Ավանդների նախկին բարձր տոկոսադրույքներին վերադառնալու համար պետք է նվազեցվի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Սա կհանգեցնի նրան, որ ձեռնարկություններն ավելի պատրաստակամորեն վարկեր կվերցնեն, ինչը կհանգեցնի բանկերում ավանդների պահանջարկի, քանի որ դա անհրաժեշտ կլինի պահանջարկը բավարարելու համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում խոսեց տնտեսագիտության դոկտոր Կարեն Ադոնցը:
Փորձագետը պարզաբանեց, որ այս պահին Կենտրոնական բանկը սառեցրել է վարկեր վերցնելու գործընթացը, եւ դրանք թանկացել են: «Եթե դա այդպես է, ապա վարկ վերցնել ցանկացողները պակասում են, այսինքն՝ բանկերը չեն զգում ավանդների ներգրավման հրատապ անհրաժեշտություն: Երբ Կենտրոնական բանկը կիջեցնի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ներդրումները խթանելու համար, այդ ժամանակ ձեռնարկությունները ավելի շատ վարկեր կվերցնեն, իսկ բանկերը` ավելի շատ ավանդային միջոցներ կներգրավեն, այսինքն` բանկերը կունենան ավանդների պահանջարկ: Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի անընդհատ աճը բացասաբար է անդրադառնում ներդրումների վրա, քանի որ վարկերը թանկանում են:
Նման միջոցառումներն ուղղված են տնտեսության մեջ ներդրված դրամական զանգվածի հետ կապված գնաճի բարձր ճնշման հարցերի կարճաժամկետ լուծմանը: Սակայն մի բան է գումար ներդնելը, մեկ այլ բան՝ արտադրությունը կազմակերպելը, քանի որ դա ժամանակ է պահանջում, ինչը բերում է գնաճային երեւույթների: Հենց այս գործընթացը ավարտվի, առաջարկի եւ պահանջարկի հավասարակշռությունը կվերականգնվի: Եթե ​​շրջանառության մեջ դրամական (գումարային) զանգվածը մեծ է, այսինքն՝ երբ մարդկանց ձեռքին շատ գումար կա, նրանք ցանկանում են ավանդներ ներդնել բանկերում: Սա խոսում է այն մասին, որ կա ավանդների հսկայական պահանջարկ, ինչի հետ կապված է բանկերի կողմից տրվող վարկերի տոկոսադրույքների նվազումը:
Հետեւաբար, ավանդների ցածր տոկոսադրույքները պայմանավորված են շուկայով: Հայաստանում իրավիճակը տարբերվում է այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում ամբողջ աշխարհում նրանով, որ մեզ մոտ չի ներդրվել շատ մեծ դրամական զանգված, չի եղել բնակչության եկամտի կտրուկ աճ: Չի գրանցվել նաեւ ավանդների (ծավալի` խմբ.) կտրուկ աճ: Եթե ​​խոսենք համաշխարհային տնտեսության մասին, ապա այնտեղ մեծ գումարներ են պտտվում, քանի որ թե՛ բիզնեսները, թե՛ տնային տնտեսությունները ստացել են ֆինանսական աջակցություն, որը նույնպես ուղղվել է նաեւ ավանդներին: Սա ճնշում է գործադրում շուկայի վրա՝ որքան շատ են մարդիկ, ովքեր իրենք են գումարը բանկ բերում այդ նպատակի համար, այնքան ցածր է տոկոսադրույքը», - ընդգծեց Ադոնցը: Տնտեսագետ Թադեւոս Ավետիսյանն իր հերթին նշել է, որ վերջին շրջանում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը անընդհատ աճում է, ինչը երկրորդային շուկայում հանգեցնում է վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացման (խոսքը դրամային վարկերի մասին է):
«Սա հանգեցնում է ավանդների տոկոսադրույքների աճի: Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների բարձրացումը պարտադիր չէ, որ հանգեցնի ավանդների տոկոսադրույքների համաչափ բարձրացման, քանի որ սա շուկա է եւ դրանում գործում է առաջարկի եւ պահանջարկի օրենքը: Եթե ​​կոմերցիոն բանկերը դրամական միջոցները վերցնում են ավելի բարձր տոկոսադրույքով, ապա քաղաքացիներից ստացվող գումարները եւս ավելի բարձր տոկոսադրույքով կվերցնեն:
Եթե ​​տնտեսական աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան գնաճը, իսկ բնակչության իրական եկամուտն աճում է, ապա դա հանգեցնում է միջոցների կուտակման, որոնց մի մասը ներդրվում է ավանդների տեսքով: Սա խոսում է այն մասին, որ տնտեսական աճը կարող է հանգեցնել ավանդների ծավալի մեծացման», - հավելեց նա:

Чтобы вернуться к прежним высоким ставкам по депозитам, нужно снизить ставку рефинансирования. Это приведет к тому, что предприятия охотнее захотят брать кредиты, что приведет к спросу на депозиты в банках, поскольку это будет необходимо для удовлетворения спроса. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил доктор экономических наук Карен Адонц.
Эксперт пояснил, что на данный момент Центральный банк заморозил желание брать кредиты, и они подорожали. «Если это так, то людей, желающих взять кредиты, становится меньше, то есть банки не ощущают острой необходимости вовлекать депозиты. Когда ЦБ снизит ставку рефинансирования для стимулирования инвестиций, тогда предприятия захотят брать больше кредитов, а банки захотят вовлекать больше депозитных средств, то есть у банков появится спрос на депозиты. Постоянное повышение ставки рефинансирования отрицательно сказывается на инвестициях, поскольку дорожают кредиты.
Такие меры нацелены на краткосрочное решение вопросов в связи с высоким инфляционным давлением, связанным с драмовой массой, которая была внедрена в экономику. Но одно дело внедрять деньги, другое - организовать производство, так как на это требуется время, что приводит к инфляционным явлениям. Как только этот процесс завершится, баланс спроса и предложения восстановится. Если в обороте драмовая (денежная) масса велика, то есть когда у людей в руках находятся большие деньги, то они хотят вложить в банки в виде депозитов. Это говорит о том, что у людей есть огромный спрос на депозиты с чем и связано снижение ставок по кредитам со стороны банков.
Поэтому низкие процентные ставки по депозитам обусловлены рынком. Ситуация в Армении от того, что происходит по всему миру отличается тем, что у нас не были внедрены очень уж большие денежные массы, резкого роста доходов населения не было. Не было также и резкого роста депозитов (объем – ред.). Если же говорить о мировой экономике, то там крутятся огромные деньги, поскольку и бизнесу, и домохозяйствам была оказана финансовая поддержка, которая направлялась также и на депозиты. Это оказывает давление на рынок: чем больше людей, которые сами несут деньги в банки для этих целей, тем ниже процентная ставка»,- подчеркнул Адонц. Экономист Тадевос Аветисян, в свою очередь, заметил, что в последнее время ставка рефинансирования постоянно повышается, что на вторичном рынке приводит к повышению ставок по кредитам (речь идет о драмовых кредитах).
«Это приводит к росту ставок по депозитам. Рост ставок рефинансирования необязательно приводит именно к пропорциональному росту ставок по депозитам, поскольку это рынок, и в нем действует закон спроса и предложения. Если коммерческие банки берут дармовые средства по более высоким процентам, то и привлекаемые у граждан деньги также буду брать по более высоким процентам.
Если темпы экономического роста выше, чем рост цен, и реальные доходы населения растут, то это приводит к накоплению средств, часть которых вкладывается в вид депозитов. Это говорит о том, что экономический рост может привести к росту объемов депозитов»,- добавил он.