ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել 9 ընկերությունների, այդ թվում իրանական ընկերությունների դեմ, որոնք կապված են Իրանի նավթաքիմիական գործունեության հետ, ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կայքում:
«Այսօր ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկողության վարչությունը (OFAC) պատժամիջոցներ է սահմանել տարբեր իրավասությունների ինը կազմակերպությունների դեմ, որոնք վճռորոշ դեր են խաղացել Ասիայի գնորդներին իրանական նավթաքիմիական արտադրանքի եւ հարյուր միլիոնավոր դոլարների նավթի արտադրության, վաճառքի եւ առաքման գործում»,-ասվում է ֆինանսների նախարարության կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
Պատժամիջոցների նոր ցանկում ներառվել են վեց իրանական ընկերություններ եւ երեք ընկերություններ, որոնք տեղակայված են Մալայզիայում եւ Սինգապուրում:
Պատժամիջոցների տակ հայտնված ընկերությունների թվում է պոլիէթիլենի իրանական խոշորագույն արտադրող Amir Kabir Petrochemical Company ընկերությունը:

The U.S. imposed sanctions against nine companies, including Iranian companies, linked to Iran's petrochemical activities, according to the U.S. Treasury Department's website.
The U.S. Treasury Department's Office of Foreign Assets Control today imposed sanctions on nine entities in various jurisdictions that played a critical role in the production, sale and shipment of hundreds of millions of dollars worth of Iranian petrochemical products and oil to buyers in Asia, the Treasury Department said in a statement on its website.
The new sanctions list includes six Iranian companies and three firms based in Malaysia and Singapore.
Among the sanctioned companies is Amir Kabir Petrochemical Company, Iran's largest producer of polyethylene.