрьмы по обвинению в терроризме, но он отрицает какие-либо правонарушения.
Демирташ был одним из руководителей второй по величине оппозиционной Народно-демократической партии (ДПН) до своего ареста в ноябре 2016 года. Он дважды баллотировался в президенты против Эрдогана и является ярым критиком правительства.
Большая палата ЕСПЧ постановила, что четыре года тюремного заключения Демирташа нарушили его права по пяти категориям основных прав, включая свободу выражения мнения.
Суд заявил, что длительное задержание Демирташа во время двух важных выборов продемонстрировало, что Турция «преследовала скрытую цель - подавление плюрализма и ограничение свободы политических дебатов».
Эрдоган сказал, что Европейский суд не может выносить решения в обход турецкой судебной системы, и турецкие суды будут «только» оценивать решения ЕСПЧ. «Эти шаги политически мотивированы», - сказал Эрдоган, добавив, что суд применил «двойные стандарты».
Между тем, ЕСПЧ объявил, что его веб-сайт подвергся «крупномасштабной» кибератаке после постановления по делу Демирташа, в результате чего сайт стал недоступен в течение нескольких часов.