Իշխանությունը մտադիր է մինչեւ 2026 թվականը զբոսաշրջիկների թիվը հասցնել տարեկան մինչեւ 2,5 միլիոնի։ Այս մասին այսօր ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Նախարարի խոսքով՝ միջոցներ են ձեռնարկվում երկրում զբոսաշրջության համար պայմանների բարելավման, ինչպես նաեւ երկիր այցելող յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկից շահույթն ավելացնելու ուղղությամբ։ Ավելին, 2023 թվականին զբոսաշրջության զարգացման համար մարքեթինգային ծախսերը կավելացվեն հինգ անգամ։ Միջոցներ կհատկացվեն պետբյուջեից։
«Այս տարի նախատեսված 200 միլիոն դրամի փոխարեն 2023 թվականին պետբյուջեից կհատկացվի մոտ 1 միլիարդ դրամ»,-ասաց Քերոբյանը։
Քերոբյանը նշեց, որ աշխատանքներ են տարվում նաեւ գերմանական GIZ ընկերության հետ, որն ակտիվորեն ներգրավված է Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման գործում։

The authorities plan to increase the number of tourists in Armenia to 2.5 million annually by the year 2026. Economy Minister Vahan Kerobyan announced this in the National Assembly, at Tuesday’s joint session of parliamentary standing committees, during the latter’s debates on the draft 2023 state budget of Armenia.
According to the minister, measures are being taken to improve the conditions for tourism in Armenia, as well as to increase the profit from each tourist visiting the country.
Moreover, in 2023, marketing expenses for the development of tourism in Armenia will be increased five times, and funds will be allocated from the state budget as well.
"Instead of the planned 200 million drams this year, in 2023, about 1 billion drams will be allocated from the state budget," said Kerobyan.
He noted that respective work is being done also with the German GIZ company, which is actively engaged in the development of tourism in Armenia.