Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը տարածաշրջան կատարած շրջագայության ընթացքում Բուենոս Այրես կատարած այցի ժամանակ կոչ է արել արագ ավարտել Եվրամիության եւ հարավամերիկյան MERCOSUR (Հարավային Ամերիկայի երկրների ընդհանուր շուկա, տնտեսական եւ քաղաքական համաձայնություն. խմբ) առեւտրային բլոկի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Բեռլինը ցանկանում է նվազեցնել իր կախվածությունը Չինաստանից էներգետիկ անցման համար կարեւոր հանքանյութերի համար՝ ռեսուրսներով հարուստ Լատինական Ամերիկան ​​դարձնելով կարեւոր գործընկեր: Տարածաշրջանի վերականգնվող էներգիայի արտադրության ներուժը եւս մեկ գրավիչ հատկանիշ է:
«Մեր առեւտրային հարաբերություններն էլ ավելի խորացնելու մեծ ներուժ կա, եւ այն հնարավորությունները, որոնք կարող են առաջանալ ԵՄ- MERCOSUR գործարքից, ակնհայտորեն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն», - ասել է Շոլցը Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Ֆերնանդեսը մեղադրել է եվրոպական պրոտեկցիոնիզմին՝ 2019 թվականին համաձայնեցված, բայց ազգային խորհրդարանների կողմից չվավերացված գործարքի հետաձգման համար։ ԵՄ դեսպանները հայտարարել են, որ Բրազիլիան պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկի՝ Ամազոնի անձրեւային անտառների արագ ոչնչացումը դադարեցնելու նպատակով։
Բեռլինը հույս ունի, որ մտավախությունները կարող են փարատվել Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիո Լուլա դա Սիլվայի ընտրությունից հետո, ով խոստացել էր վերանայել երկրի կլիմայական քաղաքականությունը։ Շոլցը պետք է հանդիպի նրան երկուշաբթի օրը՝ իր եռօրյա շրջագայության ավարտին:

Канцлер Германии Олаф Шольц призвал к скорейшему завершению переговоров о соглашении о свободной торговле между Европейским союзом и южноамериканским торговым блоком МЕРКОСУР во время визита в Буэнос-Айресе в рамках турне по региону, передает Reuters.
Берлин хочет снизить свою зависимость от Китая в отношении полезных ископаемых, имеющих ключевое значение для энергетического перехода, что делает богатую ресурсами Латинскую Америку важным партнером. Потенциал региона для производства возобновляемой энергии является еще одной привлекательной чертой.
«Существует большой потенциал для дальнейшего углубления наших торговых отношений, и возможности, которые могут возникнуть в результате сделки ЕС и МЕРКОСУР, очевидно, особенно значительны», — заявил Шольц на пресс-конференции вместе с президентом Аргентины Альберто Фернандесом.
Фернандес обвинил европейский протекционизм в задержке сделки, согласованной в 2019 году, но не ратифицированной национальными парламентами. Послы ЕС заявили, что Бразилия должна предпринять конкретные шаги, чтобы остановить быстрое уничтожение тропических лесов Амазонки.
В Берлине надеются, что опасения можно будет развеять после избрания президента Бразилии Луиса Инасио Лулы да Силвы, который пообещал пересмотреть климатическую политику страны. Шольц должен встретиться с ним в понедельник в конце своего трехдневного тура.