Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ, շահագրգիռ պետական մարմինների ղեկավար կազմի, մարզպետների ու համայնքապետների մասնակցությամբ, ապրիլի 5-ին քննարկվել են աղետի գոտու հիմնախնդիրները։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյան գրասենյակից։
Ներկայացնելով երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրի իրականացման արդյունքները՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ ծրագրի մեկնարկից ի վեր շահառու է ճանաչվել ՀՀ Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի բնակավայրերի 5419 ընտանիք, որոնցից 5391-ի բնակարանային խնդիրը նշված պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում լուծվել է, իսկ Ջրաձոր համայնքի 28 ընտանիքի հարցը, նրանց իսկ ցանկությամբ, կլուծվի մեկ այլ պետական ծրագրի՝ Կառավարության 27.08.2020թ. N1411-Լ որոշման շրջանակներում՝ Կապսի ջրամբարի կառուցման նպատակով Ջրաձոր համայնքից վերաբնակեցվող ընտանիքների հետ միասնական մոտեցումների համաձայն և նախատեսված աջակցության ամբողջ ծավալով:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության տարբեր ծրագրերի շրջանակներում կառուցված և բաշխված բնակֆոնդի չսեփականաշնորհված բնակարանների հետագա տնօրինման հարցը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել երկրաշարժից հետո տեղադրված/կառուցված ոչ հիմնական շինությունների հիմնախնդրին։
Նշենք, որ վերջին հարցը ներառված է Կառավարության 2021-2026թթ․ ծրագրում․ մասնավորապես՝ 2021-2022թթ. նախատեսվում է խնդրի կանոնակարգման իրավական հիմքերի ստեղծում, իսկ 2023 թվականից՝ բուն ծրագրերի իրականացում` Կառավարության կողմից սահմանված մոտեցումների և առաջնահերթությունների համաձայն:

С начала реализации программы государственного содействия, направленного на решение жилищных проблем семей, оставшихся без крова вследствие землетрясения, бенефициарами были признаны 5419 семей из населенных пунктов Ширакской, Лорийской и Арагацотнской областей Армении. Об этом на заседании, которое прошло под председательством вице-премьера Правительства Армении  Амбарцума Матевосяна с участием руководящего состава заинтересованных государственных органов, губернаторов и глав общин, заявил председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства, Гуларян, в частности, представил результаты реализации программы. Были обсуждены проблемы, затрагивающие зону бедствия. Так, жилищная проблема 5391 семьи была решена в рамках указанной программы государственного содействия. Вопрос 28 семей из общины Джрадзор, согласно их желанию, будет разрешен в рамках другой программы содействия Правительства – решение от 27. 08.2020 за N1411-Л, касающееся семей, переселившихся по причине строительства водохранилища Капси.