Գերմանիայից ամերիկացի զինծառայողների դուրսբերման մասին վերջնական որոշումը ընդունվելու է 2021 թվականի կեսերից ոչ վաղ:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հանձնարարությամբ հենց այդ ժամանակ պատրաստ կլինի ամբողջ աշխարհում ամերիկյան զորքերի ներկայության մասին զեկույցը, հայտնել է Միացյալ Նահանգների պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին, փոխանցում է DW-ն:
Իսկ Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը Բայդենին առաջարկները կփոխանցի միայն զեկույցի պատրաստ լինելուց հետո, հավելել է Քիրբին:
Սպիտակ տան նախկին ղեկավար Դոնալդ Թրամփը 2020 թվականի հունիսին հաստատել էր Գերմանիայում ամերիկացի զինծառայողների թվաքանակը շուրջ 12 հազարով կրճատելու մտադրության մասին: Թրամփը զորքերի հնարավոր դուրսբերումը պատճառաբանել էր ՆԱՏՕ-ի առջեւ Գերմանիայի պարտքով: Այդ պահին Գերմանիայում տեղակայված էր Միացյալ Նահանգների մոտ 35 հազար զինվոր ու սպա:
Այդ ժամանակ պետության ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Թրամփի ծրագիրը հարուցել էր ինչպես Գերմանիայի Բունդեսթագում ներկայացված կուսակցությունների արտաքին քաղաքականության հարցերով փորձագետների, այնպես էլ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի քննադատությունը: Միաժամանակ Վաշինգտոնը կոնկրետ քայլեր չի ձեռնարկել Գերմանիայում ԱՄՆ զորակազմի կրճատման ուղղությամբ:

Окончательное решение о выводе американских военнослужащих из Германии будет принято не ранее середины 2021 года.
Именно к этому времени по поручению президента США Джозефа Байдена будет подготовлен доклад о присутствии американских войск по всему миру, сообщил официальный представитель министерства обороны Соединенных Штатов Джон Кирби, сообщает DW.
А глава Пентагона Ллойд Остин даст Байдену рекомендации лишь после подготовки доклада, добавил Кирби.
Бывший глава Белого дома Дональд Трамп в июне 2020 года подтвердил намерение сократить численность американских военнослужащих в Германии примерно на 12 000 человек. Трамп объяснил возможный вывод войск долгом Германии перед НАТО. На тот момент в Германии было размещено около 35 000 солдат и офицеров Соединенных Штатов.
План Трампа, в то время занимавшего пост главы государства, вызвал критику как внешнеполитических экспертов представленных в германском бундестаге партий, так и генерального секретаря Североатлантического альянса Йенса Столтенберга. В то же время Вашингтон не предпринял конкретных шагов по сокращению контингента США в ФРГ.