Չորեքշաբթի օրը Սպիտակ տունը հերքել է ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշի բլոգում տեղակայված տեղեկությունն այն մասին, որ «Հյուսիսային հոսք» գազատարի պայթյունները կազմակերպել է ԱՄՆ-ը, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
«Դա բացարձակ սուտ եւ մտացածին է»,- ասել է Ազգային անվտանգության խորհրդի մամուլի քարտուղար Էդրիեն Ուոթսոնը։
Նույնն ասել է պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը։
Reuters գործակալությունը նույնպես չի հաստատել Հերշի հրապարակած տեղեկությունը։
Շվեդիան եւ Դանիան, որոնց տարածքային ջրերում են տեղի ունեցել գազատարի պայթյունները, եկել են այն եզրակացության, որ խողովակաշարերը պայթեցվել են միտումնավոր, բայց չեն նշել, թե ով պետք է պատասխանատվություն կրի դրանց համար։ ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն տեղի ունեցածն անվանել են սաբոտաժի ակտ։

Белый дом в среду опроверг сообщение в блоге американского журналиста Сеймура Херша о том, что за взрывами на газопроводе «Северный поток» стоят США, передает «Голос Америки».
«Это абсолютная ложь и полный вымысел», – заявила пресс-секретарь Совета национальной безопасности Эдриенн Уотсон.
То же самое заявил представитель Госдепартамента.
Агентство Reuters также не подтвердило сообщение, опубликованное Хершем.
Швеция и Дания, в чьих территориальных водах произошли взрывы на газопроводе, пришли к выводу, что трубопроводы были взорваны преднамеренно, но не уточнили, кто может нести за это ответственность. США и НАТО назвали случившееся актом саботажа.