Ուհանի շուկայում չղջիկներից COVID-19-ի ուղիղ փոխանցումը քիչ հավանական է, վարակի փոխանցման միջանկյալ կրող է եղել, Ուհանում մամուլի ասուլիսին հայտնել է ԱՀԿ միջազգային փորձագիտական խմբի ղեկավար Պիտեր Բեն Էմբարեկը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Վիրուսի պատճառների վերաբերյալ բոլոր հետազոտությունները վկայում են վիրուսի կենդանական ռեզերվուարի, ինչպես նաեւ նմանատիպ վիրուսների մասին չղջիկների մեջ: Սակայն քանի որ Ուհանը մոտ չէ այն միջավայրին, որտեղ չղջիկները տարածված են, Ուհանում չղջիկից ուղիղ փոխանցումը քիչ հավանական է: Եվ ուստի մենք փորձեցինք պարզել, թե ինչ այլ կենդանիներ կարող էին վիրուսի փոխանցողը լինել»,- ասել է նա:
Ըստ նրա` ամենայն հավանականությամբ Sars-Cov-2-ի միջանկյալ կրող օղակ է եղել, որի հայտնաբերման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:

Прямое попадание COVID-19 от летучих мышей на рынок в Ухане маловероятно, был промежуточный переносчик вируса, заявил на пресс-конференции в Ухане глава международной группы экспертов ВОЗ Питер Бен Эмбарек, передает РИА Новости
«Все исследования причин возникновения вируса ведут к животному резервуару этого вируса, а также похожих вирусов, в летучих мышах. Но поскольку Ухань не находится рядом со средой, где водятся летучие мыши, то прямая передача от летучей мыши в Ухане маловероятна. И поэтому мы попытались найти, какие другие животные могли бы стать переносчиками вируса», - сказал он.
По его словам, вероятнее всего было промежуточное звено-переносчик Sars-Cov-2, и работа по его выявлению продолжается.