Ճապոնիայի Իշիկավա պրեֆեկտուրայի հինգ քաղաքներում հունվարի 26-ից շուրջ 10 հազար տնային տնտեսություններ ցուրտ եղանակի պատճառով մնում են առանց ջրի, հաղորդում է NHK հեռուստաալիքը։
Նշվում է, որ Վաձիմում, որտեղ առանց ջրի է մնացել 3400 տուն, քաղաքի վարչակազմն օգնության է կանչել բանակին, քանի որ քաղաքապետարանը բավարար հնարավորություններ չունի բոլոր կարիքավորներին ջրով ապահովելու համար:
Հաղորդվում է, որ ցամաքային ինքնապաշտպանական ուժերի աշխատակիցներին Քեմփ Կանաձավա բազայից ուղարկել են Վաձիմա։ Նրանք սկսել են բաժանել 1 տոննա ջուր։
Երկրում բացվում են կետեր, որտեղ ջուրը լցնում են տարաների մեջ։
Իշիկավա պրեֆեկտուրայում գիշերը նկատվել է 0-ից ցածր ջերմաստիճան, ցերեկը ջերմաստիճանը մոտեցել է զրոյի։

Около десяти тыс. домохозяйств с 26 января в пяти городах японской префектуры Исикава остаются без воды из-за холодной погоды. Об этом сообщает телеканал NHK.
Отмечается, что в Вадзиме, где без воды остались 3400 домов, администрация города вызвала на помощь армию, поскольку у мэрии недостаточно возможностей, чтобы обеспечить водой всех нуждающихся.
Сообщается, что сотрудников сухопутных сил самообороны из базы Кэмп Канадзава направили в Вадзиму. Они начали раздавать 1 тонну воды.
По информации телеканала, приостановку водоснабжения в японских домах спровоцировали разрывы труб и утечки на фоне сильных холодов, которые установились в большинстве районов Японии. В стране открывают пункты, где разливают воду в канистры.