Անցյալ տարի Մեծ Բրիտանիան երեք «չինացի լրտես» է վտարել, ովքեր երկրում էին գտնվում լրագրողական վիզաներով, գրում է The Telegraph-ը` վկայակոչելով աղբյուրը կառավարությունում:
Հաղորդվում է, որ Չինաստանի պետական ​​անվտանգության նախարարության երեք հետախուզական սպաներն աշխատում էին երեք տարբեր չինական ԶԼՄ-ներում: «Նրանց իրական ինքնությունը պարզվել է MI5-ի կողմից, եւ դրանից հետո նրանք ստիպված էին վերադառնալ Չինաստան»,- գրում է թերթը:
Բրիտանական լրատվամիջոցների կարգավորողը չինական հեռուստաալիքի լիցենզիան չեղարկեց այն բանից հետո, երբ եզրակացության հանգեց, որ Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցությունը «լիարժեք խմբագրական պատասխանատվություն է կրում ալիքի համար»:

В прошлом году Великобритания выслала трех «китайских шпионов», которые находились в стране по журналистским визам, пишет The Telegraph  со ссылкой на источник в правительстве.
Утверждается три офицера разведки Министерства государственной безопасности Китая  работали на три разных китайских СМИ. «Их настоящие личности были раскрыты MI5, и с тех пор они были вынуждены вернуться в Китай», - пишет газета.
Накауне британский регулятор СМИ отозвал лицензию китайского телеканала после того, как пришел к выводу, что Коммунистическая партия Китая «несет полную редакционную ответственность за канал».