Կիպրոսի Եվրոպական համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ երիտասարդ տղամարդիկ իրենց IQ-ն ավելի բարձր են գնահատում, քան կանայք: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Brain and Behavior ամսագրում։
Աշխատանքներին ընդհանուր առմամբ մասնակցել է 311 մարդ (որից 128-ը՝ տղամարդիկ)։ Մասնակիցներն իրենց ինտելեկտի մակարդակը գնահատել են 0-100 բալանոց սանդղակով, ինչպես նաեւ ֆիզիկական առողջության եւ ֆիզիկական գրավչության մակարդակը՝ 9 բալանոց սանդղակով: Այնուհետեւ բոլոր մասնակիցները լրացրել են աշխատանքային հիշողության ճանաչողական թեստ, որը ինտելեկտի եւ կրեատիվության ուժեղ ցուցանիշ է:
«Հունաստանում երիտասարդ տղամարդիկ իրենց ինտելեկտի գործակիցը (IQ) եւ էմոցիոնալ գործակիցը (EQ) ավելի բարձր են գնահատում, քան երիտասարդ կանայք: Տարեցների մոտ հայտնաբերվել է հակառակ օրինաչափությունը։ Մինչ այժմ հետազոտողները չեն նկատել գենդերային տարբերություններ տարեց մարդկանց ինտելեկտի ինքնագնահատականի մեջ»,- նշել են գիտնականները:
Բացի այդ, ֆիզիկական գրավչության, առողջության եւ կրոնականության գնահատականները դրականորեն կապված են այն բանի հետ, թե ինչպես են մասնակիցները գնահատում իրենց IQ-ն: Սակայն ոչ մի կապ չի հայտնաբերվել աշխատանքային հիշողության օբյեկտիվ ցուցանիշների եւ IQ-ի ինքնագնահատականի միջեւ: Սա խոսում է այն մասին, որ այս փոփոխականը հաճախ գերագնահատվում է:

Ученые Европейского университета на Кипре установили, что молодые мужчины оценивают свой IQ выше, чем женщины. Результаты исследования опубликованы в журнале Brain and Behavior.
В работе приняли участие в общей сложности 311 людей (из них 128 мужчин). Участники оценили свой уровень интеллекта по шкале от 0 до 100, а также уровни физического здоровья и физической привлекательности по 9-балльной шкале. Затем все участники прошли когнитивный тест на рабочую память, который является сильным показателем интеллекта и показателем креативности.
«Молодые мужчины в Греции оценивают свой коэффициент интеллекта (IQ) и эмоциональный коэффициент (EQ) выше, чем молодые женщины. Для пожилых людей была обнаружена обратная закономерность. До сих пор исследователи не наблюдали гендерных различий в самооценке интеллекта у пожилых людей», – отметили ученые.
Кроме того, оценки физической привлекательности, здоровья и религиозности были положительно связаны с оценкой участниками своего IQ. Однако не было обнаружено никакой связи между объективными показателями рабочей памяти и самооценкой IQ. Это говорит о том, что эта переменная часто переоценивается.