Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հունվարի 19-ի նիստում հավանություն տվեց «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծին, որով օտարերկրյա կազմակերպությունները Հայաստանում կկարողանան բիզնեսի որոշ տեսակներով զբաղվել պարզեցված ընթացակարգով` առանց դրա համար լիցենզիա ստանալու։
Այդ փոփոխություններն առնչվում են բիզնեսի այն տեսակներին, որոնք ՀՀ–ում գործունեության կոնկրետ վայր չեն ենթադրում։
Դրանք են`
- Մասնավոր պահնորդական գործունեությունը
- Փոստային կապի գործունեությունը
- Երկաթուղային տրանսպորտի գործունեության կազմակերպումը
- Տաքսի ծառայությունը
- Քաղաքաշինական փաստաթղթերի ինժեներական բաժինների մշակումը, փաստաթղթերի փորձաքննությունը
- Շինարարության իրականացումը
- Շինարարության որակի տեխնիկական հսկողությունը
- Ինժեներական հետազննումը
- Շենքերի և շինությունների տեխնիկական վիճակի հետազննությունը։
Հայաստանում առանց լիցենզավորման բիզնես սկսելու համար, սակայն, կազմակերպությունը կամ անհատը պետք է իր երկրում այդ գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ ունենա։

Иностранцы смогут заниматься некоторыми видами бизнеса в Армении без получения лицензии.
Правительство Армении на заседании 19 января одобрило проект поправок в закон «О лицензировании», который позволит иностранным организациям заниматься некоторыми видами бизнеса в Армении в упрощенном порядке, без получения на то лицензии.
Эти изменения касаются тех видов бизнеса, которые не предполагают конкретного места деятельности в Армении.
Это:
частная охранная деятельность;
деятельность почтовой связи;
организация деятельности железнодорожного транспорта;
служба такси;
разработка инженерных отделов градостроительной документации, экспертиза документов;
осуществление строительства;
техконтроль качества строительства;
инженерные исследования;
обследование технического состояния зданий и сооружений.
Однако, чтобы начать бизнес в Армении без лицензии, организация или частное лицо должны иметь документ, подтверждающий право заниматься этой деятельностью в своей стране.
Предлагаемые изменения вступят в силу через 6 месяцев после их принятия Национальным Собранием Армении.