ԱՄՆ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը «կանաչ լույս» է վառել Հունաստանին հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչներ վաճառելու առջեւ, այժմ պաշտպանական գործարքի վավերացումը ժամանակի հարց է։ Այս մասին տեղեկացրել է ERT հանրային հեռուստատեսությունը։
Մենենդեսը Վաշինգտոնում, Դելփյան տնտեսական համաժողովում տեղեկացրել է, որ երկու օր առաջ հավանություն է տվել Հունաստան F-35 կործանիչներ մատակարարելուն, որովհետեւ այդ երկիրը կողմնակից է ամերիկյան արժեքներին։ Միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի նախագահի համաձայնությունը ամերիկյան սպառազինությունների համակարգերի վաճառքի հարցում պարտադիր պայման է, նա վետոյի իրավունք ունի։
«Ընթացակարգի համաձայն՝ իր համաձայնությունը պետք է տա նաեւ կոմիտեի հանրապետական փոխնախագահ Ջիմ Ռիզը, ինչպես նաեւ Ներկայացուցիչների պալատի համապատասխան կոմիտեի նախագահն ու փոխնախագահը (Մայքլ Մակքոլը, Գրեգորի Միքսը)։ Երբ այդ համաձայնությունն ստացվի, ինչը ժամանակի հարց է, ԱՄՆ կառավարությունը պաշտոնապես կտեղեկացնի Կոնգրեսին Հունաստանին F-35-ներ վաճառելու մասին, եւ հետո կկայանա պաշտպանական գործարքի վավերացման սահմանված ընթացակարգը»,- նշվել է հաղորդագրությունում։

Chairman of the U.S. Senate Foreign Relations Committee Robert Menendez gave the green light for the sale of fifth-generation F-35 fighter jets to Greece, now the ratification of the defense contract is only a matter of time, ERT public television reported.
Menendez said at the Delphi Economic Forum in Washington that he approved the delivery of F-35 fighter jets to Greece two days ago because the country shares American values. The consent of the chairman of the Foreign Relations Committee is a prerequisite for the sale of U.S. weapons systems, he has the right to veto.
According to procedure, the Republican vice chairman of the committee and the chairman and vice chairman of the relevant committee in the House of Representatives must also give their consent. It is only a matter of time before Congress is formally informed of the sale of the F-35 to Greece, and once consent is obtained, the established procedure for ratification of the defense contract will follow.