Ալերգիայի դեպքերը շատանում են հասարակության կենսամակարդակի բարձրացմանը զուգընթաց։ Այս մասին այսօր` օգոստոսի 6-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Արաբկիրի բժշկական համալիրի երեխաների ու դեռահասների առողջության ինստիտուտի մանկաբույժ–ալերգոլոգ Աստղիկ Բաղդասարյանը` հավելելով, որ այն ամենաշատը տարածված է Մեծ Բրիտանիայում, ամենաքիչը` աֆրիկյան երկրներում, իսկ Հայաստանում կենսամակարդակի բարձրացմանը զուգընթաց ալերգիաերի տոկոսն աճում է:
«Ներկայումս ավելի շատ շրջանառվում է հիգիենայի վարկածը: Զարգացող երկրներում, որտեղ հիգիենայի մակարդակը ցածր է, ալերգիաները ավելի քիչ է: Զարգացած երկրներում, որտեղ հիգենիան շատ բարձր մակարդակի վրա է գտնվում, ալերգիաները ավելի շատ են»,- նշեց Աստղիկ Բաղդասարյանը: Ալերգիաների հետ սրտորեն կապված է նաեւ սննդամթերքի որակը, էկոլոգիական վիճակը, սակայն, դրանք չեն հանգեցնում ալերգիաների կտրուկ աճին:
Մասնագետի խոսքով` ամենահաճախ ալերգիա առաջացնող ալերգենը մարգագետնային խոտերի ծաղկափոշիներն են, որոնց ծաղկման սեզոնն սկսվում է ապրիլից եւ ավարտվում սեպտեմբերին: Նա այդ ալերգենն ունեցողներին խորհուրդ է տալիս նախապես դիմել բժշկի, որպեսզի կանխարգելեն:
Նշենք, որ ալերգենը տարր է, որն օրգանիզմը համարում է օտար եւ դրա համար արտադրում է հակամարմիններ։ Ալերգիաները լինում են բազմաթիվ տեսակների: Ամառային ալերգիաներն սկսվում են վաղ գարնանից եւ տեւում մինչեւ ուշ աշուն: Սեզոնին բնորոշ են նաեւ միջատների խայթոցներից առաջացած ալերգիաները, որոնց դեպքում մասնագետները խորհուրդ են տալիս սառույց դնել, չքորել եւ չտրորել այդ հատվածը:
Ալերգիաները սեռային եւ տարիքային բաշխում չունեն: Բոլոր մարդիկ էլ հակում ունեն ալերգիայի, իսկ ալերգիայի վերջնական բուժումը խիստ հարաբերական է, այսինքն` բուժելով մարդուն որեւէ ալերգիայից որեւէ երաշխիք չկա, որ օրինակ` հաջորդ անգամ օգտագործելով նույն դեղամիջոցը կամ մթերքը ալերգիա չի առաջանա:

Параллельно с повышением уровня жизни в Армении у людей все более часто фиксируются аллергические патологии. Об этом сегодня, 6 августа, на встрече с журналистами заявила педиатр-аллерголог института здоровья детей и подростков Арабкирского медицинского комплекса Еревана Астхик Багдасарян, добавив, что сегодня аллергия наиболее распространена в Великобритании, меньше всего – в Африке.
«Сегодня больше всего склоняются в версии, что это связано с гигиеной. В развивающихся странах, где уровень гигиены низок, аллергия распространена меньше. В развитых странах, где гигиену поддерживают на очень высоком уровне, аллергия более распространена», - отметила Астхик Багдасарян. С аллергией тесно связано качество пищи, экологическая обстановка, но все это не приводит к резкому распространению аллергии.
По словам специалиста, самым опасным и распространенным аллергеном является пыльца полевых цветов, которые цветут с апреля по сентябрь. Багдасарян посоветовала тем, у кого наблюдается аллергическая реакция на этот аллерген, заранее обратиться к врачу, чтобы он назначил профилактическое лечение.
Отметим, что аллерген - это антиген, вызывающий у чувствительных к нему людей аллергические реакции.
Аллергены бывают самых разных типов. Летняя аллергия начинается с весны и длится до осени. В этом сезоне характерны аллергические проявления на укусы насекомых. Специалисты советуют в этом случае прикладывать лед, не чесать и не раздражать место укуса.
Аллергическая реакция не зависит от пола или возраста. К аллергической реакции расположены все люди. Обычно аллергия носит хронический и не поддается окончательному лечению.