Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը տարածաշրջան կատարած շրջագայության ընթացքում Բուենոս Այրես կատարած այցի ժամանակ կոչ է արել արագ ավարտել Եվրամիության եւ հարավամերիկյան MERCOSUR (Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկա, տնտեսական եւ քաղաքական համաձայնություն. խմբ) առեւտրային բլոկի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Բեռլինը ցանկանում է նվազեցնել իր կախվածությունը Չինաստանից էներգետիկ անցման համար կարեւոր հանքանյութերի համար՝ ռեսուրսներով հարուստ Լատինական Ամերիկան ​​դարձնելով կարեւոր գործընկեր: Տարածաշրջանի վերականգնվող էներգիայի արտադրության ներուժը եւս մեկ գրավիչ հատկանիշ է:
«Մեր առեւտրային հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու մեծ ներուժ կա, եւ այն հնարավորությունները, որոնք կարող են առաջանալ ԵՄ- MERCOSUR գործարքից, ակնհայտորեն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն», - ասել է Շոլցը Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ֆերնանդեսը մեղադրել է եվրոպական պրոտեկցիոնիզմին՝ 2019 թվականին համաձայնեցված, բայց ազգային խորհրդարանների կողմից չվավերացված գործարքի հետաձգման համար։ ԵՄ դեսպանները հայտարարել են, որ Բրազիլիան պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկի՝ Ամազոնի անձրեւային անտառների արագ ոչնչացումը դադարեցնելու նպատակով։
Բեռլինը հույս ունի, որ մտավախությունները կարող են փարատվել Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվայի ընտրությունից հետո, ով խոստացել էր վերանայել երկրի կլիմայական քաղաքականությունը։ Շոլցը պետք է հանդիպի նրան երկուշաբթի օրը՝ իր եռօրյա շրջագայության ավարտին:

German Chancellor Olaf Scholz called for an early conclusion of negotiations on a free trade agreement between the European Union and the South American trade bloc Mercosur during a visit to Buenos Aires as part of a tour of the region, Reuters reports.
Berlin wants to reduce its dependence on China for minerals key to the energy transition, making resource-rich Latin America an important partner. The region's potential for renewable energy production is another attractive feature.
There is great potential to further deepen our trade relationship, and the opportunities that could arise from an EU-MERCOSUR deal are obviously particularly significant, Scholz said at a news conference with Argentine President Alberto Fernandez.
Fernandez blamed European protectionism for delaying the deal, agreed upon in 2019 but not ratified by national parliaments. EU ambassadors said Brazil must take concrete steps to stop the rapid destruction of the Amazon rainforest.
Berlin hopes that fears can be allayed after the election of Brazilian President Luiz Inácio Lula da Silva, who has promised to review the country's climate policy. Scholz is scheduled to meet with him on Monday at the end of his three-day tour.