Հայաստանի ընդհանուր պարտքում արտաքին պարտքի կշիռը 2023թ. ընթացքում կնվազի։ Այս մասին Ազգային ժողովի նիստում, 2023թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, դեկտեմբերի 7-ին ասել է հանրապետության ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ պատասխանելով խորհրդարանականների հարցերին։
Մասնավորապես, նախատեսվում է, որ կառավարության պարտքը տարեվերջին դրամային համարժեքով կկազմի 4 տրլն 645 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 49,8 տոկոսը։ «Ընդ որում, եթե դոլարի փոխարժեքը մնա ավելի ցածր, ապա այդ ցուցանիշը եւս անկում կգրանցի։ 2023թ. պետբյուջեի նախագծում առաջարկվում է դեֆիցիտը սահմանել 289 մլրդ դրամի կամ ՀՆԱ-ի 3,1 տոկոսի չափով։ 7 տոկոսանոց տնտեսական աճի պահպանումը հաջորդ տարիներին թույլ կտա բյուջեի դեֆիցիտը սահմանել ՀՆԱ-ի 2,5-3 տոկոսի սահմաններում։ Մի կողմից՝ դա թույլ կտա ապահովել ծախսերի ֆինանսավորման համար բավականաչափ միջոցներ, մյուս կողմից՝ կնվազեցնի պարտքի մակարդակը ՀՆԱ-ի հանդեպ»,- ասել է Խաչատրյանը։
Կառավարության պարտքը դրամային համարժեքով 2023թ. վերջին կկազմի 4 տրլն 645 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 49,8 տոկոսը։ Այս ցուցանիշի հաշվարկումը հիմնված է մեկ դոլարը 436 դրամ փոխարժեքի վրա։ «Հետեւաբար, եթե ավելի ցածր լինի իրական փոխարժեքը, այդ 49,8 տոկոսն ավելի ցածր կլինի։ Իսկ եթե փաստացի փոխարժեքը նշվածից 5 տոկոսով ավելի ցածր կամ բարձր լինի, ապա պետական պարտքը ՀՆԱ-ի հանդեպ կմնա 48-51 տոկոսի սահմաներում։ Ընդ որում, 2023թ. ընթացքում արտաքին պարտքի կշիռը կփոքրանա։ Այն կկազմի ընդհանուր պարտքի 57,6 տոկոսը։ Այս տարվա վերջին արտաքին պարտքի բաժինն ընդհանուր պարտքում կազմում է 60,2 տոկոս»,- նշել է նախարարը։
Նա ընդգծել է. 2018թ. արտաքին պարտքի կշիռը կառավարության պարտքում կազմում էր ավելի քան 78 տոկոս։ Հաջորդ տարվա համար նախատեսված 60 տոկոս ցուցանիշը Խաչատրյանը «զգալի ձեքբերում» է համարել։ «Դա պետական պարտքի կառավարման պետական քաղաքականության արդյունքն է»,- ամփոփել է կառավարության ներկայացուցիչը։

The amount of foreign debt in Armenia's total debt will decrease during 2023. Finance Minister Tigran Khachatryan said this at Wednesday’s session of the National Assembly, during the debates on the draft 2023 State Budget of Armenia.
In particular, it is planned that the government's debt will amount to 4 trillion 645 billion drams, or 49.8 percent of the GDP, at the end of the year.
"Moreover, if the [US] dollar exchange rate remains lower [in Armenia], that indicator will also record a drop. In the draft of the 2023 state budget, it is proposed to set the deficit at 289 billion drams, or 3.1 percent of the GDP. Maintaining the 7-percent economic growth in the following years will enable the budget deficit to be set at around 2.5-3 percent of the GDP. On the one hand, it will allow to ensure sufficient funds for financing, on the other hand, it will reduce the level of debt to the GDP," said Khachatryan.
The government's debt will amount to 4 trillion 645 billion drams, or 49.8 percent of the GDP, at the end of 2023. The calculation of this indicator is based on the exchange rate of 436 drams for one US dollar.
“Therefore, if the real exchange rate is lower, that 49.8 percent will be lower. And if the actual exchange rate is 5-percent lower or higher than the indicated one, then the national debt to the GDP will remain within the limits of 48-51 percent. Moreover, during 2023, the amount of foreign debt will decrease; it will make up 57.6 percent of the total debt. At the end of this year, the share of foreign debt in the total debt amounts to 60.2 percent," the minister noted.
He emphasized that in 2018, the amount of foreign debt in the government debt was more than 78 percent. Khachatryan considered the 60 percent indicator planned for the next year a "significant improvement.”
"It is the result of the state policy of national debt management," summed up the representative of the government.