Սանկտ Պետերբուրգի սրճարանում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով վիրավորների թիվը հասել է 32-ի: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 3-ին, լրագրողներին հայտնել են ՌԴ առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«Օպերատիվ տվյալներով՝ Սանկտ Պետերբուրգի սրճարանում տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով տուժել է 32 մարդ, մեկ մարդ մահացել է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես պարզաբանել են ՌԴ Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից, 10 տուժածի վիճակը գնահատվում է ծանր, 16 հոգունը՝ միջին ծանրության է, այդ թվում՝ 14-ամյա աղջկա։ Հինգ տուժածների վիճակը բավարար է, նրանք բուժվում են ստացիոնար պայմաններում։ Մեկ այլ տուժած հրաժարվել է հոսպիտալացումից, նա բուժվել է ամբուլատոր հիմունքներով։
Ապրիլի 2-ի երեկոյան Սանկտ Պետերբուրգի կենտրոնում գտնվող «Street Food Bar համար 1»-ում պայթյուն է որոտացել։ Զոհը դարձել է զինվորական Վլադլեն Տատարսկին, որը ստեղծագործական երեկո էր անցկացնում սրճարանում։ Նախկինում այն ​​բեմի մոտ, որտեղ գտնվում էր լրագրողը, պայթուցիկ սարք էր պայթել, որի հզորությունը կազմում էր ավելի քան 200 գրամ տրոտիլ։

The number of injured as a result of an explosion in a cafe in Saint Petersburg, Russia, has reached 32, the press service of the Ministry of Health of Russia informed Monday.
"According to urgent data, 32 people were injured, one person died as a result of the incident in a Saint Petersburg cafe," the statement says.
The press service of the Ministry of Health of Russia added that the ten of the injured are in severe condition, and 16 others—including a 14-year-old girl—are moderate condition. Five others are in satisfactory condition, and they are being treated in hospital. Another injured refused hospitalization and was treated on an outpatient basis.
On Sunday evening, there was an explosion at a cafe named Street Food Bar No. 1 in downtown Saint Petersburg. Serviceman Vladlen Tatarsky, who was spending a creative evening in this cafe, died as a result. Earlier, an explosive device with a capacity of more than 200 grams of TNT exploded near the stage where a journalist was.