Չինաստանը երբեք չի ձգտել մարտահրավեր նետել կամ զբաղեցնել Միացյալ Նահանգների տեղը աշխարհում եւ մտադիր չէ կիսել ազդեցության ոլորտը Միացյալ Նահանգների հետ: Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության Կենտկոմի քաղբյուրոյի անդամ, ՉԿԿ ԿԿ-ի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի գրասենյակի ղեկավար Յան Ցզեչին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Չինաստանը երբեք չի խառնվել Միացյալ Նահանգների ներքին գործերին, այդ թվում` ԱՄՆ ընտրություններին, երբեք իր զարգացման մոդելը չի խթանել արտաքին աշխարհում, երբեք չի մասնակցել գաղափարական առճակատմանը, չի փորձել մարտահրավեր նետել կամ գրավել Միացյալ Նահանգների դիրքը, երբեք մտադրված չեն եղել բաժանել ազդեցության ոլորտը»,- ասել է նա ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունների ազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ առցանց հանդիպման ժամանակ:
Յան Ցզեչին նշել է, որ «Չինաստանը եւ Միացյալ Նահանգները երկու մեծ տերություններ են` տարբեր պատմություններով, մշակույթներով, համակարգերով եւ տարաձայնություններով որոշ հարցերի շուրջ»: Նրա խոսքով` «երկու կողմերն էլ պետք է հարգեն միմյանց պատմական եւ մշակութային ավանդույթները, հարգեն միմյանց առանցքային հետաքրքրություններն ու խնդիրները, հարգեն միմյանց կողմից ընտրված քաղաքական համակարգը եւ զարգացման ուղին»:
Նա նաեւ նշել է, որ Միացյալ Նահանգները պետք է դադարեցնեն միջամտությունները Չինաստանի, մասնավորապես` Հոնկոնգի, Տիբեթի եւ Սինցզյան-Ույգուրյան ինքնավար շրջանի (ՍՈւԻՇ) տարածքային ամբողջականությանը եւ ինքնիշխանությանը վերաբերող հարցերին: Յան Սզեչիի խոսքով` այս հարցերն անձեռնմխելի են, միջամտությունը դրանց կարող է լրջորեն վնասել չին-ամերիկյան հարաբերություններին եւ ԱՄՆ շահերին:

Китай никогда не стремился бросить вызов или занять место Соединенных Штатов в мире и не намерен делить с США сферу влияния. Об этом заявил член Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии Китая (ЦК КПК), глава канцелярии Комиссии ЦК КПК по иностранным делам Ян Цзечи, передает ТАСС
«Китай никогда не вмешивался во внутренние дела Соединенных Штатов, в том числе в выборы США, никогда не продвигал во внешний мир свою модель развития, не участвовал в идеологической конфронтации, никогда не стремился бросить вызов или занять положение США, никогда не намеревался делить сферу влияния», - сказал он в ходе онлайн-встречи с представителями Национального комитета американо-китайских отношений.
Как указал Ян Цзечи, «Китай и США - две великие державы с различной историей, культурой, системой, с расхождениями по некоторым вопросам». По его словам, «обе стороны должны уважать исторические и культурные традиции друг друга, уважать ключевые интересы и проблемы друг друга, уважать выбранную друг другом политическую систему и путь развития».
Он также отметил, что Соединенные Штаты должны прекратить вмешиваться в вопросы, связанные с территориальной целостностью и суверенитетом Китая, в частности в вопросы Гонконга, Тибета и Синьцзян-Уйгурского автономного района (СУАР). По словам Ян Цзечи, эти вопросы являются неприкосновенными, вмешательство в них может нанести серьезный ущерб китайско-американским отношениям и интересам США.