Հայաստանի համար կարևոր է Ռուսաստանի հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորքերի ելման դիրքեր հետ քաշվելու վերաբերյալ։ Այս մասին Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանն ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը սահմանների սահմանազատման և սահմանազատման համատեքստում նշել է, որ այս գործընթացի սկզբում Երևանը բազմիցս ընդգծել է, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է մեխանիզմներ ստեղծել սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար։
«Ռուսաստանի դիրքորոշումն այն էր, որ սահմանազատման հանձնաժողովի ձևավորումը կդառնա սահմանների անվտանգության մեխանիզմ։ Մենք չկիսեցինք այս դիրքորոշումը, բայց ի վերջո որոշեցինք հիմնվել մեր ռազմավարական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի մեկնաբանության վրա։ Բայց չնայած դրան, սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանը նոր լայնածավալ ագրեսիա նախաձեռնեց Հայաստանի դեմ և օկուպացրեց մեր երկրի նոր տարածքներ, այդ իսկ պատճառով հիմա Հայաստանի համար կարեւոր է Ռուսաստանի հստակ դիրքորոշումը՝ ադրբեջանական զորքերը 2021 թվականի մայիսի 11-ի դրությամբ եղած ելման դիրքեր դուրս բերելու անհրաժեշտության ձևակերպմամբ»,- ասել է Փաշինյանը։

Russia's clear position on moving Azerbaijani Armed Forces, which invaded Armenia, to their initial positions is important for Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a meeting with Russian President Vladimir Putin in Sochi.
In the context of border delimitation and demarcation, Pashinyan noted that at the beginning of this process, Yerevan repeatedly noted that the first thing needed was to create mechanisms to improve stability and security on the border.
"Russia's position was that the very formation of the delimitation commission would become a mechanism for border security. We did not share this position, but in the end, we decided to rely on the interpretation of our strategic ally - Russia. But on September 13 Azerbaijan initiated a new large-scale aggression against Armenia and occupied new territories of our country. That is why a clear Russian position with wording about the necessity of withdrawal of Azerbaijani troops as of May 11, 2021, is important for Armenia now," Pashinyan noted.